1. HABERLER

  2. ’Evet’ tırmanışını devam ettirecektir'
’Evet’ tırmanışını devam ettirecektir'

’Evet’ tırmanışını devam ettirecektir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kamuoyu araştırmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ben inanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak. İnanıyorum ki ’Evet’ tırmanışını devam ettirecektir" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV-Star ortak yayınında soruları yanıtladı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bu işin aslında Fırat Kalkanı Harekatı'nın isim olarak nitelendirdiğimiz birinci kısmı bitti. Bu yol haritasının adı konmayan ikinci, üçüncü etapları olacak. Bu olayın Irak boyutu var. Irak'ta Telafer, Sincar olayı var, oralarda soydaşlarımız var. Musul'da soydaşlarımız var. Bir üs olarak çalışmalarını yürüten askerimiz var. Şu anda bu üssümüzde özellikle Ninova Muhafızları dediğimiz bu muhafızların yetiştirme görevi devam ediyor.

Şu ana kadar ciddi manada orada eğitim yaptılar. Bu eğitimle beraber zaman geldi, Peşmergelere yönelik eğitimler yaptırıldı. Bu çalışmalar kararlı bir şekilde sürüyor. Bu süreçte DEAŞ üst üste ciddi darbeler aldı. Üzerinde durmamız gereken bir konu Haşdi Şabi meselesi. Bu terör örgütü Irak Meclisi'nden terör örgütü olmadığı şeklindeki bir oylamayla geçti ve biz gerek sayın Başbakan gerekse bizler ben Haşdi Şabi'yi eğer bu bölgede aktif olarak kullanacak olursanız bu sıkıntı yaratır diye uyarılarımızı yaptık. Sincar'da aslında ikinci bir Kandil oluşturma gayretleri var. Orada 2500 kadar PKK'lı var. Irak'ta aslında mezhebe dayalı bir Pers milliyetçiliğine yönelik İran'a bir destek oluşturuluyor. Yayılmacılık hareketi Pers milliyetçiliği perspektifinde. Bir mezhep anlayışıyla bunu yayıyorlar. Uluslararası camiada bu işin çok daha farklı yerlere kaydığını göreceğiz. Bugün Suriye'nin başında bulunan kişi aslında Şia değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Fırat Kalkanı' açıklaması!

ABD-RUSYA'NIN TERÖRİSTLERLE İŞİ OLMASIN İSTERİZ

Bütün bu yapı içerisinde ne yazık ki Suriye'de devam eden bu mücadelede DEAŞ devamlı zemin kaybediyor. Fakat merkezi yönetim kimin zemin kaybettiğine bakmıyor, ben ne kazanıyorum buna bakıyor. Münbiç meselesinde şuanda orda DEAŞ diye birşey kalmadı ama oraya bazı güçler zorla PYD ve YPG'yi sokmaya çalışıyor. Son dönemde insani yardım adıyla Rusya, ABD ve Türkiye olarak biz de gittik. Oradaki bazı mahalleleri bizler de almış durumdayız. Derdimiz orada bayrak sallamak değil. Münbiç'in gerçek sahibi ağırlık olarak Araplardır, Münbiçliler oraya gelsin yerleşsin. ABD-Rusya'nın teröristlerle işi olmasın isteriz. DEAŞ denen terör örgütünü buralardan atmaya bizim gücümüz yetmiyor mu ki PYD/YPG'yi yanımıza alacağız. Bunlar hala Genelkurmay Başkanları nezdinde konuşuluyor. Nihai karar yok, görüşmeler devam ediyor. Mekanlar ilk etapta Cerablus, Rai, Dabık, Bab oralar bitti. Rakka DEAŞ'ın şu anda en önemli merkezi.

YAPTIKLARI İŞ İŞGAL HAREKETİDİR

Birileri kabul eder veya etmez. Kerkük tarihi itibariyle bir Türkmen şehridir. Zorlamalar oldu ve nüfus değişikliklerine gidildi. Şu anda yaptıkları iş şu anda bir işgal hareketidir ve çok çirkindir. Kuzey Irak yönetimine yanlış yapıyorsunuz çağrısı yaptım. Irak parlamentosunun aldığı kararı çok çok yerinde buluyorum. Aynı kararı bizler de paylaşıyoruz.

