1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. 17-25 Aralık süreci hortlatılmak isteniyor!
17-25 Aralık süreci hortlatılmak isteniyor!

17-25 Aralık süreci hortlatılmak isteniyor!

Reza Zarrab’ın, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından Miami’de tutuklanması Türkiye’de de geniş yankı bulurken konuyla ilgili AVAZTÜRK Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a konuşan A

A+A-

ABD Adalet Bakanlığı’nın, resmi web sitesinde verdiği bilgilere göre Reza Zarrab, 19 Mart Cumartesi günü, İran’a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama ve bankacılık sahtekarlığı gerekçeleriyle FBI ajanları tarafından ailesiyle birlikte Disneyland tatili için geldiği Miami’de gözaltına alındı. 21 Mart Pazartesi günü mahkemeye çıkarılan Zarrab’ın tutuklanmasına karar verildi. Savcı Preet Bharara tarafından yürütülen soruşturmada Reza Zarrab hakkında 75 yıl hapis isteniyor. Konuyla ilgili AVAZTÜRK’e konuşan AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner’in ise “Reza Zarrab 17-25 Aralık darbe sürecinin sadece bir dolgu malzemesidir. Bir algı yönetimi çerçevesinde tıpkı ayakkabı kutularında olduğu gibi kullanışlı bir elemandır” sözleri ise dikkat çekti.

17-25 ARALIK SÜRECİ HORTLATILMAK İSTENİYOR

-Reza Zarrab’ın  ABD’de tutuklanması Türkiye’de de yankı buldu. Siz neler söylersiniz?

Reza Zarrab’ın hangi gerekçeyle gözaltına alınıp, tutuklandığı zerre kadar beni ilgilendirmiyor. Zarrab gibilerinin avukatı da değilim. İlgili mahkemenin böyle bir karar vermesinin arkasındaki politik nedenleri şu aşamada tartışmanın gerekli olduğuna da inanmıyorum. Yani Zarrab’ın gözaltına alınması, tutuklanması bizi hiç rahatsız etmez. Bizim Zarrab ile uzaktan yakından hiçbir ilişkimiz yok. Türkiye’de Zarrab üzerinden bir takım operasyonlar yapılmak ve algı oluşturulmak istendi. Hükümetimize yönelik bir darbe girişiminde Zarrab malzeme olarak kullanılmaya çalışıldı. Zarrab’ın kim olduğunu tutuklandığı güne kadar bilmeyen insanlardan biriyim. Ama siyasetçiler toplumun her kesiminden insanlarla şu veya bu şekilde tanışıyorlar. İçimizden birilerinin tanışıp tanışmadıkları, bu tanışıklıklarının hangi kertede olduğunu bilebilecek durumda da değiliz. Zarrab suç işlemiş ise bunun da gereği yapılır. Zarrab ile ilişkili olanlar da başka türlü bir suç işlemişlerse onlarla da ilgili olarak gerekli olan hukuki işlemler yapılır. Bu AK Parti olarak bizi hiçbir şekilde rahatsız etmez. Ama ABD’nin ambargosunu kırdığı için, ABD’nin ticari menfaatlerine aykırı hareket ettiği için tutuklanmışsa bu ayrı bir sorun! Türkiye’de anti Amerikancı geçinenlerin sırf bu suçtan dolayı Zarrab’ın gözaltına alınmasından dolayı duydukları rahatsızlığı anlamakta mümkün değil veya ultra liberal geçinen çevrelerin bundan rahatsızlık duymalarını da anlamak mümkün değil. Yani Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda en hukuki gerekçeler ile yapılan gözaltıları ve tutuklamaları bile hiddetle, şiddetle dillerine dolayan bu çevrelerin ABD’nin menfaatleri doğrultusunda Zarrab gibilerin tutuklanmasından duydukları memnuniyetini anlamak da mümkün değil.  Fakat şunu anlayabiliyorum, Zarrab üzerinden tekrar 17-25 Aralık süreci hortlatılmak isteniyor. Buradan kimseye ekmek çıkmaz, başka kapıya gitsinler. Reza Zarrab 17-25 Aralık darbe sürecinin sadece bir dolgu malzemesidir. Bir algı yönetimi çerçevesinde tıpkı ayakkabı kutularında olduğu gibi kullanışlı bir elemandır. Zarrab dosyası ayrı bir dosyadır.17 -25 Aralık dosyası ayrı bir dosyadır, yolsuzluk susturulucu bir darbe girişimidir. Zarrab’da bir algı operasyonu çerçevesinde bu dosyaya iliştirilmiş bir kişidir. Hiçbir şekilde Zarrab gibiler ile işimiz olmaz, Zarrab’ın tutuklanmasından, sorgulanmasından rahatsızlık duymayız. Bu bizi ilgilendiren bir konu değil. Tekrar söylüyorum, 17-25 Aralık darbe sürecini tekrar Zarrab üzerinden hortlatmaya çalışanlar bilsinler ki  buradan kendilerine ekmek çıkmaz. Çıkmış olsaydı yaşadığımız her iki seçimde de bu olumsuz bir şekilde zaten AK Parti aleyhine sandığa yansırdı.

ABD HALEN GÜLEN’İ KORUYOR!

-Zarrab’ın  tutuklanması “ABD tarafından da 17-25 Aralık hortlatılmak isteniyor” gibi bir durumu gösterir mi?

Bu çok uç bir yorum olur. Amerika’nın derinliklerinde bu tür politik hazırlıklar yapılıyor ya da yapılmıyor bunu bilebilecek durumda değiliz. Bu tür komplo teorileri çok olur. Yani ABD’nin kendi Başkanını öldürttüğünden tutunuz da ikiz kuleleri kendisinin vurdurttuğuna varıncaya kadar bir dizi komplo teorileri zaten çeşitli şekillerde yıllardır var. Bu komplo teorilerinden biri olabilir. Doğru olabilir yanlış olabilir. Bunun üzerinden de yeni bir polemik üretmenin bir manası yok. Ama bir terör örgütünün lideri ABD’de korunuyor, kollanıyor. Fethullah Gülen’den bahsediyorum. ABD’nin yanı başımızda terör örgütü PKK- PYD’ye nasıl bir destek sunduğu biliniyor. Dolayısı ile Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda ABD’nin kendisini farklı konumlandığını biliyoruz. Bunu stratejik müttefiklik ilişkisiyle de bağdaşmıyoruz. Gerek Suriye’nin kuzeyinde PKK-PYD terör örgütüne sunduğu katkı gerekse de FETÖ’nün lideri olan Gülen’i halen koruyor olması hiçbir şekilde tasvip ettiğimiz bir durum değil ama 17-25 Aralık darbe sürecinin arkasında ABD’nin olduğunu ve Zarrab olayında tekrar bu süreci hortlatmak istediğine dair yorumu ben uç bir yorum olarak görüyorum ama tabi bu tür yorumlar yapılacaktır. Çünkü ABD’nin Türkiye yaklaşımı ilkesel bir samimiyet içermiyor. Dolayısı ile bir takım kuşkular söz konusu. Böyle bir gözaltı-tutuklanma olayında da ahaliyle de bu tür yorumlar akla geliyor ama bu yorumlar üzerinden yeni bir tartışmaya kapı aralamanın çok faydalı olduğu kanısında değilim. 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.