1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2019 Asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret ne kadar?
2019 Asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret ne kadar?

2019 Asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret ne kadar?

Asgari ücret için yapılan üçüncü toplantının ardından gözler gelecek açıklamaya çevrildi. 2019 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak?

A+A-

Milyonlarca insan 2019 yılında asgari ücret ne kadar olacak, sorusuna yanıt arıyor. Yapılan son toplantıda TÜİK belirlediği zam oranını paylaştı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN ÜÇÜNCÜ TOPLANTI YAPILDI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari  Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme  çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını yaptı. 

Türk-İş'in ev sahipliğindeki toplantının başkanlığını Çalışma Genel  Müdürü Nurcan Önder yaptı.

İşçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren  heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un başkanlık ettiği toplantıda,  asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-İş heyetinde yer aldı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Toplantıda, sunum yapan TÜİK temsilcisine hem işçi hem de işveren  taraflarının soru ve itirazlarının olduğunu aktaran Önder, "Önümüzdeki hafta  içerisinde son toplantımızı yaparak, asgari ücreti belirlemeyi umuyoruz." dedi.

TÜİK RAKAMI SUNDU
  
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da yapılan toplantının kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çünkü biz asgari ücretin bilimsel, objektif veriler doğrultusunda  hazırlanmasına inanıyoruz. TÜİK, bir işçinin asgari geçim tutarını 2 bin  213 lira 40 kuruş olarak açıkladı. Türk-İş uzmanlarımızın açıkladığı bir kişinin  yaşam maliyeti olarak 2 bin 385 liraydı. Bizim tespitimiz ile TÜİK'in tespiti  arasında yaklaşık 170 lira fark var. Ülkemizin gelişmesine ve ekonominin  büyümesine bağlı olarak refah payının da burada uygulanmasını bekliyoruz. Son  toplantımızda bu hususun da dikkate alınarak asgari ücretli çalışanların  beklentilerine uygun bir tespitin yapılacağına inanıyorum."

Türk-İş'in TÜİK'in açıkladığı rakamın üzerine refah payı da istediğini  vurgulayan Irgat, "Bizim tespitimiz var. Bunların tespitinin ne olduğu da belli  değil. Biz 2 bin 385 lira diye açıklıyoruz, onlar onu da açıklamıyor. Onlar  itiraz etmeye alışkın." dedi.

TÜİK, asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici  olan bir işçinin asgari geçim tutarını "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40  kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde  bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor.  Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga  vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.  Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira  66 kuruş.
 
Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57  kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu  oluştu

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.