1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Danimarka, Tikko’yu Korumaya Aldı
Danimarka, Tikko’yu Korumaya Aldı

Danimarka, Tikko’yu Korumaya Aldı

Yasa dışı Tikko Örgüt Üyeliği ve banka soygunu suçlarından yargılanırken yurt dışına kaçan Musa Doğan 2003 yılında İsveç’e sığındı. Avrupa Birliği ülkelerini Türkiye karşıtı her eylem ve eylemciyi ne derece savunduğunun çok açık bir örneğidir Musa Doğan..

A+A-

Östre Landsret Temyiz Mahkemesi, Danimarka’da Kraliyet Başsavcısı Ole  Hasselgaard'un TİKKO üyesi terörist Doğan’ın Türkiye'ye iadesi talebini reddetti.

Başsavcı Hasselgaard'un, Türkiye'nin taahhütlerini yerinde bularak,  Türkiye'ye iadesini istiyordu.

İnterpol tarafından aranan ve 9 aydır Kopenhag'daki Vestre  Hapishanesi'nde gözaltında tutulan terör örgütü üyesi Doğan’ın Avukatı Erbil  Kaya, Başsavcı Hasselgaard’un iade talebini geçen temmuzda Nyköbing Falster Şehir  Mahkemesi'ne taşımıştı.

Davada, Nyköbing Falster Şehir Mahkemesi'nin Doğan'ın Türkiye’ye  iadesini uygun bulmaması üzerine Başsavcı  Hasselgaard kararı temyize götürmüştü.

Östre Landsret Temyiz Mahkemesi'nin, Nyköbing Falster Şehir  Mahkemesi’nin 7 Temmuz’da verdiği kararı onamasının ardından,  Hasselgaard’un  kararı Yüksek Mahkeme’ye taşıma hakkı bulunuyor. Başsavcı’nın bu hakkı kullanıp  kullanmayacağına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Doğan, TİKKO üyeliği ve banka soygunu suçlarından 1993 yılında  tutuklanmış ve idam cezasına çarptırılmıştı.

Türkiye'den firar eden Musa Doğan, 2003 yılında İsveç’e sığınmıştı.  Doğan'ın idam cezası 2006 yılında ömür boyu hapse çevrilmişti.

Türkiye'nin talebi üzerine İsveç alt mahkemesi Doğan’ın Türkiye’ye  iade edilmesine karar verirken, İsveç Yüksek Mahkemesi ise 2009'da verdiği  kararla Doğan'ın iadesini reddetmişti.

Polonya'da 2012 yılında gözaltına alınan Doğan’ın iadesini isteyen  Türkiye’nin talebi Polonyalı yetkililer tarafından da geri çevrilmişti.

Doğan, geçen aralıkta Polonya'daki ailesinin ziyaret ettikten sonra  İsveç'e dönerken Danimarka polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.