1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 5 madde ile hurmanın faydaları
5 madde ile hurmanın faydaları

5 madde ile hurmanın faydaları

Allahu Teala Hazretleri celle calaluhu Meryem Suresi 23-24-25 ve 26. ayetlerde mealen şöyle buyuruyor: “23. Doğum sancısı onu (budanmış kuru bir) hurma ağacına (dayanmaya) zorladı. “Keşke bundan önce ölmüş olsaydım da unutulup gitseydim!” dedi.24. Derken,

A+A-

Hurma, insan vücudunun sağlıklı ve zinde olması için çok önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir. Günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini söylüyor. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.

1- HURMA'NIN İÇİNDEKİ VİTAMİN VE MİNARELLER

Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyor. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmada var. Ticari amaçlı satılan şekerlemeler de bütün bunları bulmak elbette mümkün değil!

2- HURMA DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR

Hurmada bulunan oksitosin maddesi bugün tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılıyor. Hurma doğumu kolaylaştırıyor ayrıca emziren kadınların süt miktarını artırıyor. Hurmada bulunan bol potasyum bebeğin gelişmesi içinde ideal bir besin.

3- HURMANIN İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

Hurma bir çok hastalığa karşı oldukça faydalı bir besin. Bunlardan bazıları şunlar:

Kötü huylu kolesterolü düşürür,karaciğer yağlanmasını önler ve toksik maddelerin atılımı kolaylaştırır.

Hücre yaşlanmasından koruyucu etkisi vardır.

Aç karnına tüketilen hurmanın bağırsak parazitlerini öldürdüğü bilinmektedir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.

4-İFTARDA HURMA

Hurma iftarda çok yemenizi engeller. Kolay sindirilebilen ve şeker bakımından zengin bu güzel besin ile iftar açıp akşam namazını kılarsanız vücut kan şekerini ayarlar böylece açlık hissini bastırmak için tıka basa yemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca İmam Rabbani Hazretleri kuddise sirruh Mektubat 1. Cilt 162. Mektup da mealen şöyle buyuruyor:

“Resûlullah “aleyhissalâtü vesselâmü vettehıyye” buyurdu ki, (Oruclu olan kimse, hurma ile iftâr etsin! Çünki hurma bereketlidir). O Server “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem”, hurma ile iftâr ederdi. hurmanın bereketli olması şöyledir ki, onun ağacına (Nahle) denir. Bu ağacın yaradılışında, topluluk ve adâlet vardır. İnsanın yaradılışı da böyledir. Bunun içindir ki, Peygamberimiz “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” Nahle ağacına, Âdem oğullarının halasıdır dedi.(halanız olan nahleye saygı gösteriniz! Çünki bu ağaç, Âdem aleyhisselâmın çamurundan kalan artıkdan yaratılmışdır) buyurdu. Görülüyor ki, Nahle, Âdem aleyhisselâmın çamurundan yaratılmışdır. Nahleye bereket buyurması, bunda herşeyin bulunduğu için olsa gerekdir. Bunun için, nahlenin meyvesi olanhurma yinince, insanın parçası, dokusu olur. Böylece hurmada bulunan herşey, insana da aktarılmış olur. hurmada bulunan sonsuz üstünlükler, bunu yiyende de bulunur. hurmayı yiyen herkes böyle olur ise de, oruclu kimse, iftâr zemânında, şehvetlerden ve dünyânın geçici zevklerinden temiz olduğu için,hurmadan pekçok istifâde eder. Anlatdığımız fâideleri dahâ tâm ve dahâ olgun olur. O Server “aleyhi minessalevâti efdalühâ ve minettehıyyâti ekmelühâ”,(Mü’minin sahûrunun hurma ile olması ne güzeldir) buyurdu. Bu da belki, hurma insanın dokularına karışınca, insanın hakîkatini temâmladığı içindir. Oruclu iken, böyle şey olmadığı için, bunun karşılığı olarak sahûrda hurma yimenin güzel olduğunu bildirmişdir. hurma yimek, çeşidli yemekleri yimek gibi fâideli olmakdadır. hurmanın bu bereketi, kendisinde herşey bulunduğu için, iftâr zemânına kadar insanda kalır. hurmanın bu fâidesi, ancak islâmiyyete uygun olarak yinildiği, islâmiyyetden kıl ucu kadar ayrılık bulunmadığı zemândır. Tâm fâidesine kavuşmak için, bir ağacın bir meyvesi olarak değil, bildirdiğimiz topluluğunu, bereketini düşünerek yimek lâzımdır. Yalnız bir meyve olarak yinirse, yalnız madde, kalori fâidesi elde edilir. İşin iç yüzü bilinerek yinirse, bereketine kavuşulup, bâtını da besler. Bereketine kavuşmadan yimek kusûr olur.

5- ZİHİN AÇICIDIR

Hurmada bulunan fosfor yoğun zihinsel aktiviesi olanlara dinlendirici etki yapar.

 

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.