1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Ermeniler korku içerisinde kaçıyor!
Ermeniler korku içerisinde kaçıyor!

Ermeniler korku içerisinde kaçıyor!

Karabakh Today haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Oktay Hacımusalı, Karabağ’daki son durumu Avaztürk’e anlattı. Hacımusalı, 12 askerimiz şehit oldu. Şehitlerimiz bu yüce makama ulaşırken düşmanın 6 tankı, 15`e kadar topçu ünitesi ve takviye mühendis dü

A+A-

Azerbaycan’dan 5 farklı dilde yayın yapan Karabakh Today haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Oktay Hacımusalı, Karabağ’daki son durumla ilgili AVAZTÜRK Haber Müdürü Arzu Erdoğral’ın sorularını yanıtladı.

ERMENİLER KORKU İÇERİSİNDE KAÇIYOR!

-Karabağ'da son durum nedir? 

Dün geceden itibaren Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında gerilim tırmanmağa başladı. Ermeniler sınır boyunca Azerbaycan mevzilerine saldırmaya ve sınırlarımızı ihlal etmeye kalkıştı. Askeri mevzilerimiz ve askeri birliklerimiz uzun süre ateş altında kaldı. Yalnız bugün sabah saatlerinden başlayarak Ermenistan birliklerine karşı, yapılabilecek tahribatın önlenmesi, sivil halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığınca Ağdere-Terter-Ağdam ve Hocavend-Füzuli yönünde cevap tedbirlerinin alınması konusunda karar verildi. Ve kısa sürede bölge için stratejik öneme sahip bir kaç köy ve bir yükseklik işgalden kurtarıldı. Sabah saatlerinden itibaren biz de sıcak çatışmaları anında “Karabakh.Today” Uluslararası Enformasyon Sitesi olarak halkımıza ve tüm dünyaya 5 dilde ulaştırmak için çalıştık. Özellikle o bölge için bir geçit vermez yükseklik sayılacak Leletepe mevkiinin askerlerimizce işgalden kurtarılması sevincimizi bire bin artırdı. Savunma Bakanlığı'nın en son verdiği habere göre, bugünkü çatışmalarda 12 askerimiz şehit oldu. Şehitlerimiz bu yüce makama ulaşırken düşmanın 6 tankı, 15'e kadar topçu ünitesi ve takviye mühendis düzenekleri imha edildi, aynı zamanda yüzden fazla askeri  öldürüldü. Bir o kadar Ermeni askeri de yaralandı bu çatışmada. Şuan Ermeniler'in ciddi teşviş ve korku içinde oldukları ve kaçtıkları gelen haberler arasında. Artık onlar da Azerbaycan halkının sabrının sonuna geldiğinin farkındalar.          

AZERBAYCAN İŞGALE KARŞI HAREKETE GEÇECEK!

-Azerbaycan-Ermanistan savaşı çıkar mı?

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenilerce işgal edildi ve şuan yaklaşık 1 milyondan fazla Azerbaycan türkü göçmen durumunda. Bu göçmenlerin yaşam koşullarını göz önünde bulundurursak ve aynı zamanda bu işgalin Azerbaycan devletine vurduğu hasarı düşünürsek, Azerbaycan'ın kendi öz topraklarını işgalden kurtarmak için biran önce harekete geçeceğini düşünüyorum. Azerbaycan'ın ve Ermenistan'ın şimdiki durumunu gerek jeopolitik, gerek ekonomik açıdan değerlendirecek olursak, zaten fark hemen gözler önüne serilecektir. Ateşkesin imzalanmasından sonra Azerbaycan bölgenin lider devleti konumuna yükseldi, halkın refahı gelişti, bazı önemli projelerde kilit noktada bulunan Azerbaycan dünyaya kendisinin önemli bir güç olduğunu kanıtladı. Bugün bölgede gerçekleştirilen tüm projelerde Ermenistan'dan farklı olarak Azerbaycan var, ama ya Ermenistan? Fakirlik, cani bir iktidar, bıkkın insanlar, darboğazda olan, herkesle düşman, işgalci bir ülke... Ama maalesef çağdaş dünyanın uyguladığı çifte standartlar Ermenistan'ın bu işgalcilikten vazgeçmesine engel oluyor. Ama her bir insanın bir sabrı olduğu gibi, her bir devletin de bir sabrı vardır... Azerbaycan halkı kendi Devlet Başkanı'na, Ordunun başında bulunan Komutanı'na saygı duyan bir halk... Bir emirle inanıyorum ki, gerekli adımlar atılacaktır.       

HALK KARABAĞ'I KURTARMAK İÇİN SABIRSIZLANIYOR

-Azerbaycan’da halkın tepkisi nasıl?

Bugün gerçekleştirilen taarruz insanlarımızın moralini yükseltti ve onları psikolojik açıdan zafere bir adım daha yaklaştırdı. İnsanları yarına güveni var, zira onları koruyan, kollayan, evlerinde rahat, huzurlu bir şekilde uyumalarını sağlayan bir ordularının olmasından daha güzel ne olabilir ki? İşte, bugün Azerbaycan halkı bunu yaşadı. Bugün Azerbaycan halkı devletine, Devlet Başkanı'na bağlı olduğunu, onu sevdiğini, saydığını, sonsuz güvenç duyduğunu tek vücut olarak, etrafı “vur, komutan, vur!” naralarıyla inleterek, gururla haberleri izlediğinde orda çatışmada bulunan askerler için dua ederken gözyaşlarını tutamayarak kanıtladı. Halk biran önce Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in bir emriyle Karabağ'ı kurtarmak için sabırsızlanıyor.  

İLK DESTEK KUŞKUSUZ TÜRKİYE’DEN GELDİ

-Ermenistan’ın işgalci tutumuna karşı dünya liderleri bir tavır alır mı?

Dünyanın şimdiye kadar alışa geldiğimiz düzeninde galiba bazı şeyler değişiyor gibi. Dünya liderlerinden ilk destek hiç kuşkusuz Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Sayın Erdoğan ile beraber bazı devletlerin, uluslararası kurum ve kuruluşların da liderleri bazı demeçler verdiler, ama kardeş desteği bir başkadır. Sırtını dayayabileceğin bir özkardeşinin olduğunu bilmekten daha güzel ne olabilir insan için? İşte, bu anlamda Türkiye ve Azerbaycan bundan sonra isterse tüm dünya liderleri tersini söylesinler beraberce hareket ettiklerini bir daha gözler önüne serdiler. Ermenistan kuruluşundan bu yana hep bazı devletlerin maşası olmuştur. Hal böyle olunca, tabii bu devleti maşa olarak kullanan ülkelerde “yürü ya kulum!” mantığıyla yanaşmışlardır kendi istekleri doğrultusunda Ermenistan’a. Ama Azerbaycan bugünkü taarruzuyla turist misali bölgeye gidip gelen eşbaşkanlara bir mesaj vermiş oldu: ya bunları kamptan çekersin, ya da ben bunlarla kendi dillerinde konuşmasını bilirim!

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.