1. YAZARLAR

  2. GÖNÜL AKKUŞ

  3. Ankara’nın başkent oluşu
GÖNÜL AKKUŞ

GÖNÜL AKKUŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’nın başkent oluşu

A+A-

Bugün 13 EKİM 2017 Ankara’nın Başkent oluşunun 94. Yılı kutlu olsun. Ankara dün çocuktun bugün büyüdün. Balın meşhurdu, Ankara Armuduna ne demeli, ya Ankara Taşın, Tiftiğin Keçin ondan üretilen Soft denen ipeğin Çin’den Maçin’e herkesin hayalindeydi. Bilmem kaç imparatorluğa, bilmem kaç devlete başkentlik yaptın.

Yabancısı değildin Cumhuriyet kültürüne. Ahi Cumhuriyetine başkentlik etmiştin. Ahilerin vardır senin Ahi Şeraffettin, Ahi Yakup, Ahi Boz, Ahi Yeşil.. Yücelerden bakan Hüseyin Gazi’in, Hacı Bayram Vel’in vardır senin. Ankara Çubuk Çayı kenarında Solfasol köyünde (D.1352-1429 Ö)  Koyuncu Ahmedi’n oğlu Numan Hacı Bayram Veli İstanbul’u, Fatih Sultan Mehmet Han’nın fetedeciğini müjdeleyen büyük veli,  Ankara’nın başkent olacağını onu ziyarete gelen Bitlisli Müştak Baba’nın Ebced hesabı ve rumuzlarla yazmış olduğu bir şiirde Elf- Efser’e eş olunca Ankara-İstanbul’a eş yani Başkent olacağını haber vermiştir.

Milli hareketin yürütüldüğü çamurlu dar ve kıvrımlı sokaklar, cumbalı kerpiç evler, yoksul bozkır kasabasından, Dışişleri Bakanı İsmet Paşanın, 9 Ekim 1923 günlü bir maddelik yasa tasarısı ile Ankara’nın başkent olması önerisi, 13 Ekim 1923’de Türkiye devletinin başkenti olarak TBMM’de kabul edilmiştir. Atatürk Ankara’nın bulutlarını sevmiş. Simidin Ankara’dan uzak olanların burnunda tüter, simit ısmarlar çıtır olsun ha! Derler.

Evliya Çelebi’de “ortası açık yuvarlak susamlı ekmeği vardır. Lezzetine doyum olmaz” diye yazmış. At Pazarın var, Koyun Pazarın var, Çıkrıkçılar Yokuşun var, Çankaya’dan Seğmenlerden, Kavaklıdere’den inişin var. Çubuk Çayından, Bent Deresinden geçişimiz var, Seyranında Bağlarımız, Sitelerde Ekin tarlalarımız var.

Kızılay’ımız, Ulusumuz var orada İlk Meclisimiz var. Kalemiz var orada Müzelerimiz var. Hele bir de Rasat Tepemiz var ki orada seksen milyonun tek yürek çarptığı Anıtkabir ışığımız var. Ankara Çiğdemi var Hititler döneminde çiçek açtığı günler An.Tah.Sum adı verilen bir çeşit bahar bayramı yaparmış eski Ankaralılar. Ankara Kedisi, Ankara Tavşanı, Ankara Güvercini, Ankara Seymeni, Misketi, Fidaydası, gaydası, bu kadar saydık Gölbaşı’ nı Sevgi Çiçeğini unutacakmıyım sandınız. Doğum günün kutlu olsun Ankara.    

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.