1. YAZARLAR

  2. HAKAN POLAT

  3. Ağababanız Fidel!
HAKAN POLAT

HAKAN POLAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ağababanız Fidel!

A+A-

Sonunda Fidel’de bu dünyaya kazık çakamadan gitti. Türkiye’deki değil; Küba’daki Fidel.

Kimi için efsanevi devrimci ve büyük sosyalist lider kimi için ise zalim bir diktatör. Ama ülkemizde ise genel manada bakıldığında hem sol hem de İslami kesimde özellikle Amerikan aleyhtarlığından dolayı sempati duyulan bir kişilik olmuştur.

Ne yapmış Fidel Castro?

Amerika ve işbirlikçilerine karşı büyük mücadele vermiştir. Ülkesinde okuma yazma oranını yükseltmiş toprak reformunu yapmış, ama halkını bir emperyalizmden kurtarırken diğer sosyalist SSCB emperyalizminin kucağına atmıştır. Halkına eşitliği ve paylaşımı öğretmiş ama kendileri polit büro üyeleriyle zenginlik içindeyken sefaleti ve yoksulluğu paylaştırmıştır. Zalim Batista rejiminin halkı ezdiği, yok ettiği bir dönemde haklı bir mücadele vermiş ama iktidarı ele geçirmesiyle kendi halkını kurşuna dizmekten geri kalmamıştır.

İslamın özünde bulunan, mazlumun yanında olma zalimin karşısında durma düsturu, atalarımızdan gelen genlerle beraber hepimizin iliklerine kadar işlemiştir. Duygusal milletiz ama unutkan da bir milletiz vesselam. Ölenin arkasından üzülürüz, okumadığımız için araştırma gereği duymayız, ne anlatırlarsa ne duyarsak ona inanırız. Güle güle Castro deriz.

İşin bizi ilgilendiren boyutu ise kendisini  bizim mahallenin medyası diye yaftalayan ama sağ gösterip sol vuran arkadaşlar. Bu şahıslar ne yazık ki aynen karpuza benzerler. Biliyorsunuz karpuzun dışı yeşildir ama içi kızıldır. Aslında çoğu Galiyevcidir de bunların korkularından ses çıkartamazlar.

Bizdeise mahalle medyasında ki arkadaşların çoğu köken itibarıyla sol gelenekten geldiği veyahut köklerindeki İslami birikimlerini dünyalık elde etmek için kullandıkları için derin bir vicdan azabı duyar. Belki sokak jargonu olacak ama cüzdanı ile vicdanı arasında sıkışan arkadaşlar diyoruz biz buna.

Ahireti ile dünyası arasında sıkışan bu arkadaşlar yeri gelir Castro’yu özlemle anar ve romantik sosyalistlerle beraber çaktırmadan aynı yolda gitmeyi tercih ederler. Tıpkı Gezi Olaylarında olduğu gibi. Bir yandan gezicilere karşıdırlar ama bir yandan da bunlar masum çocuklar, bu kadar da sert tedbir almaya ne gerek var derler.

Elli senedir öyle veya böyle hasta veya sağlıklı iktidarda iken bir kere bile seçim yapıp halkından icazet alma gereği duymayan Castro, sosyalizmin efsane liderlerinden biri olurken 15 yılda 13 seçimden başarıyla çıkan bu memleketin has evladı Cumhurbaşkanımız ise her ne hikmetse Efsane olmayı bırak diktatör olmuştur bazılarının gözünde; NOKTA

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.