1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ’nün ByLock ‘tuzağında’ Ankara 14. Ağır Ceza, beraat kararının gerekçesini açıkladı.
FETÖ’nün ByLock ‘tuzağında’ Ankara 14. Ağır Ceza, beraat kararının gerekçesini açıkladı.

FETÖ’nün ByLock ‘tuzağında’ Ankara 14. Ağır Ceza, beraat kararının gerekçesini açıkladı.

FETÖ’nün kripto iletişim ağı ByLock’ta flaş gelişme yaşandı. Ankara 14. Ağır Ceza, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin kararı ile salt CGNAT kayıtlarına dayalı olarak ByLock kullandıkları ve FETÖ üyesi oldukları iddia edilen sanıkların beratına karar verdi.

A+A-

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ’nün kripto iletişim ağı olan ByLock tuzağını bozan önemli bir karara imza attı. Mahkeme, salt CGNAT kayıtlarına dayalı olarak ByLock kullandıkları ve FETÖ/PDY üyesi oldukları iddia edilen sanıkların ayrı ayrı beratına karar verdi.

Berat kararının açıklanan gerekçesinde "Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 26.09.2017 tarih, 2017/16.MD-956 esas 2017/370 karar ile onanarak kesinleşen Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 24.04.2017 tarih ve 2015/3 esas 2017/3 karar(ilk derece mahkemesi), 10.04.2018 tarih ve 2018/288 esas 2018/1530 karar, 29.05.2018 tarih ve 2018/106 esas 2018/1709 karar, 11.07.2018 tarih ve 2018/1779 esas 2018/2364 karar, 13.07.2018 tarih ve 2018/1859 esas 2018/2426 karar ile 19.07.2018 tarih ve 2018/2753 esas 2018/2475 karar sayılı ilamlarında da belirtildiği üzere;

ByLock programını kullanmanın atılı suçun sübutunun veya niteliğinin tayini açısından açısından belirleyici ve tek delil olduğu durumlarda, örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespit edilmesi gerektiği, ByLock kullanıcı bilgilerinin ByLock sunucusunda kayıtlı IP adresleri üzerinden belirlendiği, ByLock sunucusunda kaydı olan kullanıcıların User-ID (Kullanıcı No) numaralarının tespiti, mail/mesaj içeriklerinin çözümü ByLock tespit ve değerlendirme tutanağı ile yapılabildiği, bu nedenle ByLock tespit ve değerlendirme tutanağının sanığın hukuki durumunun belirlenmesi bakımından önemli olduğu, bir çeşit üst veri olan CGNAT (HIS) kayıtlarının bir iz ve emare niteliğinde olduğu ancak tek başına kişinin gerçek ByLock kullanıcısı olduğunu göstermeye yeterli olmadığı, kişilerin iradeleri dışında ByLock sunucularına yönlendirilmiş olabileceği, örneğin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının kamuoyunda "Mor Beyin Uygulaması" olarak bilinen uygulamaya yönelik yaptığı çalışmada iradeleri dışında ByLock sunucularına yönlendirilen 11.480 kişinin tamamının CGNAT kayıtlarının olduğu ve tespit edilen CGNAT kayıtlarına göre ByLock uygulamasının IP'lerine bağlantıya yönlendirildiği tespit edildiği, bu nedenlerle kişinin User-ID numarasının ve şifresinin belirlenememesi halinde sadece CGNAT kayıtlarıyla kişinin gerçek ByLock kullanıcısı olup da henüz User-ID ve şifresinin tespit edilemeyen kişilerden mi veya ByLock sunucularına tuzak yöntemlerle yönlendirilen kişilerden mi olduğu hususu belirlenememektedir.

Düzenlenen iddianamede ve yapılan yargılamada sanıkların Bylock programını kullandıkları, bu nedenle atılı suçu işledikleri iddiası olduğu, bu iddianın da tek dayanağının CGNAT (HIS) kayıtları olduğu, dolasıyla bu dosya kapsamında atılı suçun sübutu açısından belirleyici ve tek delilin sanıkların ByLock kullanıcısı olup olmadığının tespiti ve CGNAT (HIS) kayıtları olduğu, CGNAT (HIS) kayıtlarının özet veri olması nedeniyle tek başına sanıkların gerçek ByLock kullanıcısı olduğunu göstermeye yeterli olmadığı, yapılan yargılamada sanık ....in KHK ile kapatılan okulda çalıştığına dair SGK kaydı dışında sanıkların FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatına dair bir delillin bulunmadığı, sanıkların tüm aşamalardaki savunmalarında atılı suçu kabul etmediklerini beyan ettikleri anlaşılmıştır.

Tüm bu açıklamalar ve dosya içerisindeki belgelerden sanıkların, silahlı terör örgütü ile aralarında organik bağ kurulduğunu, hiyerarşik yapısına dahil olduğunu, örgütün amacı ve talimatları doğrultusunda faaliyette bulunduklarını gösterir biçimde çeşitlilik, devamlılık ve yoğunluluk içeren faaliyetleri bulunduğuna dair her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı ve yeterli delil bulunmadığı anlaşılmakla sanıkların silahlı terör örgütüne üye olma suçunun işlendiklerinin sabit olmadığı ve bu nedenle haklarında atılı suçtan beratine karar verilmesi yolunda Mahkememizde vicdani kanaat oluşmakla aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur" denildi.

İŞTE BİNLERCE KİŞİNİN MERAKLA BEKLEDİĞİ GEREKÇELİ KARARIN TAM METNİ

bylock_gerekceli_karar_14_agir1.jpgbylock_gerekceli_karar_14_agir2.jpgbylock_gerekceli_karar_14_agir3.jpgbylock_gerekceli_karar_14_agir4.jpg

bylock_gerekceli_karar_14_agir5.jpgbylock_gerekceli_karar_14_agir6.jpgbylock_gerekceli_karar_14_agir7.jpg

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.