1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan ABD’de üniversite öğrencilerle buluştu
Erdoğan ABD’de üniversite öğrencilerle buluştu

Erdoğan ABD’de üniversite öğrencilerle buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türken Vakfınca, Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türken Vakfınca, Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Sözlerine Mardin'in Nusaybin ilçesinde terörist saldırıda şehit olan  güvenlik güçlerine rahmet dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu hain  saldırılar karşısında hiçbir şekilde geri adım atmayacağımızı, aynı kararlılık ve  hassasiyetle terörle mücadelemizi devam ettireceğimizi özellikle ifade ediyorum.  Terör örgütü ve örgütün ipini elinde tutanlar ülkemizi kutlu yolculuğundan asla  alıkoyamayacaktır. Türkiye aziz milletimizin basireti, feraseti ve dayanışmasıyla  terör belasına son verecektir" ifadelerini kullandı.

Açılışı gerçekleştirilen Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin  ibadetlerin gerçekleştirileceği bir mekan olmanın ötesinde ilim ve sosyal  çalışmalarda da gençlere ciddi katkılar sağlayacağını dile getiren Erdoğan,   "Bina yapmak elbette önemlidir ancak esas olan bu binaları en iyi şekilde  kullanmak, buranın hakkını vermek, burayı her yönüyle takdir toplayan, parmakla  gösterilen mekanlara dönüştürebilmektir. Mesele bu binalara hayat vermektir. Bunu  yapacak olanların da siz değerli gençlerimiz, öğrencilerimiz olduğuna inanıyorum.  Bunu böyle düşünüyorum." diye konuştu.

Müslümanların zor ve sancılı bir dönemden geçtiğine dikkati çeken  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Hemen her gün İslam coğrafyasının bir köşesinden yüreklerimizi  dağlayan, gözlerimizi yaşartan, bizi karamsarlığa sevk eden haberler alıyoruz.  Tarih boyunca ilim, irfan ve hikmet merkezileri olan şehirlerimiz ya Esed gibi  devlet terörü uygulayan rejimler ya da DAİŞ gibi terör örgütleri eliyle yok  ediliyor. Yüzyıllardır sakinleri için birer güven yurdu olan İslam beldeleri  maalesef bugün kan, gözyaşı ve yıkımla anılıyor. Yıllardır baskıcı rejimler,  diktatörlükler altında yaşamaya zorlanan Ortadoğu ve kuzey Afrika halklarının  özgürlük, demokrasi ve onurlu yaşam talepleri boğulmaya, sekteye uğratılmaya  çalışılıyor. Akdeniz'de, Ege'de veya Hint Okyanusu'nda azgın dalgaların  hayallerini yuttuğu mültecilerin büyük bir kısmı da yine bizim kardeşlerimiz. Bu  acı manzara karşısında zaman zaman umutsuzluğa kapılmamak elde değil. Fakat  bizler Müslümanız. Asla yeise, karamsarlığa kapılamayız. Biz devlet adamları  olarak sizlere daha özgür, adil, huzurlu bir dünya bırakmak için var gücümüzle  çalışıyoruz, çalışacağız."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de 40  yıldır gizli bir şekilde örgütlenen, kendini dini bir cemaat gibi sunan, diyalog,  hizmet, eğitim gibi kavramların arkasına saklanarak, bir suç örgütü kuran  karanlık yapıyla 3 yıldır mücadele ettiklerini belirterek, "Paralel Devlet  Yapılanması olarak adlandırdığımız bu örgüt, 2013 yılından bu yana yargı ve  emniyetin içerisindeki mensupları aracılığıyla meşru hükümete bir darbe girişimde  bulunuyor." dedi.

Türkiye'de Paralel Devlet Yapılanması bulunduğunu anlatan Erdoğan,  bunun şu anda Türkiye'de ne yazık ki ümmeti parçalama görevini üstlenmiş bir yapı  olduğunu kaydetti. Erdoğan, Paralel Devlet Yapılanması'nın Milli Güvenlik  Strateji Belgesi'ne girdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

 "Türkiye'den kaçıp 1999'da buraya gelen, burada da malum şu anda  birçok adımları atan, birçok gencimizi bu vesileyle aldatan, hepsinden öte çok  daha da enteresan, çok ciddi bir parasal kaynak elde eden, tabii burada  bilemiyorum, buranın yönetimleri bu işi nasıl takip eder. Çünkü Amerikan  yönetiminin özellikle vergi, para... bu işlerde çok hassas olduğunu da biliyorum.  Defaatle de biz, Amerikan yönetiminden bunlara yönelik ya deport etmesini veya  bizlere verilmesini istedik. Çünkü Türkiye'deki konumlarını da kendilerine  bildirdik."