KILIÇDAROĞLU'NUN 'KONTROLLÜ DARBE' İDDİASI

Bu çok iddialı, çok gayri ahlaki yaklaşımdır. Şehitlerimize çok ciddi bir saygısızlıktır. Bir defa benim Marmaris'ten hareket ettiğim andan önce yaptığım bir açıklama var. Kontrollü darbe girişiminin sinyalini kimden nasıl nerede aldığımı bütün bunları bizzat kendisinin ispat etmesi lazım. Eğer ispat edemiyorsa benim edebimle maalesef ifade edemeyeceğim bir sıkıntıdır ve 15 Temmuz'un şehidi de gazisi de bunu lanetleyecektir. Marmaris'ten kaldığım yerden ayrılıyorum helikopterle ve ayrılmadan önce orada kaldığım yerin ev sahibi bana Cumhurbaşkanım isterseniz elimizde başkan imkanlarımız var sizi farklı yere götürebiliriz dediğinde ben şu anda ulaşabilirsem ya Ankara ya İstanbul, buraya ulaşacağım. Helikoptere binerken kaptanımla birlikte birkaç şey konuşup hareket ettik. Ne zamanki biz Dalaman'a indik, meğer bizden önce oraya gelmişler, Dalaman'daki uçaklarımıza aramışlar. Üç noktada uçaklarımız vardı. Uçağımıza bindikten sonra pilot soruyor bana nereye gidiyoruz diye. Belli bir yere geldiğimizde kaptana sordum şu anda İstanbul'un, Ankara'nın durumu ne? İstanbul'da pistler karartılmış vaziyette dedi. Bu haliyle inerim ama çok riskli dedi. Piste tır, tank koymuş olabilirler. Biz piste gelmeden önce bu arada İstanbul Emniyet Müdürünü aradım, dedim ki şu anda durum nedir. Kule o anda işgal altındaydı. Onlar kuleyi hemen anında hallettiler. Ordaki işgalcilerin hepsini derdest ettiler ve anında da pist aydınlatıldı. Biz haberi alınca piste indik. Herkes aprona çıkmış, bir zenginlik var fakat F-16'lar da üstümüzde uçuyorlar ve ben tabi eşim, kızım, damadım, torunlar beraberce hemen arabaya bindik ve apronda vatandaşlarımızın arasına karıştığımız anda o andaki tablo farklıydı. Milletimle iç içe, beraber oldum. Kılıçdaroğlu saat 23.00'te İstanbul'a inmiş. Sonra'dan öğrendik ki Bakırköy İlçe Başkanı'nın evine gitmiş. Bütün millet burada darbeye karşı. Sen nerdesin? Eğer bu örtülü bir darbe girişimiyse bunu sana kim söyledi? Ey Kılıçdaroğlu, dürüstsen, örtülü darbe girişimiyle ilgili elinde hangi belge varsa bunu açıkla, yargıya da bize de yardımcı ol, bizler de gereğini yapalım.

'Ey Kılıçdaroğlu, dürüstsen, örtülü darbe girişimiyle ilgili elinde hangi belge varsa bunu açıkla'

'EVET' TIRMANIYOR

Her geçen gün 'evet' tırmanıyor. İnanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak. Yarın Bursa'dayım. Öbürsü gün Balıkesir'deyim. Cuma günü Adana ve Hatay, cumartesi İstanbul, pazar günü İzmir var. Akşamları televizyon programları da devam edecek. Son iki hafta 'evet' tırmanışını daha artırarak devam edecektir.

'TEK ADAMLIK' SÖZ KONUSU DEĞİL

'Tek adamlık' kavramı çok çok çirkin ve bunlar yaklaşımlarını çok çirkin yapıyorlar. Burada tek adamlık diye bir şey söz konusu değil. Yasama, yürütme, yargı... Burda bir defa bunların yanlış yaklaştıkları bir yer yasama organını kaldırıyorlar diyor. Yasama organı şu ana kadar HSYK olarak ifade edilen kurula oradan herhangi bir aday atama yetkisi yokken şimdi HSYK'ya 7 üyeyi Meclis atıyor. Cumhurbaşkanı 4 tane atıyor. Şimdi böyle bir durum söz konusu.

