1. YAZARLAR

  2. HAKAN POLAT

  3. AMERİKAN RULETİ: İran Savaşı Tek Kullanımlık Kürt Tabyaları
HAKAN POLAT

HAKAN POLAT

Yazarın Tüm Yazıları >

AMERİKAN RULETİ: İran Savaşı Tek Kullanımlık Kürt Tabyaları

A+A-

Gitmedim ama dünyanın en büyük kumar merkezi Las Vegas’ta. Dünyanın her ülkesinden insanlar çölün ortasındaki bu şehre akın akın kumar oynamaya gidiyorlar. Elbette ki sonuç, herkes bir rüya aleminde yaşarken parasını pulunu kaybediyor. Kimi zevkine, kimi mutluluğuna kimi de manyaklığına oynuyor herhalde. Hani derler ya kumarda hep mekancı kazanır diye, sonuçta kazanan hep Las Vegas’ın ünlü kumarhaneleri.

Amerika dünyanın hem en büyük kumar şehrine sahip hem de dünyanın en büyük kumarcısı. Dünyayı kendi mekanı gördüğü için 2. Dünya savaşından bu tarafa hep kazanmaya alışmış ve kazanıyor da. Eee, ne de olsa mekancı. Arada Vietnam gibi Afganistan gibi küçük pürüzler olsa da hep kazanıyor veya hep kazanmaya alışmış. Mekan kendinin olduğu için sonuçta hep ben kazanırım diyor.

Ve Suriye’den çekildiğini açıkladı Amerika, Trump çekiliyoruz derken, bu olayı yerel medyamız da ve iç siyasetimiz de kimi büyük başarı olarak addederken kimimiz ise bit yeniği aramakla meşgulüz.

Gerçekten Amerika Suriye’den çekildi mi? Gerçekten hedefi DEAŞ’ı bitirip Suriye’yi temizlemek miydi? Amaç neydi, hesap neydi sorular sorular.

Konjektürel olarak baktığımızda Amerika her zaman ki gibi yine rulet oynamaya başladı. Amerika işi riske bırakmıyor, pullarını hem siyaha hem beyaza koyuyor. O olmazsa öbürü, öbürü olmazsa diğeri.

Suriye’den çekildiğini DEAŞ’ın yenildiğini beyan ederek İran’a saldırma safhasına geçiyor. Olaya şöyle de bakabiliriz, PKK üst kadrosu Cemil Bayık, Murat Karayılan, Mustafa Karasu’nun üstüne para ödülü koyup oyun dışına atarken aslında İran’a karşı gelemeyecek/gelmeyecek üç lider kadroyu tasfiye ediyor. Böylelikle bir yanda Türkiye’ye şirin gözükürken diğer yandan İran’a karşı PKK/YPG güçlerini hazırlıyor.

Hem fıratın doğusuna operasyon yapmaya hazırlanan Türkiye’ye,” bak ben buradan gidiyorum Kürt mürt devleti falan kurmayacağım, nerden çıkarıyorsun bunları canım müttefikim “ derken hem de İran Kandil’ine savaşçı yığmaya hazırlanıyor.

Yıllarca İran tarafından korunan, hastaları iyileştirilen PKK güçleri artık İran’a karşı savaşmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 60 bin civarındaki silahlı YPG güçlerinin çok yakında esas hedef olan İran’a karşı İran’daki örgüt kolu olan PJAK güçleri ile birleşerek savaşa başlayacağını hep beraber göreceğiz.

Hatırlarsanız geçen aylarda İran’da ayaklanma provaları yapılmıştı. Evet, bunlar provaydı. Acaba kaç kişi sokağa dökülebilirin hesabı yapıldı. Unutmayalım ki İran’ın nüfusunun yarıya yakını Türk. Kalan ise, Afgan, Peştun, Farsi, Kürt ve diğer etnik unsurlar. İran’ın yönetici kadrosunu oluşturan Farslar ise nüfus oranı olarak İran’ın yüzde 30 civarını oluşturuyorlar. Kırsal kesimden PKK/YPG/PJAK unsurları saldırırken, şehirlerde ise özellikle Türk kökenli etnik unsuru ayaklanmaya başlaması Amerika’nın tek bir füze atmadan başarıya ulaşması demektir.

Vekalet savaşları hızla sürerken PKK/YPG güçleri Amerikan emperyalizminin köpekliğine tam gaz devam ediyor. PKK, Kürdistan diye adlandırdıkları bölgenin dördüncü dilimi olan İran Kürdistan’ı için savaşacağını empoze ederken, Amerika elindeki pulları hem beyaz kareye hem siyah kareye koyuyor, bizim tabirimizle yumurtaların hepsini farklı sepetlere koyuyor yani.

Amerika çekiliyor, Türkiye memnun, Rusya memnun, Esad memnun, herkes memnun. Amerika çekiliyor ama Fırat’ın doğusunda hala koalisyon güçleri adı altında Fransa, İngiltere, Avustralya, mevcut. Onlar çekilmiyor ve askeri üsler bütün silahlarıyla YPG güçlerinde. Adamlar Türkiye’nin ve Erdoğan’ın baskısı ile sadece yeni strateji uygulamaya yöneldiler. Akıllarınca DEAŞ’ı bitirdiler aslında yapılan İran’a saldırmak için yeni bir taktik.

Oyun kuruluyor, kartlar yeniden dağıtılıyor Amerika kendinden emin. Lakin bu bölgede Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir harekatın başarılı olamayacağını artık anlamış durumda. Türkiye son yıllardaki en büyük oyununu oynuyor. Davutoğlu zamanında aksayan ve eğilen dış politikasını Allah’ın izniyle hızla düzeltiyor. Erdoğan ve Bahçeli elele vererek Türk dış politikasını, güvenliğini, yeniden dizayn ediyor.

Amerika ise dünyanın hakimi olarak kendini gördüğünden dolayı bıkmadan usanmadan kartları dağıtmaya devam ediyor.

Yerse pazarı, yersen pazarlığı.

hakanpolat006@gmail.com

twitter: hakanpolat006

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.