1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Ankara’da neler olacak?–4 Darbe, içsavaş ya da işgal
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da neler olacak?–4 Darbe, içsavaş ya da işgal

A+A-

Yazdıklarımla tepki çektiğimi ve çekeceğimi biliyorum. Ama ben gidecek başka ülkesi olmayanlardanım ve onların sesi olarak bunları yazmak görevim. Duyumlarım o ki, çoktan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bazı kesimlerden , ‘istifa et git’ önerisi iletilmiş. Tıpkı bazı belediye başkanlarına daha önce söylendiği gibi…

Bazı üst düzey güvenlik bürokrasisi emeklileri ise son zamanlarda, ‘Tayyip Erdoğan’ı ülkenin başında istemiyorlar’ diye açık açık konuşuyor ve röportajlar veriyorlar. Her ne kadar bu cümleyi dış güçlere dayandırılıyormuş gibi ifade etseler de bu cümlelerin kurulması hayra alamet değildir.

Yürütülen mevcut davaların sulandırılması ve bu davalarda yargılanması gereken esas kriptoların hala daha görevlerine devam etmeleri ya da bir şekilde görevlerine iadeleri daha büyük bir tehlike ile yüzleşeceğimizin de habercisidir.

Nitekim MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin OHAL’de olan ve OHAL’in uzatıldığı bir atmosferdeki Türkiye’de, ( seçimlerin zamanında yapılacağının en üst seviyede açıklanmasına rağmen) 1.5 yıl önceden seçim kampanyası başlatması ve aday ilan etmesi de bu çerçevede çok manidar değil midir?. Ki aynı Devlet Bahçeli’nin söz konusu basın toplantısında , ‘Eğer Tayyip Erdoğan kendi isteği ya da başka sebepler ile aday olmaktan vazgeçerse’ diye cümle kurması, şimdi daha iyi anlaşılabiliyor. Yoksa Devlet Bahçeli yeni dönem siyasetinin ‘Altın ‘adamı mı? Öyle ya emekli cumhurbaşkanlarına, ‘kırmızı kart’ gösterme görevini bile üstlenmiş durumda. Zamanla bunu daha net göreceğiz. Kim kime kırmızı kart gösterecek ya da kim oyun dışına atılacak? En zayıf halka kim? Aldığım bilgilere göre, kapalı kapılar ardında mevcut siyasi aktörlerin tamamına yakını yeni dönemde olmayacaklar. Onlar için kurulan cümle, ‘Bazı partiler ve liderler son durağa geldiler. ‘ Hem de bu süre birkaç ay gibi bir sürede olacak. Peki ama nasıl?

1.FETÖ hala diri ve kozmik. Hücresel yapılarda bir çok kripto görevlerine hala devam ediyor.

2.Bağımsız hücre yapısında bulunan bu elemanlar, FETÖ soruşturmalarındaki bazı raporlarda ifade verenleri, hala fişliyorlar. Raporlardaki sonuçlardan yola çıkarak kendi aralarında bambaşka yeni mesajlaşma modeli yaratmış durumdalar. Kimin nasıl ifade verdiğini not edip o kişiler ile ilgili raporlamalar yapılıyor.

3.Bu raporlamalar gerçek FETÖ’ cülerin çıkması için yapılan çalışmalarda bilgi verenleri şüpheye ve kendini güvende hissetmemelerine neden oluyor.

4.Özellikle bazı kriptoların göreve iadesiyle yaratılan tereddüt ve karşı tarafın korkması nedeniyle, bürokraside bir kaos çoktan yaratılmış durumda.

5.Günün sonunda bu mücadelede bir türlü son aşamaya gelinmemesi ve başarısız olunması, ‘FETÖ ile mücadele bir türlü yapılamıyor. Nasıl mücadele edilecek’ korkusuna neden olacak seviyede. Bu aynı zamanda güvenlik bürokrasisine güvensizliği getirdiği gibi, bu mücadele nasıl olacak’ sorusunun da sorulmasına sebep olabilecek durumda.

6.Küresel dünyada açılan davalar ile zaten itibarsızlaştırılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kısa bir süre sonra, ‘Siz çekilin FETÖ mücadelesi işin içinden çıkılmaz hale geldi. Bunu biz yapalım’ teklifleri yapılırsa şaşırmam.

7.İşte tam da bu aşamada ve bu aşamaya kadar, FETÖ adı altında Kemalist ve Atatürkçülere yapılan operasyonlar ise tüm siyasilerin ve duyarlı vatandaşların, FETÖ operasyonlarına karşı mesafeli olmaya iterek FETÖ’yü savunma mekanizmalarına dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

8.Tam da bu noktada yaratılan kaosun beraberinde kimin vatan haini, kimin vatansever olduğunun birbirine karıştırılması hedeflenmektedir.

9.Böylelikle sadece dava değil, devlete olan güvenin de ‘çökmesi’ nin sağlanması ise en büyük amaçlardan birisi olarak planlanmaktadır. Ki asıl tehlike de bence buradadır.

Yarın yazmaya devam edeceğiz.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum