1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Üniversitesi'nde neler oluyor? Ne dümenler dönüyor?
Gaziantep Üniversitesi'nde neler oluyor? Ne dümenler dönüyor?

Gaziantep Üniversitesi'nde neler oluyor? Ne dümenler dönüyor?

Gaziantep Üniversitesinde sular durulmuyor Üniversite rektörü tarafından yurt dışına kaçırılan ve adı terör eylemleri ile anılan öğretim üyesi Nevra Akdemir istifa etti. Ve Akdemir’in yerine atanan isim Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel oldu. Görevinden ve

A+A-

Gaziantep Üniversitesi’ndeki yaşanan skandalın ardı arkası kesilmiyor. Dün gündeme gelen ve kamuoyu tarafından tepkiye neden olan üniversite öğretim üyesi Nevra Akdemir’in Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür’ün talimatıyla yurtdışına gönderilmesi ve kaçmasına sebebiyet verilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. Bugün ise Pusula haber bir başka skandalı gündeme getirdi. Gelen tepkiler üzerine Gaziantep Üniversitesi yönetimi, Yrd. Doç. Dr. Nevra Akdemir’i, 2 bölüm başkanlığı, bir anabilim dalı başkanlığı ve fakülte kuru üyeliği görevlerinden aldı. Görevden alınma haberinin ardından, Almanya’da olduğu iddia edilen Nevra Akdemir’den. Akdemir, Gaziantep Üniversitesi’nden ve tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Ve bir başka skandalda Akdemir’in istifasından sonra başladı. 

HEM GEZİCİ, HEM ERDOĞAN DÜŞMANI

Görevinden ve üniversiteden istifa eden Nevra Akdemir’in yerine Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel getirildi. Öngel, Gezi Parkı eylemlerinde DİSK’i temsilen görev alan, yıllarca Birgün Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan, DİSK Araştırma Daire Başkanlığı görevinde bulunan ve İstanbul 3. bölgeden ÖDP milletvekili adayı olan bir kişi. Köşe yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye çok sert eleştiren Öngel, hakarete varan ifadelerde bulundu. Nevra Akdemir’in yerine, üniversitede Ak Parti karşıtlığı ile bilinen bir ismin getirilmesi tepki çekti.

ATANMASI HİLELİ

Ferit Serkan Öngel’in İslahiye İİBF’de göreve başlamasının hem hukuksuz, hem de hileli olduğu iddia edildi. İddialara göre, Yardımcı Doçent alımlarında ilk olarak yabancı dil puanına bakılıyor. Fakülte, yabancı dil için 65 puan şartını getirirken, bunun altında puan alanların başvurusunu bile kabul etmiyor. Ferit Serkan Öngel’in, yabancı dil puanının 61.250 olmasına rağmen, İslahiye İİBF’ye Yardımcı Doçentlik için müracaat ettiği ve başvurusunun usulsüz bir şekilde kabul edildiği ortaya çıktı.

YAVUZ COŞKUN DÖNEMİNDE 2015’DE YARDIMCI DOÇENT OLDU

Gaziantep Üniversitesi İslahiye İİBF’nin 2015 yılında açtığı yardımcı doçentlik kadrosu için Ferit Serkan Öngel’in yanı sıra Fikret Özbilir’de başvuru yaptı. Başvuran adayları değerlendiren bilirkişi, yabancı dil puanı için 65 puan şartı olmasına rağmen, 61.250 puanı bulunan Öngel’in başvurusunu kabul etti. Bilirkişi üyeleri yaptıkları değerlendirme sonucunda, 65 yabancı dil puanı bulunan Fikret Sözbilir yerine, Ferit Serkan Öngel’in Yard. Doçent kadrosuna alınmasını talep etti. Bilirkişi heyetinde bulunan Prof. Dr. Melek Akgün ile Doç. Dr. Çiğdem Boz’un Sözbilir ve Öngel adına hazırladıkları raporların birebir aynı, kes-kopyala-yapıştır şeklinde hazırladıkları tespit edildi. Dönemin Dekan Yardımcısı Nevra Akdemir ve bilirkişi heyeti, şartları uyan Fikret Özbilir hakkında olumsuz rapor hazırlarken, şartları uymayan Öngel’in üniversiteye katkı sağlayacağı yönünde olumlu rapor bildirdiler. Ferit Serkan Öngel, 2014 yılında kendi doktora alanında olmayan bir bölüme  Yrd. Doçent olarak atandı.

İDDİALAR ÜZERİNE İNCELEME YAPILINCA

Ferit Serkan Öngel’in hileli ve usulsüz şekilde Yrd. Doçent yapıldığı iddiaları üzerine, İslahiye İİBF Dekanlığı 3 Mayıs 2016’da inceleme başlattı. Komisyon tarafından yapılan incelemede, jüri raporlarının usulsüz hazırlandığı, atılan imzalar arasında farklılıklar bulunduğu ve sahte olduğu, bu nedenle Öngel’in atanmasının hileli yapıldığı belirtildi. İslahiye İİBF Dekan Vekili Reyhan Sarıçiçek, inceleme komisyonunun raporunu 7 Haziran 2016 tarihinde Gaziantep Üniversitesi rektörlüğüne bildirdi.

