1. YAZARLAR

  2. HAKAN POLAT

  3. Farkında mısınız, yeni bir devlet kuruluyor!
HAKAN POLAT

HAKAN POLAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Farkında mısınız, yeni bir devlet kuruluyor!

A+A-

Tarihte bulunduğu coğrafya da dönüşüme uğrayan birçok devlet bulunmaktadır. Bunlar binlerce yıl değişik kültürlerin altyapılarının birleşmesiyle harmanlanmış ve bu altyapının bazen yol göstermesi bazen de şartların zorlamasıyla üstyapısı olan devleti dönüşüme ve başkalaşıma uğratmışlardır. Halk aynıdır insanlar aynıdır ama devlet in adı aynı bile olsa gerek yönetim şekli gerek devlet sistemi gerekse yöneticileri  farklıdır.

Mesela bugünkü Fransa 3'ncü Fransa’dır. Yani  birincisi krallık dönemi Fransa’sı, ikincisi Napeleon Fransa’sı, şimdiki De Gaulle önderliğinde kurulan Fransa.

Bir başka örnek, bugünkü Almanya, 4'üncü Almanya’dır. Birincisi krallık veya hepimizin bildiği Prusya Almanya’sı, ikincisi Weimar Cumhuriyeti Almanya’sı, üçüncüsü Hitler Almanya’sı  ve en son günümüzdeki Almanya.

Dönüyoruz geçmişe doğru 1'inci Göktürk devleti yıkılır sonra aynı yerde aynı topraklarda 2'inci Göktürk Devleti doğar. Türkiye Cumhuriyeti nasıl ki kadim Osmanlı Devletinin devamı ise Osmanlı da Anadolu Selçuklu Devletinin devamıdır. Yöneticiler değişir, sistemler değişir. Ama halk değişmez. Acı veya tatlı bütün ulus devletler birbirlerinin küllerinden doğarlar.

Ve şimdi yeni bir Türk Devletinin kuruluşunun doğum sancıları başlamıştır. İster referandum oylaması olsun ister yeni anayasa ama bu sürecin bizi götüreceği yer, yeni bir Türk Devletidir.

Referanduma eğer basit bir oylama gibi bakarsak ve at gözlüğümüzü çıkarmadan izlersek ve hatta şahsi emellerimizi ön plana koyarak hareket edersek basit bir seçimden öte anlam taşımaz. Ama bu referandumun bizim, yarınımızın ve çocuklarımızın geleceği açısından değerlendirirsek aradaki ince nokta farklılıkları da ortaya çıkacaktır.

1923 te yıkılmış mahvolmuş ve yok edilmeye çalışılarak Anadolu’nun küçücük bir köşesine sıkıştırılmaya çalışılan bu necip millet kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’yle bütün dünyaya, ezilen Müslümanlara ve sömürgecilikten inim inim inleyen halklara nasıl önderlik ettiyse bugünde bu mesajı verme sırası bizlere gelmiştir.

Lakin 1923’den günümüze değin en başta o günün şartları altında kurulan devlet zamanla yöneticilerinin yanlış tutumuyla yozlaşmış, şişmiş, bürokrasisi hantallaşmış son kalan parçada Fetö’cü terör örgütünün paralel yapılanmasıyla çöküş sürecine girmiştir.

Esasen Referandumda 18 madde 28 madde veya diyelim ki 108 maddenin onaylanması çok önemli değildir. Çünkü balık baştan kokmuştur. Gerek Avrupa/ABD gerekse ülke içindeki işbirlikçi komprador iş/medya dünyası ve tetikçileri olan Fetö /Pkk yapılanmaları artık ulus devlet sürecini bitirmeye karar vermişlerdir. Darbe girişiminin de hendeklerin kazılmasının da asıl sebebi ulus devleti çökertip kendine bağımlı ama bağımsız gözüken demokratik yönetim söylemleriyle bölünmüş devletçikler oluşturma projesidir.

Tüm bunlara karşı çıkmanın ve direnmenin yolu ise referandumdan sonra cerahattan kokan kısmı, yani bunun adına ister bürokrat deyin ister siyasetçi isterseniz ekonomi /medya deyin,  kesip atmaktır. Eğer bunu yapamazsak kadim Türk töresine göre çok yay çok kirişler vururlar bu millete.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.