1. YAZARLAR

  2. ORHAN SARIKAYA

  3. E.Y.T Sorunu
ORHAN SARIKAYA

ORHAN SARIKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

E.Y.T Sorunu

A+A-

Emeklilikte Yaşa takılanlar yani E.Y.T'liler oldukça dertli, Şöyle ki;

SORUNUNUN ÖZÜ,

MAĞDURİYET

Sigortalılar, 8 Eylül 1999 tarihinden önce yaş şartı aranmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olmaktaydı. Dolayısıyla 20 yıldan beri sigortalı olan kadınlar ve 25 yıldan beri sigortalı olan erkekler 5.000 gün prim ödeme koşuluyla emekli olmaktaydı. 4447 Sayılı Kanun ile emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilirken Anayasa Mahkemesi 4447 Sayılı Kanunun bu maddesini iptal etmiştir. Ancak 4759 Sayılı Kanun ile emeklilikte kademeli geçiş yeniden düzenlenmiştir. 4759 Sayılı Kanun ile 8.9.1999 gününden önce işe giren kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirilmiştir.

Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar bile emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kalmıştır. Bu düzenleme sonucu 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş 3 ile 12 yıl arasında uzatılmıştır.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizler sonrasında on binlerce çalışan işsiz kalmıştır. Emekli olmak için yaşı bekleyen ama bu süre zarfında işsiz kalan vatandaşlarımız işe girmek istediklerinde işveren tarafından yaşlısın denilmekte, emekli olmak istediklerinden hükümet tarafından gençsin denilmektedir. Dolayısıyla iş bulmak için zorlanan bu vatandaşlarımız emekli olamamakta...

E.Y.T'LERİN 2. MAĞDURİYETİ  İSE EMEKLİ AYLIKLARI ÇALIŞTIKÇA DÜŞÜYOR!!!

MAALESEF 2008 DE ÇIKAN YASAYLA MAAŞLAR DİBE VURDU...

Örnekleyecek olursak, Aylık bağlama oranında birinci dönem 31.12.1999 öncesi; bu dönemde aylık bağlama oranı göstergeden aylık hesaplanacaklar için 25 yıl sigortalılık süresinden ele alınırsa %76 olarak belirlenmişti. Bu dönemde 3600 gün üzerinden emekli olanların da aylık bağlama oranı %70’ti.

İkinci dönem 1.1.2000 ve 30.09.2008 arası; bu dönemde aylık bağlama oranı 25 yıllık sigortalılar için %65’e geriledi. Üçüncü dönem 1.10.2008 sonrası; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası’yla 25 yıl sigortası olanların aylık bağlama oranı %50’ye düşürüldü.

Ve EN SON DA % 35 DÜŞÜRÜLDÜ...

Şu an için, 2000 yılından önce SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olan ve halen çalışmaya devam eden işçi olanların aylık kazancı 2.750 TL’nin ve kendi hesabına çalışanların aylık 1.000 TL’nin altında prim yatıranların emekli aylıkları her ay yaklaşık olarak 2.50 TL düşüyor.

Asgari ücretli bir vatandaşın gelecekte alacağı emekli aylığındaki düşüş yıl bazında yaklaşık 30 TL civarında. Yaklaşık diyoruz, Çünkü emekli aylığını belirleyen bir de enflasyon parametresi var. Düşüş miktarında bunun da etkisi var. Sadece asgari ücretten bildirilenler değil aynı zamanda 2.750 TL’nin altında kazanç bildirilenlerin de emekli aylıkları düşüyor.

Taban aylık uygulamasından dolayı, asgari ücretten gösterilenle bugünkü rakamlar çerçevesinde 2.750 TL’den sigortalı gösterilenlerin emekli aylıklarında çok büyük bir fark oluşmuyor. Sigortalının primi 2.750 TL’nin üzerinde olunca bu kez maaş yükselişe geçiyor. Ayrıca yüksekten prim bildirilen sigortalı için tavandan yani asgari ücretin 6.5 katı üzerinden prim yatarsa, gelecekte alınacak emekli aylığı yıl bazında 70-80 TL civarında artış gösteriyor. Ayrıca düşükten primi ödenen kişi birden tavandan prim ödemeye geçerse aylığı yıl bazında 170-180 TL artıyor. Asıl sorun belirli bir kazanç seviyesi altında sigortalı olarak bildirilenler açısından yaşanıyor...

E.Y.TLİLERİ EN BÜYÜK ARZUSU ŞUDUR; EN AZINDAN AYLIK BAĞLANMA ORANLARININ DÜZELTİLİP HAK EDİLEN EMEKLİ MAAŞLARININ VERİLMESİ AYLIK BAĞLANMA ORANIN ESKİSİ GİBİ % 70 GETİRİLİP, EMEKLİ EMEKÇİLERİ YAŞLANDIĞINDA KİMSEYE MUHTAÇ OLMAYACAK BİR AYLIK BAĞLANMASIDIR. EĞER DÜZELMEZSE HER ASGARİ ÜCRETLİ KİŞİ SATIN ALMA GÜCÜ KARŞILIĞI OLARAK 400-500 TL GİBİ BİR MAAŞ ALACAK.

BU MAAŞLA GEÇİNSİNLER DENİYORSA VATANDAŞIN YAŞAMASI İSTENMİYOR DEMEKTİR.

ACİL ÇÖZÜM BULUNULMALI, SGK EMEKLİLİK SİSTEMİ GÜNCELLENMELİ VE BU ZULÜM SİSTEMİ RAFA KALKARAK GARİBAN EMEKÇİ İŞÇİLERİN HAK ETTİĞİ DÜZENLEME İVEDİ OLARAK YAPILANDIRILMALIDIR...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.