SEÇİMLERİN AYNI GÜN OLMASI

Bizim çok seri bir üretim içerisinde olmamız lazım. Öyle anlar olmuştur ki aynı yıl içerisinde belediye, parlamento, cumhurbaşkanlığı seçimleri olmuştur. Bununla birlikte parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi aynı gün olacak ve ülke kendine hedefler belirleyecek. Bu bir istikrar hedefidir. Bizim iki sihirli kavramımız var; istikrar ve güven. İstikrar için 5 yılda bir seçim yapılması lazım. Devamlı istikrarsızlığın olduğu yere işadamı yatırım yapmaz. Güneydoğu'ya terör sebebiyle yatırım yapılmıyor.

PARTİ DİSİPLİNİ KONUSU

Kuvvetler ayrılığının zedelenmesi diye bir şey yok. Yasama daha rahat çalışacak. Partili olmasının getirdiği avantaj cumhurbaşkanı partisiyle içli dışlı olacağı için partisini disipline etme açısında büyük önem arz ediyor. Partinin disiplinli olması yönetime güç katacak.

Kadınlarımızın parlamentoda yer alışı bizimle önem kazandı

Biz bu kapıları açtık. İstiyorum ki bu toplumun yarısı hanımlardan oluştuğuna göre gerek eğitim öğretim sisteminde gerek devlerin kurumları içerisinde çok daha etkin hale gelmesi. Şu anda istihdamda kadınların artış hızının farklı olduğunu görüyoruz. Kadının derdinden kadın anlar. Bırakalım da kadının derdini orada kadınlar dile getirsin.

'ÇADIR' ZİYARETİ

Kampanyalar olayları doğurur. Spontane olur. Bundan sonraki süreçte de aynı şekilde olacak. Ben içeri girerken ilginç birşey oldu. Dedim 'niye hayır diyorsunuz'. 'Çağdaş bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz' dedi. 'Şu anki Türkiye çağ dışı mı?' diye sordum. Niye 'hayır' dediğini bilmiyor. Köprüye neden kendi adımı koymadığımı anlattım.

GÜVENOYU YETKİSİ MİLLETİN

Geçmeyeceği belli gensorular hız kaybettiriyor. Güvenoyu yetkisi parlamentonun olmayacak. Milletin güvenoyu yetkisi olacak. Millet seni getiriyor, millet götürecek. Aklayan da karalayan da o. Muhalefetin elinden gensoru alınmış olacak.

BURASI YOL GEÇEN HANI DEĞİL

Meclis'teki partilerin dayanışması çok farklı olacak. Vatanımıza milletimize bölücü olarak yaklaşan zihniyet burada yerini bulamıyor. Sen Kandil'den talimat alacaksın, parlamentoya taşıyacaksın. Kürsüde onu dillendireceksin. Burası yol geçen hanı değil ki. 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından 253 kardeşimiz öldürüldü. Ölen Kürt, öldüren Kürt. Bunu ne ile izah edeceksiniz?

CHP İL BAŞKANLARI İL VALİSİ'YDİ

CHP'nin bu ülkede tek başına iktidar olduğu tek parti döneminde CHP'nin İl başkanları il valisiydi aynı zamanda. Bunu hiç konuşuyorlar mı? Şimdi böyle birşey gündeme gelemez, biz varız. Herşey demokrasinin çizdiği, yasaların belirlediği çerçevede yürür. Kılıçdaroğlu, 'muhtarlıklar kapanırsa şaşırmayın' diyor. Ey muhtar kardeşlerim. Bu çatı altında şu ana kadar 16 bin muhtar kardeşimi milletim adına ağırladım. Niye ağırlıyoruz? Sorunları dinliyoruz. İçişleri Bakanlığında oluşturulan birimle bunlar takip ediliyor. Kendilerine yemek ikram ediyorum. Yemekten sonra kendileriyle birer fotoğraf çektiriyoruz. Kendilerine hediyelerini veriyoruz.

'KIDEM TAZMİNATI KALDIRILACAK' İDDİASI

Kıdem tazminatı yasayla teminat altındadır.