Bu kişilerin bir kısmının mahkum olduğunu, bir kısmının da Türkiye'den  yurt dışına kaçtığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde  bulundu:

"Biz kovalıyoruz, onlar kaçıyor ve kovalamaya devam edeceğiz çünkü  bunlar milleti böldüler. Kendilerine göre bir İslam tanımı getirdiler. Bunu  kabullenmek mümkün değil. Türkiye'de 40 yıldır gizli bir şekilde örgütlenen,  kendini dini bir cemaat gibi sunan, diyalog, hizmet, eğitim gibi kavramların  arkasına saklanarak bir suç örgütü kuran karanlık bir yapıyla bizler 3 yıldır  mücadele ediyoruz. Paralel Devlet Yapılanması olarak adlandırdığımız bu örgüt,  2013 yılından bu yana yargı ve emniyetin içerisindeki mensupları aracılığıyla  meşru hükümete bir darbe girişimde bulunuyor. Hamdolsun bu darbe teşebbüsünü  milletimizin desteğiyle ve duasıyla bertaraf ettik. Liderliğini burada firari  olarak yaşayan Fetullah Gülen'in yaptığı bu örgütün gerçek yüzü, aradan geçen bu  3 yıl içinde milletimiz tarafından çok daha net bir şekilde görüldü."

"GÖZLERİ DOLDU VE YAŞLAR GÖZLERİNDEN AKMAYA BAŞLADI, BU DA AZERİ  GAZETECİ"

Erdoğan, Paralel Yapı'nın son 3 yıldır ne kadar Türkiye karşıtı lobi  ve ülke varsa, onlarla işbirliği halinde çalıştığına şahit olduklarını anlattı.

Bu örgütün bilhassa belli bir etkinliğinin olduğu ABD'de, Türkiye  aleyhine çok yoğun iftira ve karalama kampanyası yürüttüğüne dikkati çeken  Erdoğan, örgütün kendi çıkarları için İslam düşmanları ve karanlık lobilerle  işbirliği yapmaktan çekinmediğinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Brookings Enstitüsü'ndeki konuşmasını  anımsatarak, şunları söyledi:

"Konuşmaya girerken baktım, caddenin bir tarafında evet, terör  örgütleri PKK, PYD, YPG... bunun yanında ASALA ve baktım ki bunun yanında Paralel  Devlet Yapısının temsilcileri, onlar da orada. Hep beraber el ele vermişler.  Birlikte orada haykırıyorlar. Onlar orada haykırırken, bunlar sözde gazeteci,  bugün bu açılış törenini yaparken, burada da bir şey gördüm. Bir Azeri  gazetecinin, bugünkü Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalarda, tabii gerçi  100'ü aşkın Ermeni öldü, 12 de Azeri şehit oldu, onlarla ilgili bana bir soru  sordu. Kadıncağız, baktım gözleri doldu ve yaşlar gözlerinden akmaya başladı, bu  da Azeri gazeteci. Ben bu Azeri bayanı alkışlıyorum, onu tebrik ediyorum."

"TEK BİR EVLADIMIZIN KARANLIK YAPILAR ELİNDE HEBA OLMASINA GÖNLÜMÜZ  RAZI DEĞİL"

Azerbaycanlı gazetecinin kendi ülkesinin şehidi için böyle ağladığını  vurgulayan Erdoğan, "Benim ülkemde de şehidimiz için ağlayan değil, tam aksine  bunu farklı bir şekilde adeta bakıyorsunuz, onların, yani teröristlerin yanında  yer alanları görüyoruz." dedi.

Erdoğan, salonda bulunan gençlere, "Ben, sizlerden hem bu yapıya hem  de benzeri oluşumlara karşı daha dikkatli olmanızı istiyorum. Bizim tek bir  gencimizin, istikbalimizin umudu olan tek bir evladımızın kaybolmasına, karanlık  yapılar elinde heba olmasına gönlümüz razı değil. Ben sizlere güveniyorum."  sözleriyle seslendi.

İnançla, kararlılıkla, azimle gece gündüz demeden çalışılması ve çaba  gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, bu sancılı günlerin geride  kalacağına, çok daha aydınlık günlerin geleceğine işaret etti.

 

 

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.