1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Ankara’da neler olacak? (10) ‘Dur Tayyip istediğini verelim!’
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da neler olacak? (10) ‘Dur Tayyip istediğini verelim!’

A+A-

Afrin Operasyonu, 6. gününde. Dünyaya rağmen yapılan operasyonu ‘dünyaya meydan okuyarak’ çabuk kabul ettirdik. Oysa küresel güçlerin bölgesel hayallerine bölgede ‘dur’ demek çok zordu. Ve hala bu kadar kolay olmayacağını düşünüyorum.

TSK ve Mehmetçik kuşkusuz bölgede çok zor bir görev yapıyor. Onlara minnet borçluyuz. Öyle bir borç ki, nasıl ödenir, nasıl değer biçilir, hesap edilemez…

Tüm toplum da bunun bilincinde ve tek ses. Genel toplum psikolojisinde ise, ‘söz konusu vatan ise gerisi teferruattır’ duygusu hâkim. Milli duyguların bütünleştirdiği bir Türkiye’de, ‘Birlikte Türkiye’yiz’ demeyi görmek, bu günlerde çok önemli. Önemli olduğu kadar anlamlı da. Anlamlı olduğu gibi de insanı geleceğe dair ümitlendiriyor. Ne kadar böylesine bir ortak ruhta buluşmayı özlemişiz meğer. Ve son yıllarda tamamen yitirdiğimizi düşündüğümüz Cumhuriyet değerlerini, tekrar kazanma ümidi yaşatıyor bu günler insana. Ve bugün ihtiyaç duyulan; birincisi, ikincisi ve yeni numaralandırılmışları olmadan (!) 1920 ruhunu ‘Yeniden Cumhuriyet’ i yaratacak ruhun bizde hala var olduğunu, Afrin ile yeniden öğrendik. Ve bu halk inanıyorum ki ‘yeniden’ Cumhuriyeti restore edecek. Hem de her şeye rağmen…

Öte yandan Türkiye’ye YPG-PYD-PKK üzerinden güç gösterisinde bulunanlar ise TSK’nın gücü kadar, elbette YPG-PYD-PKK gücünü de test ediyorlar. Hem silahlı, hem siyasi, hem de etnik olarak.

Bu nedenle özellikle içerdeki provokasyonları önlemenin yolu, şimdi daha çok ‘akıl’dan geçiyor. Çünkü bugünden başlayarak Afrin’in şehir merkezinde devam edeceği görülen savaşın boyutu her an değişebilecektir. Yeni süreçte harekâtın evrilip zorlaşabileceğini düşünüyorum. Malum hem doğrudan, hem de dolaylı olarak silahlandırılan YPG-PYD-PKK’nın bugüne kadar varlığı bilinen ve bombalanan hedeflerdense, büyük oranda şehir merkezindeki sivillerin evlerine yerleştikleri gelen istihbarat bilgileri arasında. Elbette şehir merkezlerinde yapılacak operasyonlarda da hedefler bulunup vurulacaktır. Bundan kuşku yok. Ancak şu ana kadar, kendimizi mecburi olarak savunmamız gerektiğini ( her şeye rağmen) anlattığımız dünyaya, yeni şehir operasyonlarında yapılabilecek en küçük hata sebebiyle sıkıntı yaşama olasılığımız da ortadadır.

Yoksa son beş gündür, Zarrab Davası’nın her türlü hırsını alırcasına , ‘DUR’ dediğimiz ABD’nin, ‘DUR Tayyip istediğini verelim’ demeye hazırlandığı da görülmektedir. Tam da bu noktada yaşanacak bir sıkıntının boyutları umduğumuzdan fazla olabilir...

Zarrab Davası’nı hala vizyondaki film gibi, ‘AZ SONRA’ anonslarıyla devam ettiren Amerika, ikinci bölüm olarak MİT TIRLARI senaryosuna geçebilecektir. PYD-YPG-PKK’ya 3 bin tır silah veren, bize de ‘EĞİT DONAT’ adı altında eğitim verdiren Amerika, şimdi her şeyi bize karşı çekinmeden kullanmaktadır. Bunu da tepemize balyoz gibi Zarrab Davası ile vurarak gerçekleştireceğini düşünmektedir. Ve şu anda ‘MASA’da bunların tümü bir pazarlık sebebidir. Zarrab Davası’nı ve MİT Tırlarını unutmanın ya da yok saymanın bedeli olarak, masaya daha neler getireceği ise merak ve önümüzdeki günlerin önemli konusudur.

Bu arada uçağı düşürülen ve elçisi öldürülen PUTİN’in tüm bunlara karşılık Türkiye’ye verdiği Suriye ‘VİZE’sinin de bir oturma izni olmadığına göre, bir sınırı olduğunu da hesaplamak gerekmektedir.

Özetle şu anda başta ABD, Almanya, İsrail , Suriye liderleri içeride kendi can derdiyle uğraşırken; biz de kendi can derdimize düşmememiz gerekmektedir. Yarın devam edeceğiz.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum