1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. CHP’de neler oluyor? (1)
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de neler oluyor? (1)

A+A-

Birçok kişi için böyle bir başlık bile, CHP ile ilgili yeni bir şeyi çağrıştırmıyor ne yazık ki…

CHP’de ne olabilir ki?

Olsa olsa klikler ve belki iç kavgalar…

Genel Başkan Kemal Kılıçdaoğlu, 15 Haziran 2017’de 25 günde 432 kilometre yürüyerek ‘adalet’e olmasa da, sallanan genel başkanlık koltuğunda kalma garantisini sağlayabilmişti. Hatta son gün final yürüyüşünü ‘tek başına’ yaparak aslında derdinin adalet değil koltuk olduğunu da tescillemişti. Nitekim bu nedenle de önceki genel başkan Deniz Baykal’ın, ‘birlikte yürüyelim’ teklifini bile reddetmişti.

Yine aynı Kılıçdaroğlu, süreç içerisinde partideki delege yapısını tamamen değiştirerek, partide ‘ömür boyu’ seçilmeyi de garanti altına alabilmeyi başarmıştı.

Elbette CHP böyle de, diğerleri farklı mı? İktidar Partisi Ak Parti farklı mı? Orada da Tayyip Erdoğan’a rağmen ‘kuş uçmaz’ halde. Keza MHP’de de durum farklı değil. Devlet Bahçeli istemediği sürece, o koltuğa başkasının oturması söz konusu bile değil. Bunu da yakın zamanda tecrübe ederek tüm Türkiye öğrendi. Halk deyimiyle partilere bakınca; birbirlerine bu alanda muhalefet yapma hakları yok. Her yerde durum, ‘tencere dibin kara, seninki benden kara’ misali….

Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi ve Atatürk’ün Partisi olan CHP’de gönül istiyor ki biraz daha demokrasi olsun…

CHP kongresi yaklaşırken, uzun süre kulislerde Kemal Kılıçdaroğlu’ nun karşısına aday çıkmayacağı konuşuldu. Bunun iki nedeni vardı. Birincisi genel başkanlığa aday olacak kişilerin aday olabilecek gerekli imzayı( mevcut delege yapısı nedeniyle) toplayamayacağıydı. İkinci sebebi ise bu delege yapısıyla ( halkın teveccühü olsa bile) adayların delege engeline takılıp seçilemeyeceği gerçeği.

Düşünebiliyor musunuz, her gün halka demokrasi nedeniyle iktidarı şikayet eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun Partisini! Atatürk’ün kurduğu partiyi getirdiği durumu! Şimdi CHP’nin neden iktidara gelemediği ve partisinin adındaki ‘halk’ı nasıl kaybettiğini daha iyi anlıyorsunuz.

CHP’nin ‘kaset’le devrilen önceki Genel Başkanı Deniz Baykal da bu durumu görüp çok rahatsız olmuş olacak ki, hastalanmadan önce gerçekleştirdiği 1haftalık Strazburg seyahati öncesinde, bir gurup CHP’li ile Ankara’da Kavaklıdere Tenis Klüp’te yemekli özel bir toplantı yaptı. Dönüşünde CHP’de değişim ve gençleşme hareketi başlatacağını söylüyordu. Yemekte Haluk Pekşen, Levent Gök, Metin Lütfü Baydar, Yaşar Tüzün … gibi CHP’li vekiller vardı. ‘Ne olacak bu CHP’nin hali ?’sorusuna cevap arıyorlardı. Aynı akşam yemekte Deniz Baykal, ‘İçime sindiremiyorum ve hazmedemiyorum arkadaşlar ’ diyordu. Oldukça yüksek ve gür sesle. Salonda tüm yan masaların da duyabileceği netlikte. Diğer katılımcılar da bu durumun nasıl düzeleceğine dair görüşlerini paylaşıyorlardı.

Evet, Deniz Baykal olanları içine sindiremiyordu ve o seyahatten döndüğü gün rahatsızlanmasaydı, bugün genç bir ekibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkarmak için çalışmalara başlayacaktı.

Yine o gün rahatsızlanmasaydı, bana bunu nasıl yapacağına dair açıklamalarda bulunacaktı. O gün (rahatsızlanıp hastaneye yattığı gün) bir araya gelip bu konulara ilişkin röportaj yapacaktık.

Deniz Baykal ile o gece Tenis Kulüp’te de karşılaşmıştık. Ve yan masada da ayrı bir gurupla oturmama rağmen, masada konuşulanları da ister istemez duymuştuk. Daha sonra ise, hastalanmadan önceki yurt dışı seyahatinde birlikte kendisine eşlik eden Gülsüm Bilgehan ile tesadüfen karşılaşmış ve bu konuları konuşmuştuk. Gülsüm Hanım da Deniz Baykal’ın CHP ile ilgili projesini kendisine de anlattığını ve CHP’nin geldiği durumu ve Baykal’ın kendisine yapılanları hazmedemediğini söyleyerek, ‘Nuray Hanım sadece bu değil ki, daha bana yol boyunca anlattığı neler ver neler’ demişti. Nereden nereye geldik…

Neyse ki son dakikada belki seçilemeyeceklerini bile bile CHP’nin bu durumuna itiraz edenler ve aday olanlar çıktı da, hafta sonu yapılacak kongrede ‘mış’ gibi bir şeyler olabilecek. Ya da Kılıçdaroğlu, bazı kulis bilgilerine göre son anda adaylıktan çekilecek. Yok yok yanlış duymadınız, son iki gündür Ankara’nın derin kulislerinde bu konuşuluyor… Yarın CHP genel başkan adaylarını ve diğer kulis detaylarını yazacağım.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum