1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 15 Temmuz Gazileri Bakan Kaya'nın açıklamalarına isyan etti!
15 Temmuz Gazileri Bakan Kaya'nın açıklamalarına isyan etti!

15 Temmuz Gazileri Bakan Kaya'nın açıklamalarına isyan etti!

15 Temmuz Gazileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın yapmış olduğu basın açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek isyan etti.

A+A-

15 Temmuz Gazileri tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'nın yapmış olduğu  basın açıklaması bizleri derinden üzmüştür. 

Zira Sayın bakanımızın  15 temmuz açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu sebeple Biz 15 Temmuz gazilerinin de bir cevap hakkı doğmuştur. Bizler bakan hanımın basın açıklamasında bahsi geçen tazminat tutarları olan 177 bin TL gibi rakamlarla ifade edilen nakdi tazminatları almadık ve hâlâ sıkıntılar yaşamaktayız.

Bakan hanım adı geçen basın açıklamasında 2703 Gazi sayısı zikretmiştir. Buradan şu  soruyu Sayın bakanımıza sorma ihtiyacı hissediyoruz. Biz bu soruları sorduğumuzda bile cevap vermeyi zül addeden bir düşünceyi de kınıyoruz.

1- Kaç tane gazi maaş almaktadır?

2- Kaç tane gazi 177 bin TL  nakdi tazminat almıştır?

Detaylı açıklama yapmasını kendisinden rica etmekteyiz.

3- 2703 gaziden kaçına malül maaşı, kaçına 1053 sayılı nizamname maaşı bağlanmıştır?

4- Bu maaşlar kalıcı mı yoksa belirli bir süre sonra kesilmekte midir?

5- Kaç gazinin maaşı kontrollü olup kesilmiştir?

Bunları teferruatı ile anlatmasını ve 15 temmuz gazilerine vaadedilen 6'ncı dereceden malül maaşlarının neden ödenmediğinin izahatını önemle rica etmekteyiz. Çünkü ortada hâlâ yerine getirilmemiş bir maaş vaadi vardır. Ama aynı zamanda sanki bu vaad yerine getirilmiş gibi bunun propagandası da vardır. Buna karşılık biz millete almadığımız maaşın hesabını veriyoruz.

Tüm 15 Temmuz gazileri maaş alıyormuş gibi bir algı oluşturarak ne amaçlanıyor? Eğer amaç biz konuşturarak Cumhurbaşkanımızı incitmek ve gazileri üzmekse biz bu yaklaşımın içinde olmayacağız. Uyarıyoruz. Bu algı operasyonu vasıtasıyla gazilerimizi haksız bir şekilde tahrik etmek hükümetimize zarar verir ve fetö'ye hizmet eder. Bizi devlet karşıtı ve paracı gaziler gibi gösteren sığ anlayışı kınıyoruz.

Bakan hanımın gazileri tahrik eden ve gerçekle hiçbir alakası olmayan tahrik edici basın açıklamasını tekrar gözden geçirmesini ve aile sosyal politikalar bakanlığı bürokratlarından kendisini yanıltıcı ve küçük düşürücü bu basın açıklamasının izahatını sormasını temenni ediyoruz.

Tüm 15 temmuz gazileri olarak üzüntü ve büyük bir taaccupla konuyu takip etmekteyiz.

Bu tür gerçek dışı söylemler bizleri derinden üzmektedir. Rica ediyoruz. Biz 15 Temmuz gazilerini menfaatperest ve maaş bağlanmış bonkör gibi göstermekten vazgeçin. Toplum içinde sıkıntısını çeken biz oluyoruz.

Bundan sonra yapacağınız basın açıklamalarında elinizi vicdanınıza koyarak ve gazileri maddi kıstaslarla kıyaslamadan hakkaniyetli bir şekilde açıklama yapın.

 

Biz verilen hak ve imkanların bile zikredilmesinden inciniyorken bir de verilmemiş olanların verilmiş gibi gösterilmesi bizi son derece yıpratıyor. Empati yapmanızı bekliyor, siyasi malzeme olmak istemiyoruz.

Evet, böyle bir algı oluşturulunca biz vaad edilen ama verilmeyen maaşın hesabını vermek zorunda bırakılıyoruz. 15 temmuz gazileri olarak Cumhurbaşkanımız incinmesin ve devletimiz zarar görmesin diye sabırla susuyoruz. Bu bizim suskun halimizdir; bizi daha fazla tahrik etmeyin diye uyarıyoruz.

15 Temmuz'un üç gerçek kahramanı vardır:

1) Şehitler ve şehadeti göze alan gaziler

2) Her kesimiyle mücahit millet ve bu mücahit milleti sokağa davet edip birileri gibi kaçmayan Recep Tayip Erdoğan

3) Devlet Bahçeli'nin asil duruşudur.

Cumhurbaşkanımız o geceyi kendisi bizim gibi bire bir yaşamış ve milleti onu 

o da milletini yanlız bırakmamıştır. Bizi en fazla anlayan da o olmuştur. Bu gerçek kıyamete kadar değişmeyecektir. 

