1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Angela Merkel'den Gaziantep açıklaması!
Angela Merkel'den Gaziantep açıklaması!

Angela Merkel'den Gaziantep açıklaması!

Angela Merkel, Gaziantep’e yapacağı ziyaretin orada bulunan çok sayıda sığınmacının durumunu görme amacını taşıdığını söyledi.

A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile Gaziantep’e yapacağı ziyaretin orada bulunan çok sayıda sığınmacının durumunu görme amacını taşıdığını söyledi.

Merkel, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile yaptığı  görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

SEYAHATİN AMACI GAZİANTEP

Burada cumartesi günü Türkiye’ye yapacağı ziyarete ilişkin  beklentileri sorulan Merkel,  “AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkan  Yardımcısı Timmermans ile Türkiye’ye yapacağımız seyahatin amacı  çok sayıda  sığınmacının bulunduğu Türkiye-Suriye sınırındaki Gaziantep’te durumu görmektir.”  dedi.

 

Sığınmacıların yaşam şartlarının iyileştirilmesi için Türkiye’ye 3  milyar avro verilmekte olduğunu söyleyen Merkel, burada ilk uygulamaları yola  koymayı ve nelere ihtiyaç duyulduğunu görmeyi istediklerini kaydetti.

 

Bunun ikili değil, AB çerçevesinde bir ziyaret olduğunu vurgulayan  Merkel, yapılması gerekenlere ve nelerin daha hızlı yapılabileceği konusunda  izlenim edinmek istendiğini belirtti.

 

ABD Başkanı Barack Obama’nın Almanya'nın Hannover kentine yapacağı  ziyaret kapsamında Fransa, İtalya ve İngiltere devlet ve hükümet başkanlarının da  katılacağı bir toplantınıngerçekleştirileceğine işaret eden Merkel, Suriye,  Rusya-Ukraya ve sığınmacılar gibi uluslararası gündemde olan konuların ele  alınacağını kaydetti.

 

Merkel, bu ülkelerin temsilcilerinin katıldığı benzer bir toplantının  Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde yapıldığına işaret ederek, bu toplantının  güncel konularda fikir alışverişinde bulunma imkanını verdiğini ifade etti.

 

Brüksel’de bugün düzenlenen NATO-Rusya Konseyi’ne ilişkin de Merkel,  böyle bir toplantının yapılmasının iyi bir sinyal olduğunu söyledi ancak bunun  tüm düşünce ayrılıklarının kaldırıldığı veya tüm sorunların açıklığa kavuştuğu  anlamına gelmediğini belirterek, “Konuşulması önemli ancak çok sayıda, çok farklı  değerlendirmeler var.” ifadesini kullandı.

DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESİ

Merkel, Rusya ile Almanya arasındaki Doğalgaz Boru Hattı Projesi olan  Kuzey Akımına ilişkin bir soru üzerine de bunun bir girişimci kararı olduğunu  belirterek, “Bu konuyu kısa konuştuk. Baltık ülkelerinin kuşkuları olduğunu  biliyoruz. Litvanya’nın enerji politikasını çeşitlendirdiğini görüyoruz.  Almanya’da yenilebilir enerjiyi geliştiriyoruz. Avrupa’nın güvenliği konusunda  yükümlülüğümüzün tümüyle bilincindeyiz.” dedi.

 

Merkel, Almanya’nın Litvanya’ya sürekli konuşlandırılacak bir tabur  gönderip göndermeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, Galler’de yapılan NATO  Zirvesi’nde alınan kararları uygulamaya koyduklarını, bunları Varşova’da  düzenlenecek zirvede geliştireceklerini belirterek, son kararların henüz  verilmediğini ve görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

 

Merkel, Litvanya ile askeri alanda iyi bir işbirliği içinde  olduklarını ifade ederek, ekonomik alandaki işbirliğini daha da  güçlendireceklerini kaydetti.

 

Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite de Almanya ile Litvanya arasındaki  ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu belirtti.

 

Askeri alandaki işbirliğinin Almanya ile ilişkilerde yeni bir unsur  olduğunu ifade eden Grybauskaite,  Almanya’nın Baltık ülkelerinin hava sahasında  hava polisliğine (Air Policing) katılmasından dolayı teşekkür etti.

 

Avrupa’daki sığınmacı krizine de değinen Grybauskaite "AB ile Türkiye  arasındaki mutabakat gerekliydi" ifadesini kullandı ancak söz konusu mutabakatın  komplike olduğunu ve uygulama konusunda gelecekte de komplike olacağını   belirtti. Grybauskaite, sığınmacıların Avrupa’ya gelmek için yeni güzergahlar  kullandığına dikkati çekti.

 

Grybauskaite, bundan dolayı Türkiye ile yapılan anlaşmanın çözümün bir  parçası olduğunu ifade  ederek, bu kapsamda sığınmacı akınının ve Schengen  bölgesinin kontrol altına alınmasının önemli olduğunu kaydetti.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.