1. YAZARLAR

  2. FATMA YILDIRIM

  3. Çocuk Tacizleri!
FATMA YILDIRIM

FATMA YILDIRIM

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk Tacizleri!

A+A-

Bir düğün esnasında, üç yaşındaki çocuğa tecavüz eden sapığın görüntüleri yüreğimizde kramplara yol açtı. Bu nasıl olabilir nasıl bir vicdansızlıktır, nasıl bir ruh halidir?

Keşke, üç yaşında bir bebeye tacizde bulunan bu sapık hiç doğmamış olsaydı..!

Keşke, katillerin, tecavüzcülerin, ahlaksızların, genetik şifreleri çözülebilse ve önceden önlem alınabilse...

Keşke, Bahşedilene (!) Sırt çeviren yaratıkların yüzünü gerçek özüne döndürebilsek...

Türkiye'de 2002 yılından bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı.15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak Doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçmiş.

Kadınların yüzde 45'i, erkeklerin yüzde 10'u, çocukluklarında en az bir kez cinsel istismara maruz kalmış. Saldırganların yüzde 60'ı ise tanıdık birileri!

Tabi bu rakamlar sadece yargıya yansıyanlar, birde susulan görmezden gelinenler var…

Çocuk istismarını tam olarak tespit etmek zor. Yetişkinler ve çocuklar için konuşulması, sorulması zor bir o kadar da hassas bir konu. İçinde yaşanılan toplum, çocukların konuşmasını ve kendilerini ifade etmelerini kısıtlayıcı ölçüde bu daha da zorlaşıyor. "Çocuğun dediğine inanılır mı?" Şüpheciliği sorunun çeperini anlamanızı engelliyor…

Peki, nasıl önlem alınabilir?

Öncelikle herkesin kendi hayatında kendi tedbirlerini alarak çocuklarında bazı bilinçleri oluşturmasıyla gerçekleşir.

Ebeveynler bu konuda bilgi edinerek, okuyarak, yardım alarak istismarın merkezinde bulunan çocuğa bazı bilinçler yerleştirilmeli ve çocuğu ile sürekli iletişimde bulunmalı.

Çocuklara taciz ve tecavüz çoğunlukla çocuğun tanıdığı ve güvendiği yakınlarından; kuzen, yeğen, dayı, ağabey vb… tarafından yapılabiliyor.

Akraba eş dost ve arkadaşıyla beraberken çocuklarımızı kontrol ediniz. Tabi bunlar sadece tedbir amaçlı. Bunları yaparken de helikopter anne baba olmadan her şeyi dozunda yapabilmeli.

Yetişkinler tedbir konusunda cinsel uyaranlardan korumalı; medya, pornografik içerikli yayın sayfalarını çocuklar ve ergenlerden uzak tutmalı. Dizi, film ve benzer yayınlardan RTÜK'ün çıkardığı "Gözcü" programı için bilgisayarda işletme sisteminin kurulması vb. gibi önlemler alınabilir.

Çocukların sanal alemdeki tehlikelerden korumak için gerekli tedbirler alınmalı...

Ev içi 7 yaş ve üzeri iki cinsin odalarını ayırmalı...

Bebeğinizi ve çocuğunuzu mümkünse kimseye emanet etmeyiniz. Etmek zorundaysanız kontrol ediniz. Kendini ifade edemeyecek kadar küçük çocukları bebekleri tabiri caizse gözünüzden ayırmayınız!

Okul ve kreş seçiminde eğitim kalitesini önemsediğiniz kadar genel ahlak durumunu önemseyerek seçiniz..

Çocukların önünde ölçüsüz tartmadan cinsel mevzuları konuşan komşu vb. Kişilerden uzak durmalı...

Teknoloji ilerledi artık anaokul çocuğu telefonla takip edebiliyor. Üst yaş gurup gençlerin telefonuna da yükleme yaparak nerde olduğunu takip edebiliyorsunuz.

Anne babaların yanı sıra okul öncesi eğitim kurumlarından başlayarak bir çok kuruma görev düşüyor. Eğitim-Öğretim müfredatı içerisine bireyin bedeninin özel olduğu, kendisini koruması gerektiğini, belli konular çerçevesinde anlatan yaşa uygun bilgilendirmeler yapılmalı.

Bu konuda en çok ihbar rehberlik öğretmenlerinden geliyor. Kuşkusuz gününün önemli bir kısmını çocuklarla birlikte geçiren, onların özelliklerini iyi tanıyan eğitimciler çocuklarda meydana gelebilecek davranış değişikliklerini fark edebilme, tanıma ve tanımlama şansına sahiptir.

MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Değişiklik olursa Rehberlik öğretmeninin ders saati artıyor ve nöbet tutma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Taslağa karşı olan eğitimciler, Rehber öğretmenin Psikolojik Danışmanlık yönünün ortadan kaldırılarak ön yargılara mahkum edilmek istendiği görüşünde. Rehberlik öğretmenlerini nöbette gören öğrenci diğer öğretmenlerle eşleştirdiğinde sırrını söylemeyecek !!!

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bu hakkının korunması hatta Rehberlik saatlerinin artırılması gerekir diye düşünüyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı çocuk istismarını önlemek için Politikalar geliştirmeli. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için olabileceğin en iyisi yapılmalıdır.!

Benim aklıma gelenler bunlar, belki sizler daha çok tedbir ilave edebilirsiniz.

Eyvah ! Demeden,

Keşkeler yerine iyikiler olması için aileler tedbir, Eğitim Kurumları eğitici öğretici projeler, Adalet ise caydırıcı oranda yüksek cezalar vermelidir!

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum