1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. CHP’de neler olacak? (3) Kılıçdaroğlu bırakıyor mu?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de neler olacak? (3) Kılıçdaroğlu bırakıyor mu?

A+A-

Dün CHP’de neler olacak? (2) yazımda, Türkiye ve bulunduğu bölgedeki sıkıntıları dile getirip Türkiye’nin dışarıda ‘üniter devlet yapısı’nı koruma, içerde de ‘demokrasisini koruma’ mücadelesi verdiğine dikkat çekmiştim. Bu nedenle de 70 yıldır iktidar olamayan CHP’nin bu kurultayının sadece CHP’nin değil, ülkenin kaderinde de belirleyici bir unsur olduğunu dile getirmiştim.

Şimdi açıklayacağım şu ki; CHP 70 yıllık üzerindeki kara bulutları dağıtmak için düğmeye basmış. Kaynaklarımdan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın yapılacak kurultayda genel başkanlığı bırakmayı düşündüğünü öğrendim. Peki Kılıçdaroğlu, 10 yıllık genel başkanlık koltuğunu bırakırsa nasıl bırakacak?

Bugün yapılacak kongrede, (kulislerdeki bomba iddiaya göre) Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin 2019 yılı Cumhurbaşkanı adayı olduğu ilan edilecek ve parti genel başkanlığını bırakacak.

Şimdi sıkı durun, dün isimlerini yazdığım ve bugün kulis bilgilerini paylaştığım bilinen isimler dışında olası yeni genel başkan adayları da olabilir. Kulislerdeki isimleri ve değerlendirmelerine geçmeden önce, CHP’nin son durumu ile ilgili aktarmak istediklerim var.

CHP kulislerinde şimdi yoğun olarak konuşulan, ‘ülkeyi ‘başka iktidarlar’a teslim etmemek için radikal kararlar almak gerekiyor’ fikri hakim. Şimdi CHP’de, Ak Parti iktidarının son yıllarda devletlerin sonsuz kalıcılığı gibi, Türkiye’de sonsuz iktidarlığı ile yaşanan sıkıntıya son vermek için akıl yürütülüyor. Ve tek amaç, Ak Parti iktidarına hapsedilen Türkiye’yi kurtarmak. Bunu yapmanın yolunun da CHP’yi özüne ve Cumhuriyeti kuran parti olarak kurulan devlet modeli ayarlarına geçirmek için çalışma yürütülüyor. Devleti kuran partiye bugün ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğu belirtilerek, CHP’nin 70 yıldır neden iktidar olamadığı her yönüyle sorgulanıyor. Halkın Partisi olarak kurulan ve sermayenin partisi olduktan sonra halkı kaybeden, Koç Vakfı ve İnönü Vakfı’nın kontrolü ile 70 yıldır sadece ana muhalefet partisi kaderi yaşattırılan, halkın elinden kaçırılan partinin tekrar halkın eline verilmesi konusunda kapalı kapılar ardında çalışmalar yapılıyor.

CHP’nin nasıl bu hale geldiği ile ilgili analiz ve detayları yarınki yazıma bırakmak üzere; yeni durumdan sonra, yani Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktan ayrılması halinde (İstanbul sermayesinin Cumhurbaşkanı adayı olması halinde) ise kulislerde konuşulan yeni genel başkan adayları var.

Yeni aday olabilecekler arasında Engin Altay, Mustafa Akaydın, Aykut Erdoğdu gibi isimler konuşulurken; partinin toparlanması için mutlaka kurucu ayarlara dönme ve Türkiye’nin kurucu partisinin yeniden Türkiye’nin içinden geçtiği zor şartlarda bu sorumluluğu alması planlanıyor.

Öte yandan kulislerde genel başkanlık için adı geçen bir başka isim Fikri Sağlar’ın HDP ile olan bağları ve CHP’yi HDP ittifakına götüreceği endişesiyle yeni konsepte uymayacağı konuşulurken; adaylığını açıklayan Muharrem İnce’nin geçmişte ADD Yalova Şube Başkanı gibi bir görevi yapmasına rağmen gizli gizli 3 kez ABD’ye gitmesine dikkat çekiliyor.

Ümit Kocasakal için ise, dün yazdığım gibi ‘batı’ tarafından, yani Cumhuriyet değerleri ve Kemalist çizgide kalması nedeniyle ülkenin batısı ve Avrupa merkezli güçlerin arkasında durduğuna dikkat çekiliyor. Bu çerçevede de Ortadoğu batağına ve İslam coğrafyasındaki gelişmeler bakılınca Kocasakal kulislerde, Kemalist duruşu ve bir hukukçu olması nedeniyle CHP’nin başında olması gereken kişi olarak yorumlanıyor.

Dün ‘devlet’in istediği kişi olarak değerlendirildiğini yazdığım Ömer Emin Ağaoğlu’nun ise Artvinli ve Gürcü olması sebebiyle, hem Kafkasları hem de Doğu Anadolu’yu iyi bilmesine dikkat çekiliyor. Ağaoğlu’nun kulislerde savcı ve hukuk profesörü olmasına dikkat çekilirken; yeni dönem CHP’sinin Halk TV üzerinden estirilen EGE Rüzgârlarına direneceğine dikkat çekiliyor. Ki küresel sermaye bilindiği gibi bölgede artık federasyon ve devletçikleri bırakın, şehir devletlerini planlıyor. Kent devletleri projeleri arasında da Ege Cumhuriyeti hayalleri mevcut. Neyse bunlar başka yazı konuları ama bugünkü kurultayda görünen o ki, CHP için oluşturulan felsefe, ‘YA ŞİMDİ YA HİÇ!’. Bekleyip göreceğiz…Yarın devam etmek üzere.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.