NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BOP-1

A+A-

Bundan bir süre önce ‘Ankara’da neler oluyor?’ diye 5 günlük dizi yazı yazmıştım. Bölgede işler o kadar hızlı gelişiyor ki bunun için de birkaç gün, ‘ neler oluyor? ’a  beraber cevap arayalım istedim. Hepimizin de bileceği gibi,  Irak Kürdistan Referandumundan sonra Suudi Arabistan’daki  ‘saray darbesi ‘bölgeye damgasını vurdu. İran destekli Yemen saldırısı gerekçesiyle yapılan darbe,  aslında anlaşıldı ki Trump’ın damadının eseri. Geçtiğimiz hafta  Trump'ın danışmanı da olan damadı Jared Kushner'ın  Riyad'a kişisel bir ziyarette bulunmasının tesadüf olmadığı söyleniyor. Mohammed Bin Salman ve Jared Kushner  İkilisinin saatlerce baş başa süren ve sabah saat 04:00'te biten  toplantısının  strateji çizmek için planlar oluşturma amaçlı olduğu düşünülüyor. Yani adına batılı kaynakların ‘saray darbesi’ dediği operasyon ciddi bir Yahudi lobisi faaliyeti. Malum her taşın altındalar. Ancak her taş da onlara teslim. Kürtlerden Ermenilere, Levantenlerden pakradunilere kadar. Bir dönemim Moğolları( İlhanlıları) bile bünyesinde barındırabilecek kadar pervasız olan bu lobi, dünyaya hükmetmek gibi tek strateji için hedefe giden her yolu mübah saymaktadır. 

Daha önce de yazdığım gibi yeni dünya düzeni masaya ‘yeni kart’ı  yani ,  ‘4.AS’  ı çoktan açtı.  Ve herkesi ‘öz’ üne davet ediyor. Ve bu düzenleme de ABD’nin 100 yıllık Projesi BOP’tan başka bir şey değil. Bazılarını dediği gibi ABD’nin BOP’u çöpe atılmış ve kadük kalmış filan değil. Tam tersi non-stop devam eden bir süreç gözümüzün önünde tıkır tıkır işliyor. Amaç bölgedeki tüm enerji kaynaklarını elde etmek. Bu da şirketler üzerinden yapıldığı için, aslında güya fark edilmeden yapılıyor. Şirketler kimin? Küresel sermayenin. Küresel sermaye için artık önemli olan ne? Şirketler ve ana enerji kaynakları ve enerji hatları. Amaç bu iken kim takar ulus devlet bilincini hatta bölgesel yapılanmalarını. Hatta dünya şehir devletlerinden oluşsa söz konusu şirketlerin işi daha da kolaylaşır. Bundan bir süre önce,  ülkemizin başkentinde Büyükşehir Belediyemiz bile bu konuda uluslararası bir sempozyum yapmadı mı? Şimdi şehir devletleri zamanı. Peki bu proje gerçekleşirken, karşı taraf ne yapıyor? Öyle ya kimsenin eli armut toplamıyor. Onlar da adına Avrasyacılık dedikleri proje ile karşı duruyorlar. Özellikle Rusya ve İran’ın yanlarına Çin’i de alarak geliştirdikleri strateji zaman zaman( ABD ile yeni perde arkasında anlaşmalar olurken ya da bozulurken) perdenin önünde bizler sadece savaşları görebiliyoruz. Ve bu savaşlar içersinden çıkan sorular ise bir hayli fazla. Perdenin arkasında neler oluyor ya da olamıyor ki bölgedeki terör örgütlerine her gün yeni bakış açısı geliştiriliyor? Düne kadar ne var dı da PKK vurulmuyordu? Bugün TSK dağ taş demeden var gücüyle neden vuruyor? DEAŞ’ı düne kadar kuran ve yaratanlar bugün ne oldu da bölgede ‘DEAŞ temizliği’ adına savaş yapıyor. PKK’yı terör örgütü listesinde bulunduranlar niçin bugün bölgedeki  YPG- PYD’ye silah temin edip adeta savaş müttefiki olarak bu  örgütleri seçiyor.  Bu soruların cevaplarını diğer yazılarımda paylaşacağım.

Tam da bugünlerde hazar aklıyla Türkiye yönetilir mi? Sorusunu soracakken, Suud’daki  ‘saray darbesi ‘ şimdi bize daha geniş bir bakış açısı sundu. Şimdi sorulması gereken doğru soru sanırım şu:

Hazar aklıyla tüm dünya yönetilebilir mi?

Peki bu hazar lobisi ve aklı nedir? Neredendir? Yarından itibaren devam edeceğiz.

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.