1. YAZARLAR

  2. ORHAN SARIKAYA

  3. Bir gece ansızın…
ORHAN SARIKAYA

ORHAN SARIKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir gece ansızın…

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Elindekini de kaybedersin’ uyarısına rağmen Barzani’nin referandum inadı Kuzey Irak’a pahalıya mal oldu. Erbil siyasi ve ekonomik çöküşte; Kürtler bu tablonun sorumlusu olarak gördükleri IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye de oldukça öfkeli… Bu öfke ile birlikte IKBY yanlıları şimdilerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözü ile daha bir tedirgin oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kuzey Irak’a ciddi manada kredi verdik, kimse vermedi ama biz verdik. Öyleyse dün Kuzey Irak’a bu derece yardımcı olan Türkiye bugün neden hava sahalarını kapatıyor. Bu sorunun cevabını IKBY’nin vermesi gerekiyor. Bu meseleyi bu hale getiren onlar. Buram buram fırsatçılık kokan hislerle hareket eden bunun hesabını verecektir. Kerkük’te senin tarihin var mı? IKBY’nin olduğu bölgede otur icraatını yap. Ne işin var Kerkük’te. Bu insanları orada zulümle terbiye etmeye kalktılar. PKK gibi sicili kabarık eli kanlı terör örgütüne alan açanlara elbette göz yummayacağız, müsamaha göstermeyeceğiz.” sözleri ise IKBY’nin şimdiye kadar Türkiye’nin desteği ile bölgede varlığını gösterdiği ve Referandum süreci ile birlikte bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının net ifadesi.

Operasyonun ayak sesleri olarak ifade edeceğimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir sözü ise “Kimse kusura bakmasın hiçbir terör örgütüne müsaade etmeyeceğiz. Kararlı bir şekilde takip ediyoruz, yeri geldiğinde bir gece ansızın geliriz gereğini de yaparız. İdlib’te yaptık mı? El Bab’da, Rai’de yaptık mı? Yaptık. Söyleye söyleye girilmez bir gece ansızın girilir. Kararlıyız ve nefsimiz için değil, oradaki mazlumlar için.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “HALKIN ONLARA GEREKEN DERSİ VERMESİNİ İSTİYORUZ” derken Erbil’de durumlar hiçte iç acıcı görünmüyor. Hava sahası kapalı olan Erbil’den uçuş yok çünkü tüm havayolu uçuşları Türkiye üzerinden yapılıyordu. Türkiye daha önce direk gönderdiği yardım malzemelerini artık merkezi yönetime gönderiyor ve merkezi yönetimde gıda, ilaç vs. gibi ihtiyaçları İHTİYACA GÖRE Erbil’e gönderiyor. Haliyle kaynakları Merkezi Yönetim istediği kadar dağıtıyor. Bu da ciddi anlamda IKBY için kayıp anlamı taşıyor. Çünkü artık yardımlar bile Merkezi Yönetimin kontrolünde. Elbette ki bu durumdan dolayı Halk tepkisi de gelmeye başladı.

IKBY’nin 1 Kasım tarihinde düzenlenmesi öngörülen seçimlerle ilgili hazırlıkları, bölgede meydana gelen son gelişmeler ve hiçbir adayın başvuruda bulunmaması nedeniyle de önce geçici olarak seçimlerin askıya alınması daha sonra ise 8 ay ertelemeye gidilmesi aslında IKBY Bölgesinde yönetimsel olarak da bir şeylerin artık iyiden iyiye sıkıntılı olduğunu gösteriyor.