TERÖRLE MÜCADELE

Bu sistemin bize kazandıracağı en önemli dinamizm terörle mücadele olacaktır. TSK, polis başarı üzerine başarı kazanıyor. Şehidimizin bedelini terör örgütleri çok ağır ödeyeceklerdir. Sınır boyunu güvenlik duvarlarıyla örüyoruz. Havalar düzeldi, daha da hızlanacak. Sınırlardan teröristlerin girmesi olayını büyük ölçüde engellemiş olacağız.

FETÖ İLE MÜCADELE

Bunlar 40 yıllık bir çalışmanın neticesini aldılar, almaya devam ediyorlar. Bylock olayıyla ciddi bir veri yakaladık. Şu anda inlerine adeta giriyoruz. Teknolojik olarak hangi imkanlarla çalışıyorlarsa biz de onların üzerine o imkanlarla saldırıyoruz. Emniyet'te, Silahlı Kuvvetler'de, devletin bütün kurumlarında başta Milli Eğitim olmak üzere ciddi bir ayıklama yapıldı, yapılıyor. 400 küsür kişi yeniden görevlerine iade edildi. Veriler sağlam gelirse konuyla ilgilenen Başbakan Yardımcımız Nurettin Bey'in başkanlığında çalışma yapılıyor, KHK ile düzenleniyor. Biz de hiç tereddütsüz onaylıyoruz ve görevlerine iadelerini sağlıyoruz.

Darbe girişiminin öncesi var

Darbe girişimiyle ilgili olarak atılan bu adımın öncesi var. Darbe girişimi bu işin pik yaptığı nokta. MİT'in müsteşarına yapılan operasyon bu işin ilk adımıydı. Ama o adımın devamı şahsımaydı, başaramadılar. Daha öncesi de vardı. Daha öncesinde adımı atmadan geri çekilmek zorunda kaldılar. Şu anda yurt dışında olanların birçoğu bu süreçten geçip tecrübe kazananlar, kaçıyorlar. ABD'de, Almanya'da, Afrika'nın birçok ülkesinde bu kadar insanları var. Bazıları bu işi hafife alıyorlar. Bir üst akıl ülkemizde çok ciddi bir şekilde oyun oynadı. Üst akıl ifadesini seneler önce kullandım. Çok şeyler yaşıyoruz. Almanya'da yayınları izliyoruz, oralarda açılan okullar, bunlara sağlanan imkanlar. Afrika'da, ABD'de bunlara sağlanan imkanlar...

FETÖ ABD'DE YARGIYA SIZDI

Kongre üyelerini seçimlerde bunlar desteklediler ve bir yerlere vardılar. Kongre üyeleriyle ikili ilişkiler geliştirdiler ve yargıya sirayet ettiler. Türkyie'de nasıl sızdıysalar, Amerika'da, Almanya'da, Balkanlar'da, Afrika'da sızdılar. Oradaki liderlere söylediğimizde bunları hafife alıyorlar. Yarın bir gün sizin başınıza da böyle birşey gelirse 'Erdoğan bize bunu söylemişti' ama iş işten geçmiş olacak.

CHP BU ADAMLAR SAYESİNDE BİTECEK

CHP liderinin buna uyarı yaptığı kanaatinde değilim. Ödüllendirmiş olabilir. Biz 'evet' diyoruz. Birisi 'hayır' derse anlayışla karşılarız. Söze öyle giriyor ki, sen kimi denize döküyorsun. Seni Samsun'a, Sivas'a, Ankara'ya, Amasya'ya sokmazlar. Bu ülkenin vatandaşlarını Yunanla nasıl eşit hale getirirsin. Demokrasiden nasibini almamış geri zekalının birisi bu. CHP bu adamlar sayesinde bitecek. Böyle bir anlayış olur mu? Bunlar milletin iradesine saygısı olmayan tipler. En güzel cevabı bunlara milletim 16 Nisan'da verecek. Yazıklar olsun CHP'nin yönetici kadrosuna. CHP'ye gönül veren vatandaşlarıma sesleniyorum; gelin bu tabloyu görün, bu tabloyla bir yere gidilmez.

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.