1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Adalet ve cesaret
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet ve cesaret

A+A-

Bu cümleyi kurmak istemezdim ama CHP ne yazık ki yine ‘halk’a kapıyı kapattı. Hafta sonu CHP kurultayını izleyenlerin büyük çoğunluğu, ‘Salon Muharrem İnce ‘ diyor ama ‘Delege Kılıçdaroğlu’nun’ cümlelerini kurdu. Kurultay salonuna gelenlerin beklentisi ile, delegenin seçimi yine ne yazık ki kesişmedi. Ve beklenen çıkış, sürpriz ve değişim gerçekleşmedi.

Bazıları ise Muharrem İnce ve Kemal Kılıçaroğlu arasındaki ‘kurultay rakipliğine’ artık, ‘Bitmeyen senfoni’ adını koydu. Kulislerde, ‘ Kemal Kılıçdaroğlu’nun meşruluğunun sağlaması için Muharrem İnce faktörü olması gerekiyor’ yorumu yapıldı.

Bu ne derece doğrudur bilinmez ama yola çıkan diğer rakipler, (yeteri kadar delegenin imzasını alamadığı için) aday adayı olarak kurultayda boy gösteremedi. Muharrem İnce ise, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘lutufta’ bulunması ile ‘yeterli delege imzası’ sağlanarak adaylığını gerçekleştirebildi. Bazılarının bu duruma, ‘ son bir haftadır birkaç kez Muharrem İnce boşuna Kılıçdaroğlu ile görüşmemiş’ yorumu ise dikkat çekiciydi.

Bunlara bakınca ve CHP’nin 36. Kurultay’ın adını, ‘Cesaret ve Adalet’ olarak ilan ettiğini görünce, insan ister istemez şu yorumu yapıyor:

CHP Kurultayı’nda birkaç cesur adam vardı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkabildi. Ancak ‘adalet’i bulamadıkları için (bir isim hariç )aday bile olamadılar.

Karmaşık değil mi? Tabii insanın kafası da karışıyor ister istemez. Mesela, ‘Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’ye gösterdiği ya da yaptığı ‘delege lutfunu’ acaba diğer adaylara niye yapmadı?’ sorusunu sormadan edemiyor insan. Ne olacaktı ki? Onlar da aynı lütuf ile ödüllendirilselerdi ve aday olabilselerdi. en fazla sadece birer konuşma yaparlardı. İki kişinin ya da üç kişinin konuşması da Kılıçdaroğlu’nun dizayn edip yönettiği bir delege yapısının fikrini zaten değiştirmezdi. Kemal Kılıçdaroğlu da zaten bu delege yapısıyla sonuçtan korkmazdı. Keşke diğer adaylara da aday olabilmeleri için bu ‘delege jesti’ yapılabilseydi de bizler de, ‘CHP’de daha çok demokrasi var’ cümlesi kurardık belki (!)…. Neyse, kimbilir belki bir daha ki kurultayda Kemal Bey daha ‘gönlü zengin’ davranır da ‘demokrasi şöleni!’ yaşarız!!!

Şaka bir yana bir kez daha görüldü ki, Türkiye’deki tüm siyasi partiler ‘Tek Adam’ yönetimi altında. Artık bu saatten sonra CHP’den hiç kimse, başta Ak Parti ve Tayyip Erdoğan olmak üzere , MHP ve Devlet Bahçeli’nin liderlikleri ve partideki ‘Tek Adamlığı’ konusunda tek kelime edemez ve etmemeli bence. Bu kongre, onların bu imkanını elinden tüm Türkiye önünde almıştır bence. Bundan sonra deseler deseler, ‘Biz hiç olmazsa parti içi demokrasi oyununu onlardan daha iyi oynuyoruz’ cümlesini kurabilirler.

Bir başka ortaya çıkan önemli durum ve gerçek de şudur:

36. Kurultay’da Genel Başkanlığa Kılıçdaroğlu’nun ‘lütfuyla ‘ aday olabilmiş ancak partisinde ‘adalet’ i aramış ve bulamamış Muharrem İnce’nin söylediği gibi, kendi partisinde ‘adalet’i bulamayanlar ve yok sayanlar, Türkiye için adaleti nasıl inşaa edecekler? Ve nasıl, ‘ adalet yok biz getireceğiz’ dediklerinde seçmeni ve Türk halkını ikna edebilecekler?

Görünen o ki, CHP’de CHP’liler de Türk seçmeni de aradıklarını bulamadıkları bir kurultay yaşadılar.

Kimileri, ‘2019’a az zaman kaldı. Dere geçerken at değiştirilmez. Kemal Bey’in yeniden seçilmesi iyi oldu’ derken; CHP’nin kuruluş felsefesinden ve Atatürk çizgisinden ayrılıp ‘HDP’lileştiğini savunanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. CHP’den hala ümidini kesmek istemeyenler ise ümidini şimdiden olası bir olağanüstü kurultaya bağlamış durumdalar. Velhasılı, ana muhalefette yakın zamanda sular durulacağa çok benzemiyor. Maazallah bu durumda olası bir erken seçimde iktidar olma şansını siz hesap edin…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.