1. YAZARLAR

  2. HAKAN POLAT

  3. Ankara Büyükşehir  BİT’i, Anpark yeni ölümlere sebebiyet verecek mi?
HAKAN POLAT

HAKAN POLAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara Büyükşehir  BİT’i, Anpark yeni ölümlere sebebiyet verecek mi?

A+A-

Türkiye’deki belediyelerde her zaman otoparktan para kazanma sevdası vardır.

Aslında çoğu büyükşehir belediyesi planlama yaparken kendine ayırdığı arazileri otopark olarak değerlendirmeyi düşünmez. Planlama yapılırken yollar, okul alanları, park alanları, konut ve iş merkezi alanları hep tasarlanır ama otopark alanları hep rant hevesine veya rant kazanma istek ve arzularına kurban edilir. Otopark alanı olarak ayrılan yerler ise Anadolu da yetişen her türlü ota ev sahipliği yapar. Oysa bu alanlara çok güzel modern ve çok katlı otoparklar yapılabilir.

Bir Avrupa şehri olduğunu iddia eden hatta Avrupa’dan Yılın Şehri ödülünü bilmem kaçıncı defa alan Ankara da ise durum bundan pek farklı değildir.

25 yıldır belediye başkanı olan büyük başgan Gökçek, hala bir türlü kendinden önceki yönetimin borçlarını bitiremediğini anlatır durur. Şehrin en işlek yerlerinde ise imarın eski olduğunu, yapılacak bir şey olmadığını, yeni otoparkların yapılamadığını söyler ama istimlak ettiği bina yerlerine ise Çin’in Paris’in Maçin’in bilmem nelerini yapmayı hiç unutmaz bazen dinazor yapılır bazen de havuz.

Neyse biz otopark rantına geri dönelim. Ankara Büyükşehir Belediyesi ölümle sonuçlanan otopark macerasında ne yapmıştı? Ankara’nın yollarını, cadde ve sokaklarını kendi BİT’i olan ANFA’ya 0,55 kuruştan vermiş, Anfa bunları 0,65 kuruştan parsel parsel görünürde meşru zahirde ise gayri meşru kişilere ve firmalarına dağıtmıştı. Parsel parsel deyince nedense aklıma siyasi mevta Arınç geldi. Konuyu dağıtmayalım.

0,65 kuruşa alan bu firmalar ise 10 TL’den Deli Dumrul misali para toplamaya başlamışlardı. Parkeden de on akçe park etmeyenden de hesabı. Hele düşünsenize Bahçeli, Emek tarafında yaşayanları, insanlar evlerinin önüne araba park edemez olmuşlardı.

Rüzgârlı da ise otopark işini alan firma başka bir firmaya işi kendince taşere etmiş ve şöyle bir şart koşmuş duyumlara göre, “on bin tl günlük vermezseniz defolur giderseniz, başkası gelir” Tabi Anfa 0,65 kuruşa işi verip de 10 TL’ye araba park ettirmez, elbette bir görünen hesap bir de görünmeyen hesap vardır bu işlerde ve veresiyesi olmaz, işi alan önce parayı cash indiririr, sonrada arabayı park ettirir.

Parayı toplayamayanda def olmamak için adam da öldürür adam da yaralar. Ama ne zaman ki Cumhurbaşkanımız devreye girdi, bir baktık yol kenarı otopark işi kalkıverdi. Hem de bunu büyük başganımız Ankaralıya lütuf yapmış gibi sundu. Olan ölene oldu, ya Cumhurbaşkanımız ölenin ailesini aramasaydı veya bir kişi ölmeseydi ne olacaktı, hiçbir şey. Soygun ve talan düzeni devam edecekti

Şimdi yavaş yavaş otopark ölümü unutulmaya yüz tutunca Ankara Büyükşehir’in gene kaldırımlardan para kazanma sevdası gelişti. Aslında Büyük Başgan’ın haberi bile yoktur bu işten. Kesin meclis toplanıp almıştır bu kararı. Veya bir sıkıntı olursa Anfa’nın müdürünün istifası kesin 3 ay önceden alınmıştır. Ne komik değil mi?

Şimdi yeni sistemde üniformalı ellerinde termal cihazları, temiz yüzlü, kimliği olan, genç arkadaşlar otopark görevlisi olarak çalışmaya başlamışlar. Merkez de pilot bölge gene Rüzgârlı Sokak. İmaj çok iyi, açıklanana göre bu arkadaşlar insani ilişkiler ve güler yüz eğitimi de almışlar. Ama lakin Ankara’nın çok büyük olduğu ve paralı otopark uygulanacak alanın genişliği düşünüldüğünde ne Ankara Büyükşehir’in ne Anfa’nın eleman sayısı buna yetmeyecektir. Ve Anfa illaki bu işi taşere etmeye başlayacaktır.

Gene karşımızda ama bu sefer üniformalı ve kimlikli ama hiç bir yetkisi olmayan şahıslarla karşılaşmaya Ankara hazır olsun derim.

Şu anda bile kesilen fişlerin üzerinde bir şey yazmadığı gibi bunlara ödenen para nerde toplanıyor, nerde bilgi merkezleri var belli değil, cevapları duyar gibiyim, olur mu öyle şey veri transferlerini sakladığımız ana merkezlerimiz var, otopark paraları şurada toplanıyor diye açıklamalar gelebilir. Ancak bu toplanan paralarla modern çok katlı otoparklar yapılması hiç düşünülmez, bakalım bu paralar da Osmanlıspor’a mı gidecek? Haa, keşke onlara gitse, o da başka bir konu.

Elbette ki otoparklara nizam vermek, şehri düzene sokmak Ankara Büyükşehir Belediye’sinin görevi.

Hatta bu düzen olmazsa bu keşmekeşlik halkı da yıldırabiliyor ve hatta şarap parası isteyenler ortaya çıkıyor. Ama geçen seferki uygulama şarap parası isteyenle büyükşehir adına otopark parası isteyenin arasında hiçbir fark olmadığını göstermişti.

 Bakalım bu sefer kim ölecek de paralı otopark işi bitecek?

Otoparktan sonra biraz da Ankara da hafriyat işleri nasıl yürüyor, inceleyelim bakalım.

Ah be Ankara, seviyorum seni.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.