1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Ankara’da neler olacak?- 3 Erdoğan’a kim ve nasıl ‘git’ diyecek?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da neler olacak?- 3 Erdoğan’a kim ve nasıl ‘git’ diyecek?

A+A-

Bundan bir süre önce “Ankara’da birileri Erdoğan’a, ‘One Minute’ demeye mi hazırlanıyor” diye yazmıştım.  Sanırım o birileri artık ‘One  Minute’nin ötesine geçmek üzere… Hatta duyumlar o ki, Erdoğan’a “bırak git” demeye kadar senaryolar var.

Nasıl mı?

Dilimin döndüğünce  yazabildiklerimi aktarayım. Konuşulan olasılıklar şöyle:

Kapalı kapılar ardında yapılan hazırlıklara göre, özellikle güvenlik bürokrasisinde bazı kripto kişiler ‘kripto çalışmalar’ı son zamanlarda hızlandırmış durumda.

Bu köşede daha önce, “İŞİD NEREDE?” diye sormuştum. Özellikle ABD ve İngiltere’de Bakan seviyesindeki açıklamalar Türkiye’yi işaret ediyordu. Ve bunlar kaos yaratmak üzere Türkiye’de nokta atışlarla yeni gezi ruhu yaratmak için görevlendirilmişlerdi. Nitekim güvenlik güçleri ciddi operasyonlarla oldukça fazla sayıda militanı etkisiz hale getirdi.

Ancak duyumlarıma göre bu terör gurupları sadece İŞİD ile sınırlı değil. Güvenlik bürokrasisi içindeki (FETÖ ) paralel yapıya ait kripto militanlar, hala sessiz hücre olarak varlıklarını sürdürmektedir.  Hem de bazı “kripto makamlarda”. Üstelik bu militanların elinde bir suikast listesi var. Bu listede bürokrasiden, siyasetçiye, gazeteciden askere kadar isimlerin yer aldığı söyleniyor. Suikast yapılacak isimlerin özel seçildiği gelen duyumlar arasında. Operasyonlarının gerçekleşmesi halinde, hem etnik hem de halkın duyarlı olduğu noktaları doğrudan kaşıyarak sokağa dökebilecek özelliklere sahip kişiler.

Bundan daha da vahimi, bu suikastlar ile yaratılacak ‘kaos’ atmosferinde görev alacak kişilerin, özellikle emniyet ve polis içerisindeki uyuyan yapıların kime karşı, nasıl mücadele edeceğine dair şüpheler var.

Bu cümleleri okurken dehşete düşmeyin. Ama iyi düşünün. Ben yazarken ve yazmadan önce aldığım duyumlar ile dehşeti yaşadım. Yazarken de aynı sıkıntıyı hissediyorum. Hatta yazmadan önce uzun uzun ‘korku’nun salındığı bir atmosferde bunları yazmak için ne kadar cesur olmak gerekir diye de sordum kendime.  Ve cevabım şu oldu:

Ben ülkemi seviyorum. Ve gidecek başka ülkem yok.

Evet gidecek başka ülkesi olmayan aydınlara ve bizi yönetenlere yazıyorum, yakın zamanda yapılan planlar ile kaos ortamı gerçekleşirse, güvenlik birimlerinde görevlilerin en az yarısının nasıl hareket edeceğine dair şüpheler mevcut. Sivil güvenlik bürokrasisinin (Emniyetin)  yetmediği ve askeri güvenlikten (Jandarmadan) yardım talep edildiğinde ise orada da durumun çok farklı olmadığına dair yoğun tespitler var.

Yine iddialar o ki; sivil güvenliğin yetmediği ve (her ne kadar İçişleri Bakanlığı’na bağlansa da)  askeri güvenliğin devreye sokulması halinde oluşan kaos ortamına el koymak, (hazırlıklara bakılınca) başka yaptırımları da beraberinde getirebilecek nitelikte. Öyle ki; bu birimler, Cumhurbaşkanı adına güvenliğe el koyarak sonra da Erdoğan’a dönüp, Siz kenara çekilin demeye kadar hazırlık içindeler.

Şimdi, “yeni bir 15 Temmuz mu geliyor?” diye soru sorabiliriz. 

Son çıkan ve hala tartışmaları süren KHK’ları hatırlayabiliriz. Ama bu durum KHK’lara sığmayacak kadar tehlikeli ve karmaşık duruyor. Olasılıkların ve olabileceklerin diğerlerini yarın yazmaya devam edeceğim.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.