1. YAZARLAR

  2. HAKAN POLAT

  3. Demirci Kava’nın yılanları, Nevruz’da canlı bomba olunca!
HAKAN POLAT

HAKAN POLAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Demirci Kava’nın yılanları, Nevruz’da canlı bomba olunca!

A+A-

Efsaneye göre zalim kral Dehhak, şeytan için yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde, omuzlarının üzerinden iki öpücüğü hak eder. Şeytan öyle bir öper ki; iki omzundan da yılanlar çıkar ve her gün karınları acıkmaktadır bu hayvancıkların. Karınları doymazsa Dehhak'a korkunç acılar vermektedir. Şeytan fısıldar, "her gün iki genci kes, beyinlerini yedir, acıların sona ersin" diye. Saray kasaplarına haber verilir, her gün iki genç boğazlanır ve yılancıklara yedirilir. İyi kalpli kasaplar gençlere kıyamaz, birini boğazlarken birini dağa salarlar, onun yerine koyun beyni verirler. Yıllar böyle geçer. Ülkede genç nüfus hızla azalır ve sıra Demirci Kava'nın son oğluna gelir, o da bu işe artık dayanamaz, serbest bırakılan gençleri ve ahalinin bir kısmını yanına alır ve 20 Mart’ı, 21 Mart’a bağlayan gece, zalim kral Dehhak'ı alaşağı eder. Bugünün anısına büyük ateşler yakılır ve bu olay kutlanır. Bu da olur Nevruz. Dağdaki gençlerinde sayısı hızla artmıştır bunlara da Kürt denir.

Şimdi gene başlayacaklar, kart kurt sesleri, ama ben demiyorum efsane böyle diyor. Kutsal kitap, başucu kitabı Şerefname diyor.

Aslında İranlı Şehname de anlatıyor bu efsaneyi. Asur Kralı  Zehak veya Zohak olur Dehhak, Demirci Kaveh olur Kava. Olsun önemli değil efsaneler toplumdan topluma geçerler.

Bizde de Ergenekon'un anısına, demir dağları eritip de kurtuluşun adına ve yeni günün başlangıcına, baharın başlangıcına istinaden, ne yazık ki Türkiye hariç, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve diğer tüm Türk topluluklarında Bahar Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde ise bu efsaneler birdenbire senaryolaştırılır, Holywood filmi gibi rejisi yapılır  ve yıllardır 21 Mart’ta oynanır.

Zalim Dehhak olur birden bire Türkiye Cumhuriyeti.

Zalimdir, halkına zulmeder, yollar yapar 5 şeritli, barajlar inşa ederek, tarlaları böler; inekler, koyunlar geçmesin, mahsul azalsın diye!

Okullar, yurtlar yapar ki; Kava'nın adamları cahil kalsın diye!

Altyapıyı, üstyapıyı hızla bitirmeye çalışır ki; medeniyetten uzak kalsınlar diye!

Ama Kava ve dağdaki adamları yılmaz ve zalimlere karşı canlı bombalarını gönderir, Suriye de kimlikleri yoktur, İran'da adam yerine konmazlar, okuma yazmaları yasaktır ama Şam’daki demokrat Esad’la, şafidirler ama şianın krallarıyla, dünyanın öbür ucundaki ezilen Amerikan ve sömürülen AB halkıyla yakın dayanışma içindedirler ve kaderleri hep aynıdır; zalim T.C'ye karşı işbirliği ve onu yıkıp, yok etmek!

Ne yazık ki Nevruz, Türkiye Cumhuriyetinde bir bayram olarak unutulmuş, bölücü Kürtler tarafından bizim bayramımız diyerek bir isyan göstergesi olarak veya yeniden anlamlandırma yapılarak kutlanmaya başlamıştır.

İşte geçmişini ve tarihini unutursan başkası gelir, böyle farklı anlamlar yükleyerek, farklı misyonlarla değişik işlevler kazandırarak bayramını elinden alır.

Sen, "sınırlarında problem varsa sınırlarını genişlet" diyen Atilla Hanı'nı unutursan ve Suriye’ye girmezsen Suriye gelir, mültecisiyle, PYD’siyle, canlı bombasıyla sana girer.

Sen, Abdülhamit Hanını unutursan, stratejik denge yerine stratejik çukurda boğulursun.

Ülkenin doğusu terör yüzünden evinden dışarıda kalırken, ülkenin batısı terör yüzünden evinden çıkamaz olur.

Sen, bilge cumhurun başını dinlemezsen , zelil olursun bu topraklarda da, toplanacak bir Ötüken, bir Anadolu bile bulamazsın.

Milletçe, hepimizin Nevruz Bayramı kutlu olsun...

hakanpolat006@gmail.com

@hakanpolat006

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.