1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliye zam müjdesi
Emekliye zam müjdesi

Emekliye zam müjdesi

11 milyon emekliyi etkileyecek zam müjdesi intibak yasası ile geliyor.

A+A-

Seyyanen zamdan sonra emekliye zam müjdesi intibak yasası ile geliyor.  Emekliye zam 2016 yılında yaklaşık 11 milyon emekliyi etkileyecek. Basında çıkan haberlere göre Bağkur ve SSK'dan emekli olup iş kuranlara yeni bir zam geliyor. Nisan Ayı'nda emeklilerdan %10'luk kesinti alınmayacak ve bu da emekliler için 87-381 TL arasında maaş artışı olacağı demek oluyor. Şubat Ayı'nda kaldırılan kesintiler maaşlara yansımaya başladı. Bu artışlar da vatandaşlar arasında emekliye zam ne kadar oldu sorularına neden oldu. Emekli olup halen Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi 10 Şubat itibariyle kaldırılırken, bu ekstra zam maaşlara yansımaya başladı. Halen Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri, zammı bu ay aldı. Emekliye zam müjdesi ile gelen haberlere göre SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup halen Bağ-Kur kapsamında çalışanlar emekliye zam ne zaman verilecek merak ediyor. SGK yetkilileri emekli maaşlarından yapıldığı idda edilen kesintilerle ilgili şunları söyledi: "Kurumumuzdan gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz." dedi. Yapılan iki yeni çalışma sayesinde işçi ve Bağ-Kur emeklileri ile halen kendi hesabına çalışan emekliler ekstra zam elde etti. Bunun yanı sıra emekliler için intibak düzenlemesi de yolda, bu şekilde emeklilerin gelir seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Zamla ilgili sorulara ilişkin Ocak Ayı bilgileri arasında 4.567 TL olarak belirlendi, Temmuz Ayı için ise 4.795 TL belirlendi. Eğer yeni bir sistem uygulanırsa bunlarda kriter olarak yaş ve geçim durumu baz alınacak. Yaşlıların geçim sıkıntısı çekmemesi için daha yüksek zam yapılacak. Hem geçim sıkıntısı çeken hem de çok yaşlı olan kişilere en yüksek zam verilecek. Daha da önemlisi ise eğer bakıma muhtaç olan ve geçinmekte sıkıntı yaşayan bir emekli için %100 oranında zam yapılabilecek. Başbakan Davutoğlu, "Emeklilik şartlarında çok ciddi bir düzenlemeye bu anlamda gidiyoruz. Ayrıca, sağlık çalışanları için de emekli maaşı artışları için yeni bir çalışma yapacağız. Bu haktan halen emekli olanlar ile kanun yürürlüğe girdikten sonra emekli olacaklar da yararlanacak. Ayrıca, hekim ve diş hekimlerinin dul ve yetimlerinin de söz konusu artıştan yararlanmalarını sağlayacağız." dedi. Günümüzde ise seksen yaşının üzerinde emekli sayısı 800 bin civarında. Yeni zamlar hakkında merak edilen detaylar Ajanshaber.com'da.

EMEKLİYE ZAM 2016 YILINDA ARTARAK YÜKSELİYOR

Yapılan açıklamalara göre emekliye zam 2016 yılının Nisan Ayı'nda artış göstecek. Eğer yeni bir sistem oluşturulursa bu sisteme göre çalışmakta olan emekliye zam ise sabit olacak. Bakan Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre emekliye zam 2016 yılı içerisinde ard arda geliyor ve artış göstermeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı raporlara göre SSK ve Bağkur emeklilerini için olan bu uygulama artık düzenli bir şekilde enflasyon oranlarına göre ayarlanacak. Enflasyon oranı Ekim'de yüzde 1,55, Kasım'da yüzde 0,67, Aralık'da ise yüzde 0,21 olarak gerçekleşti. Tüm bu oranların sonucunda altı aylık enflasyon oranı %3,81 oldu. Bu da demek oluyor ki SSK ve Bağkur emeklileri 2016 yılında enflasyon oranından 3,81 oranında zam alacak. Emekliye zam 2016 yılı ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal en düşük aylığı alan SSK işçi emekli aylığının ise %12,5 oranında bir artış olacağını belirtti. Her yıl Ocak ve Temmuz ayı için belirlenen enflasyon zammı hemen hayata geçirildiği için ssk ve bağkur emeklileri hem bu zamdan hem de düzenli olarak verilen enflasyon zammı alacak. Eğer enflasyon Aralık ayında değişmese bile emekliye 3.65 oranında bir zam uygulanacak. Maliye Bakanı Ağbal: 'SSK işçi emekli aylığı %12.5, bağkur esnaf emekli maaşları %13.7, tarım bağkur emekli aylığı %16.7, memur emekli aylığı ise %6.5 oranında artırılacak." şeklinde ifade etmişti. Ayrıca emekli sandığı kapsamına göre üç aylık süreçte alanlar kesintiden sonra maaşlarına yansıyacak dönemde aylıklarını almış olanlar için de iade yapılacak. Bu iade için emeklilerin herhangi bir başvuruda bulunmasına da gerek yok. En yüksek emekli maaşı SSK'lılar için 3.814 TL olurken, bu maaşı alan emeklilerden Bağkur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline kesinti nedeniyle 3.431 TL geçiyordu. Fakat bu kesinti kaldırılınca 3.814 lira geçmesi bekleniyor. Ahmet Davutoğlu sağlık çalışanları ile ilgili "Hekim sayısının yetersizliği nedeniyle Sağlık Bakanlığında çalışan hekimler için emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması konusunda da yeni bir yasal düzenlememiz var. Hekimin kendi isteği, idarenin de onayıyla bu yaş her yıl bir yıl artırılarak 72 yaşa kadar çalışma hakkı elde edilmiş olacak. Hekimlerimiz nöbetlerden itibaren, ihtisastan itibaren zaten zor şartlarda ve sürekli dinamik çalıştıkları için 72 yaşında da Allah'ın izniyle şifa dağıtacak bedensel ve zihinsel kabiliyete sahiptirler, biz buna inanıyoruz." dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.