1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Afrin:  ‘Vekâlet’ ve Su Savaşları
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Afrin:  ‘Vekâlet’ ve Su Savaşları

A+A-

Afrin Operasyonu ile artık bir kez daha ortaya çıktı ki; bölgede ‘VEKÂLET’ savaşları yapılıyor.  Bölgedeki ana akım ülkeler Suriye, Rusya, ABD, İngiltere. Türkiye ise olası ‘Hatay meselesi’ ve sınır güvenliği için ÖSO ve TSK olarak devrede. Hem de resmi olarak yani kendi ordusu TSK ile… Öyle kendi ordusu ile değil de adına PKK-PYD-YPG denilen ve gizli gizli desteklenen ve kurdurulan ‘vekâlet’ ordularına karşı!  Son olarak DSG’de birleştirilen kiralık yeni illegal güçler de devreye girerse şaşırmayacağımız ortadadır. Ki geçmiş bunun birçok örnekleri ile doludur.

Bugün gelinen noktada TSK’nın ve dolayısıyla Türkiye’nin yaptığı ve bundan sonra yapacağı şey ise; zeytin dalını onlara da uzatarak,  ‘askeri gözlemci’ lerin Afrin harekâtına davet edilmesi olmalıdır. 

O askeri gözlemciler ki,  görevlendirildiklerinde AB ‘nin ve ABD’ nin verdiği silahların envantere alınmasını sağlayabileceklerdir.  O zaman ortaya çıkan tabloya dünya kamuoyu önünde kim ne diyecek ve kim kendini nasıl savunacaktır? Hep beraber görebileceğiz.

Kim bilir belki de bunların devamında bölgede ‘vekalet savaşı’ndaki  asıl göz ardı edilen unsurun  “su savaşı” olduğu da  daha açık konuşulabilecektir.

Bunları anlamak için kısa süre önce Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Vatikan’ın yaptığı ‘SU’ konulu açıklamaları ve Papalık Bilim Akademisi’nin düzenlediği ‘SU HAKKI’ temalı seminerlere bakmakta fayda vardır diye düşünüyorum.

Şubat 2017’de Dünya genelindeki 1 milyar 300 milyon Katolik’in dini lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, birçok ülkede yaşanan su sıkıntısına dikkat çekerek, “İçinde bulunduğumuz parçalı 3. Dünya Savaşı, su için bir dünya savaşına doğru mu gidiyor, diye kendime soruyorum” diye konuşmuştu.

Bu konuşmanın çok önemli olduğu kadar  ‘nerede’ konuşulduğu da çok önemliydi. Papa Francesco, Vatikan’daki Papalık Bilim Akademisi’nde iki gün boyunca düzenlenen “su hakkı” temalı seminerde konuşmuştu.


Bu sorunun herkesi ilgilendirdiğinin altını çizen Papa, her devletin, BM’nin 2010’da su hakkı ve yeterli sağlık koşulları hakkına ilişkin aldığı kararları uygulaması gerektiğinin de altını kalın çizgiler ile çizerek,   “Vicdan oluşturmak, zor bir görevdir; güven ve özveri ister. İçinde bulunduğumuz parçalı 3. Dünya Savaşı, su için bir dünya savaşına doğru mu gidiyor, diye kendime soruyorum. BM’nin verileri sarsıcı ve bizi kayıtsız bırakmıyor: sudan bulaşan hastalıklar yüzünden her gün 1000 çocuk ölüyor; milyonlarca insan kirli su tüketiyor. Rakamlar çok ciddi, bunun önüne geçilmeli ve bu durum tersine çevrilmeli. Geç değil, ama su ihtiyacı ve insanlık için onun temel değerde olduğunun farkına varmak bir aciliyettir. Bu temel hakka saygı duyarsak, diğer hakları korumak için de zemin oluşturmuş oluruz.” diyordu.

Öte yandan gerçekler böyle iken;  kendisini sadece İsrail’in Golan ve uzantisi olan bölgede,  ‘güvenlikli bölge’  oluşumuna fokuslayan ,  Kudüs kararı ve  benzeri uluslararası kararlar ile  toplumdan izole bir ABD ortaya çıkmasına neden olan ABD’nin gerçek devletine,  birilerinin, ‘Kral çıplak’ deme zamanının çoktan geldiği de ortadadır.Ve son zamanlarda TÜRKİYE bunu yapmaktadır. Ve bu nedenle de ABD, bölgedeki TSK Operasyonları için her kurumu üzerinden farklı mesajlar vermektedir.  Bu nedenledir ki bugünlerde Türkiye’ye diplomatik seviyede müthiş bir ABD çıkarması  yapılmaktadır. Bakalım Trump, CIA ve Pentagon üzerinden farklı açıklamalar yapan ABD, son sözü kime ve nasıl söyletecektir. Türkiye’nin buradaki duruşu elbette çok önemlidir. O yüzdendir ki, Devlet-i  ebed müddettir!!!

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.