1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Azmettirenlerde yargılanmalı!
Azmettirenlerde yargılanmalı!

Azmettirenlerde yargılanmalı!

“Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karadzic hakkında verilen 40 yıl hapis cezasını AVAZTÜRK Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a değerlendiren Gazeteci Yazar Süleyman Gündüz, “başta BM, ABD ve Avrupa, Bosna Hersek’te olup bitenin bütününden sor

A+A-

Hollanda'nın Lahey kentindeki BM bünyesinde bulunan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY),  "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karadzic hakkında 40 yıl hapis cezasına hükmetti. Hakimler Konseyi, aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Karadzic'i soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve savaş kurallarını ihlal etmekten suçlu bulurken sonucu AVAZTÜRK’e değerlendiren Gazeteci Yazar Süleyman Gündüz, “başta BM, ABD ve Avrupa, Bosna Hersek’te olup bitenin bütününden sorumludur. Eğer sanık sandalyesinde oturulacaksa onlarda oturmalıdır. Değilse olay bir tiyatrodur” ifadelerini kullandı.

İNSANLIK VİCDANI KARAR VERMİŞTİ!

-Bosna Kasabı" olarak bilinen Radovan Karadzic hakkında 40 yıl hapis cezası verildi. Verilen kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ne tür bir karar verirse vermiş olsun, Bosna’da işlenmiş savaş suçları ile ilgili zaten yeryüzündeki insanlığın vicdanı bir karar vermiştir. Onlar insanlığın vicdanında mahkum olmuştur. Yani bugün Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi’nin  Radovan Karadziç’e insanlığa karşı suç işleme totalinde 40 yıl mahkumiyet vermiş olması aslında insanların nezdinde ki bu mahkumiyeti ortadan kaldırmaz. Lahey Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi’nin sadece Radovan Karadziç’e, Ratko Mladiç’e bir mahkumiyet vermesi yeterli değil. Bu konuda onları azmettirenlerin de Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi’ne çıkarılması gerekir ki  bir daha başka etnik unsurlara veya farklı din mensuplarına yönelebilecek olan bu tür tehditler ortadan kalkmış olsun ve bu tür bir suça yönelme olmasın. Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi’nin ben bu kararını anlamlı buluyorum, umuyorum ki yeryüzünde mazlum ve mağdur olan halklara yönelik bu tür uygulamalar içinde olan kişiler, ülkeler ve onların arkasındaki destekçileri bundan bir ders çıkarmış olurlar.

BM, ABD VE AVRUPA’DA OLUP BİTENDEN SORUMLU!

-“Onları azmettirenlerin Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi’ne çıkarılması” gerekir dediniz. Bu cümleyi biraz daha açar mısınız?

1992, 1995 tarihleri arasında Bosna’da gerçekleşmiş olan işgalde, Sırp kontrolü altındaki Yugoslav Halk Ordusu ve Sırp paramiliter güçlerinin desteğinde yürütülmüş olan o kirli savaşa göz yumanlar, destek olanlar eğer sanık sandalyesine oturtulacaksa sanırım batı da herhangi bir ülke de kalmamış olacak. Çünkü batı dünyasının, uygar dünyanın Bosna’da olan bitende büyük payı var. Birincisi Bosna’ya uyguladıkları ambargo ile pay sahibi olmuşlardır ikincisi de  Sırpları ve Sırp paramiliter güçlerini azmettirerek  bu suça ortak olmuşlardır. Bosna Hersek’te 1992 ve 1995 tarihlerinde 250 bin insanın ölmesi 1,5 milyon insanın ülkesini terk etmesi, 150 bin insanın yaralanması ve 40 bin kadının tecavüze maruz kalması uygar dünyanın gözleri önünde  ve bilgisi dahilinde olmuştur.  Bir hafta içinde olan en büyük soykırımı Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi kabul etmişti. Srebrenitsa’da olup biten uydu kayıtları ile test edilmiş ve BM’in güvenlikli bölge ilan ettiği yerde gerçekleşmişti. Ne hazindir ki Hollanda o bölgeyi korumakla mükellef olan askerlerine devlet nişanı vererek ödüllendirmiştir. Şimdi düşünün Karadziç emir veriyor ve Srebrenitsa’da Ratko Mladiç bir soykırım uygulaması yapıyor. Ama orayı korumakla mükellef olan Hollandalı askerler oradaki insanları Sırp canavarlara teslim ediyorlar. Şimdi batının burada elini kirli değil de ne olarak kabul edeceğiz. Yani başta BM, ABD ve Avrupa, Bosna Hersek’te olup bitenin bütününden sorumludur. Eğer sanık sandalyesinde oturulacaksa onlarda oturmalıdır. Değilse olay bir tiyatrodur. Orada birkaç adama ömür boyu mahkumiyet vermek evet belki bizim vicdanlarımızı rahatlatabilir. Orada mağdur olmuş insanların biz nebze de olsa acılarını hafifletebilir. Ama eğer acımız hafifleyecekse yeryüzüne bundan sonra adaletin hakim olması gerekiyor ve bu tür suçlar, azmettirenler dahil olmak üzere mahkeme huzuruna çıkartılması gerekir.

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.