Terörist PKK/PYD militanlarının ve İsrail  ajanlarının ise bölgede cirit atmasından dolayı da Müslüman Kürtler oldukça rahatsız. Kürdüm demek hak olduğu gerçek ancak Kürtçülük adı altında kafatasçılık yaparak bu bölgeler Kürt yurdu diyerek diğer halkları yok sayan Mesud Barzani ve Ekibi aslında Kürt halkını da bölgeyi de yeniden bölmüş oldu. IKBY Başkanı Mesud Barzani, kontrolünde tuttuğu 75 bin KM2 toprağın 40 bin KM2’sini kaybetti. 2014 yılı öncesi sınırlarına döndü. Kerkük DAHİL olmak üzere tüm toprakları kaybetmiş oldu. Yetmedi;

Tek gelir kaynağı olan Petrol Yataklarının büyük bir kısmını da kaybetmiş oldu. Kerkük’teki tüm petrol kuyularının kontrolü Irak ordusuna geçti. Böylece Barzani, boru hattıyla Türkiye’ye yaptığı petrol sevkıyatında 1/3 oranında kayıp yaşadı. Sadece Kerkük değil Musul’un batısındaki tüm kıymetli petrol kuyuları da Irak Merkezi hükumetinin eline geçti. Haliyle bu kayıpları neticesinde 40 günde bir ödeyebildiği Yarım Maaşları bile ödeyemez hale geldi. İki ay öncesine göre doluluk oranı oldukça yüksek olan Erbil otelleri ise boşaldı. Yatırımcıların da üstüne üstlük kenti terk etmesiyle esnaf büyük sıkıntıya girdi.

İşin özü, IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin çocukluğundan beri rüyasını gördüğü Kürdistan hem kendisine hem de kendisini destekleyenlere ağır bir faturaya mal oldu…

Bu arada Türkiye 50 araç ile ve özel kuvvetlerden oluşan bir gurubu İdlib’in kuzeyine Afrin sınırına sevk etti. Zira, ABD destekli PKK/PYD,Suriye’nin en önemli petrol yataklarından El Ömer’i de ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24.10.2017’de ki Ak Parti grup toplantısında ise “İdlib operasyonunun büyük bir kısmı bitti. Sırada AFRİN var.” sözleri ise dikkate şayandır. Şöyle ki Harita yeniden Masada makalemde de bahsettiğim üzere Türkiye öncelikle Suriye sınırını güvence altına alacak, daha sonra IKBY Bölgesi üzerine gidecek diye söylemiştim. Umarım ki IKBY’nin Referandum sürecinde “Neden hala IKBY Bölgesine girmiyorsunuz? ”eleştirileri yapanlar yakında devletin üst aklına güvenmeyi öğreneceklerdir…

IKBY bölgesinden bu arada enteresan bir çıkış geldi ve Mesud Barzani’den merkezi yönetime “Referandumu donduralım” teklifi geldi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise bu yeni teklife gayrimeşru referandumun tamamen iptal edilmesi gerektiğini söyleyerek karşılık verdi. Görüldüğü üzere Merkezi yönetim ile IKBY arasında ki gerilim bitmediği gibi her geçen gün bölge yeni bir kriz ile karşıya kalıyor.

IKBY Bölgesinde ki halkın Türkiye’nin Habur sınır kapısını kapatmamasına olumlu bakışı sürerken, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi’de, Kuzey Irak konusunda gerekli adımlar atıldıktan sonra Ovaköy sınır kapısı açılabileceğinin tekrar sinyalini verdi. Zira Ovaköy sınır kapısının açılması için tüm hazırlıklar tamamlanmış vaziyette.

Buna Mukabil, Irak Merkezi Yönetimin bölgeden çekilecek olması bölgede yeniden otorite boşluğu oluşturacağı muhakkak. Haliyle Sivil Halkın daha fazla zarar görmemesi adına Türkiye’nin yapacağı operasyon AB,ABD ve İsrail’in tepkisini alacaktır. Bu tepki de elbette ki Sivil halkı koruma adına denilip Türkiye’nin petrol bölgesi üzerinde hakimiyet kurmasını engellemek amacıyla olacaktır.

Üst aklın Ortadoğu’da Türkiyesiz kendi çıkarları üzerine yaptığı planlar, Türkiye’nin hem ekonomik hem askeri olarak da güçlenmesi üzere rahatsızlık verse de İdlib operasyonu sonrası Afrin ve Kerkük ile Musul bölgelerine Türkiye’nin müdahalesi artık kaçınılmaz…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi “SÖYLEYE SÖYLEYE GİRİLMEZ, BİR GECE ANSIZIN GİRİLİR.”

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.