Verilmesi taahhüt edilen bir çok haklarımızın verilmemesi, bürokraside sürekli yaşadığımız aksaklıklar ve hastanelerde birçok gazimizin mağduriyeti söz konusu iken bizim susmamız yetmiyor mu? Ama birileri bizi konuşmaya zorluyor. Bize yaşatılanların nedeni şudur: Yaklaşan seçimlerde ülkemizin zor anlar yaşamasına neden olması ve biz 15 Temmuz gazilerine karşı oluşan güzel algıyı yıkmak maksadıyla feto terör örgütünün kalıntılarının tahrikleri olduğu tarafımızca anlaşılmıştır. Bunu engelleyecek olan da hep birlikte biziz. Çünkü biz tek milletiz.

Haklarımız ve kamuda yaşanan sorunların denetlenmesi ve gazilerimizin daha fazla zarara uğratılmaması için Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm  bakanlarımızın bu yaşadığımız sorunları ve vaadi verilen haklarımızın bir an önce verilerek çözülmesini talep ediyoruz.

Halkımızdan toplanan ve yine bize dağıtıldığı zannedilen ama dağıtılmayan 309 milyonu fazlasıyla aşan yardım paraları (hem de "15 Temmuz Şehit Yakınları ve Gazilerimize Yardım Kampanyası" adı altında bizim adımıza toplanmasına rağmen) bize dağıtılmadı ve bu kampanya hala devam ediyor. Bu yardımların hak sahibi 15 Temmuz Şehit aileleri ve gazilerimize bir an önce dağıtılmasını veya bize dağıtılmayacağının duyurulmasını rica ediyoruz. Çünkü almadığımız maaş gibi almadığımız yardımların hesabını da vermek istemiyoruz.

Kamouyuna Saygıyla  Duyurulur."denildi.

BAKAN KAYA'NIN 15 TEMMUZ GAZİLERİ HAKKINDA YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLAMASI:

15 Temmuz darbe girişiminde 2 bin 703 vatandaşın gazi olduğunu açıklayan Fatma Betül Sayan Kaya, "15 Temmuz gazilerinden bakıma muhtaç malullere 77.192 TL, diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66.447 TL ila 22.149 TL arasında, nakdi tazminat ödenmiştir. Bununla beraber emekliliğe müstahak olan malullere 101.885 TL'den az olmamak üzere emekli ikramiyesi ödenmiştir. Emekliliğe müstahak olmayanlara ise 101.885 TL tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödenmiştir. Bakıma muhtaç malullere ise 150.613 TL ek tazminat ödenmiştir. Malul sayılacak derecede yarası, olmayan, gazilerimize de tedavi amacıyla başvurdukları hastane ve sağlık, kuruluşunun kayıtları esas alınmak suretiyle, engellilik ve yaralanma derecesine göre 4.429,65 TL ile 88.595 TL arasında tazminat ödenmiştir. Bununla beraber Bakanlığımızca 15 Temmuz gazilerinden, atama teklifi yapılmamış olanlara 15.000 TL, işe yerleştirilmiş veya atama teklifi yapılmış olanlara da atama teklifinin yapılmış olduğu tarihe göre 5.000 ile 10.000 TL arasında maddi yardım yapılmıştır. Yine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gazilerimize ek ödeme, çocuklarına da eğitim öğretim yardımı yapılmaktadır" dedi.

15 TEMMUZ GAZİLERİNE 35 MİLYON 721 BİN BİRA TUTARINDA YARDIM YAPILDI

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, "Ayrıca 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimine karşı kahramanca mücadele ederek gazi olan vatandaşlarımızın acil temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan 35.721.084 TL tutarında kaynak aktarımı yapılmıştır" açıklamasında bulundu.

15 Temmuz gazilerine bağlanan maaşların gazinin TSK, Emniyet Teşkilatı veya sivil olmasına, rütbesine, kıdemine, olayın oluş şekline, değerlendirilmiş olduğu Kanun veya Kanun Hükmün Kararname kapsamına göre farklılık arz ettiğini ifade eden Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, "15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri sebebiyle yaralanarak gazilik statüsü kazanan kişilerden yaralanmalarına bağlı olarak malul olduğuna karar verilenlere, 1053 sayılı Vazife Malullüklerinin Nevileri ile Dereceleri Hakkındaki Nizamnameye göre tespit edilen maluliyet derecelerine göre halen 2.579 ila 3.658 TL arasında, 684 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında aylık bağlanan 15 Temmuz gazilerine ise, mezkur Nizamnameye göre tespit edilen derecelerine bağlı olarak Temmuz 2017 katsayıları üzerinden 1.501. ila 2.299 TL arasında aylık ödenmektedir" dedi.

1535 GAZİ VE YAKINI KURUMLARDA İSTİHDAM EDİLDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz Gazi ve Gazi Yakını olarak, değişik kurumlarda 1.535 kişinin istihdam edildiğini de sözlerine ekledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: "Şehit aileleri ve gazilerimize ayrım yapılmadan ve eşit destek sağlanmalıdır. Vatan için can verenlerin aileleri ile gazi olanların her türlü sorunlarında yanında olmak hükümetin görevidir" dedi.

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.