İŞTE O RAPOR: ÜNVANI GERİ ALINSIN…

İİBF dekanlığından, Yavuz Coşkun’un rektörlük yaptığı dönemde GAÜN rektörlük makamına gönderilen raporda, Ferit Serkan Öngel’in başvuru dosyasındaki yabancı dil puanının 61.250 olduğu, mevzuata aykırılık ve usulsüzlükler tespit edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel, atama tarihinde mevzuatta öngörülen şartı taşımamaktadır. Yönetmeliğin 8. Maddesine göre Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel durumunu incelemek üzere görevlendirilen jüri üyeleri; Doç. Dr. Çiğdem Boz (Dekan V.) ve Prof. Dr. Melek Akgün tarafından düzenlenen Bilimsel Çalışma Değerlendirme Raporu birebir aynı olduğu (kopyala-yapıştır yöntemiyle hazırlandığı) tespit edilmiştir. Doç. Dr. Çiğdem Boz (Dekan V.) ve Prof. Dr. Melek Akgün gerçeğe aykırı rapor düzenleyerek, idari makamları yanıltarak Yardımcı Doçentlik atama işleminin hazırlık aşamasının yok hükmünde sayılmasına neden olmuştur.

Doç. Dr. Çiğdem Boz’un disipline aykırı işlemi nedeniyle hakkında disiplin soruşturulması açılması hususunda İslahiye İİBF Dekanlığı ve/veya Üniversitemiz Rektörlüğü yetkilidir.

Prof. Dr. Melek AKGÜN'ün disipline aykırı işlemi nedeniyle hakkında Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bilgi verilmesi gerekmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan ÖNGEL'in özgeçmişi incelendiğinde lisans eğitimini İstatistik bölümünde, yüksek lisans eğitimini İletişim Bilimlerinde, doktora eğitimini ise Şehircilik alanında tamamladığı görülmektedir.

İşletme alanındaki bir Yardımcı Doçentlik kadrosuna İşletme alanında herhangi bir akademik derecesi ve bilimsel çalışması olmayan bir kişinin atanması mer'i mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği gibi, YÖK tarafından öğrenci ve program açılmasına ilişkin kriterler kapsamında da değerlendirilmeye alınamayacak bir husustur.

Yukarıda belirtilen gerekçelerle; İslahiye İİBF İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferit Serkan Öngel’in 14/04/2015 tarihli Yardımcı Doçentlik atama işleminin geri alınması hususunda; gereğini Bilgilerinize arz ederim.

ALİ GÜR BÖLÜM BAŞKANI YAPTI

Ali Gür, Yavuz Coşkun’un yerine rektör olarak atandıktan sonra, İslahiye İİBF’den gelen “Ferit Serkan Öngel’in ünvanı geri alınsın, kadrosu iptal edilsin” şeklindeki raporu dikkate almadı. Gür, tam tersi Öngel’e İslahiye İİBF’de yeni görevler verdi. İslahiye İİBF’nin de dekanlığını yapan Gür, 2 imza birden atarak Öngel’i bölüm başkanı ve fakülte kurul üyesi olarak atadı. Öngel ile ilgili şikayetlerin artması üzerine, Ali Gür, 8 Kasım 2016 tarihinde inceleme başlattı. İnceleme için de İİBF’den Prof. Dr. Arif Özsağır’ı görevlendirdi.

ÖZSAĞIR SORUŞTURMA İSTEDİ

Prof. Dr. Özsağır, Ferit Serkan Öngel hakkında yaptığı incelemelerin ardından, 2017 yılı Ocak ayında Ali Gür’ü bilgilendirdi. Özsağır, raporunda Öngel hakkındaki iddiaların doğru olduğunu, Yrd. Doçentliğe alımı sırasında, hile, usulsüzlük, evrakta sahtecilik yapıldığını belirterek, soruşturma açılmasını istedi.

NEDEN SORUŞTURULMUYOR?

Hem İslahiye İBBF dekanlığının, hem de Ali Gür’ün bizzat araştırmakla görevlendiği Arif Özsağır’ın “Soruşturma açılsın” yönündeki taleplerine rağmen, Ferit Serkan Öngel hakkında neden soruşturma açılmadığı merak konusu. Usulsüz ve hileli şekilde Yrd. Doçent olduğu raporla sabit olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye yönelik sert muhalefeti ile bilinen Öngel’in, Ali Gür tarafından yeni idari görevlerle ödüllendirilmesi tepki çekti.

Pusula haber

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.