1. YAZARLAR

  2. ORHAN SARIKAYA

  3. Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının beklediği “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı”
ORHAN SARIKAYA

ORHAN SARIKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının beklediği “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı”

A+A-

Son günlerde haber sitelerinde, sosyal medyada ve de zaman zaman Maliye Bakanı’nın söylemlerinde yer bulan bir konu dikkatimi çekti, “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı” …
Peki nedir bu “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı” diye merak edip araştırdım. 
Sorup sual ederek edindiğim bu bilgileri siz Sevgili Okurlarımla da paylaşmak istiyorum.
Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı; Avrupa Birliği Uyum süreci kapsamında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda çalışan personelin uzmanlaştırılması için yapılan görevde yükselme sınavıymış. 2006 yılında özel bir yasa ile çıkarılmış ve bu yasaya göre 5 yılda 3 defa yapılması planlanan bu sınav; ilki 2006, sonuncusu 18 Şubat 2012 tarihinde olmak üzere toplam 6 yılda 6 kez açılmış.
2012 yılında yapılan son sınavda, başvuru koşullarından; sağlık, eğitim (4 yıllık lisans mezunu olma şartı), kurumda 3 yıl çalışmış olma şartlarını sağlayamayanlar (Bir gün ile sınavı kaçıranlar) ve sınav günü yaşanan hava muhalefeti yüzünden ulaşım sıkıntısı yaşayanlar, bu sınava alınmamış.
Mevcut çalışma koşullarında görevde yükselme imkanı bulunmayan personelin sayısı; geçen zaman zarfında lisans eğitimini tamamlayanlar, kuruma farklı kurumlardan nakille gelenler, belli aralıklarla kuruma merkezi atamayla atanan personellerle gün geçtikçe artmış ve sayıları 4500 kişiyi aşmış.
Peki “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı” niçin açılmalı?, diye sorduk mağdurlarına.
Mevcut durumda kurum içerisinde kariyer basamakları Memur, Şef, Gelir Uzmanı, Müdür Yardımcısı, Müdür, Grup Müdürü... olarak devam etmekteymiş. Kurumda Memur, VHKİ vs. unvanlarla göreve başlayan bir personelin kariyer planlaması yapabilmesi için, ilk basamak olarak Şef veya Gelir Uzmanı kadrolarından birine atanması gerekmekteymiş. 
Kurum 17 yıldır şeflik sınavını açmayarak şeflik unvanı kadrosunun yolunu kapattığından, kariyer planlaması yapmak isteyen personelin tek çıkar yolu olan Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı’nın açılması bir hayli önem kazanmış. 
Peki, sonra ne olmuş? 
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kurum içinde fırsat eşitliğini sağlayacak herhangi bir, görevde yükselme sınavı açmaması, geçen zaman zarfında; çalışanların kendilerini değersiz hissetmelerine, mağdur edildiklerini düşünmelerine, umutsuzluğa kapılmalarına ve beraberinde ciddi sağlık problemleri yaşamalarına sebep olmuş. 
Buraya kadar sözünü ettiğimiz “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı” için Sn. Maliye Bakanımız Naci AĞBAL'ın, 08 Nisan 2017 tarihinde twitter adresinden "Bakanlığımız ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Merkez ve Taşra Teşkilatı kadrolarındaki personelimiz için Kurum İçi Uzmanlık Sınavı açıyoruz, bunun için gereken kanun tasarı taslağını Başbakanlığa gönderdik. Taslağımızın yasalaşması halinde sınavı en kısa sürede açacağız.” açıklamalarında bulunması yıllardır sınav bekleyen personeli bir hayli umutlandırmış.
Ancak geçen süre zarfında Maliye Bakanlığı tarafından gerekli bir açıklama ve yasal bir düzenlemenin yapılmamış olması çalışanları daha fazla beklentiye, belirsizliğe ve güven kaybına sürüklemiş. 
Bilindiği üzere, Anayasa'nın eşitlik ilkesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 2. maddesinde belirtilen "Devlet; memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıflar içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanı sağlar " maddesi ve 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun’un Görevler başlıklı 4.madde (p) bendinde yer alan "Nitelikli insan kaynağının kazandırılması, yetkinliklerin geliştirilmesi, kariyer planlarının yapılması.... " maddeleri ile de çelişiyor bu durum.
Hepimizin bildiği gibi; kurumlarda Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora mezunu, yetkinliği olan personeller, aynı masalarda, aynı görev ve sorumluluklara sahiptir. Gelir Uzmanı olarak çalışan ve Uzman olamayarak çalışmaya devam eden personel maaşları arasında, mevcut koşullarda azımsanmayacak miktarlarda ücret farkı oluşması (1200-1400 TL) her yerde olabileceği gibi Gelir İdaresi Personelleri arasında da sorunlara sebep olmuş. Üstelik bu durum 666 sayılı KHK'de belirtilen “eşit işe eşit ücret politikası” ile de bağdaşmıyor.
Bu durumda 7 yıllık bir bekleyişle serüvene dönüşen bu mağduriyetin, Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Sınavı hakkında Kanuni düzenleme yapılarak giderilmesi ve sınavın açılması tek çözüm gibi görünüyor. 
Tüm çalışanların kariyer planlarını rahatlıkla yapabilmeleri; çalışan verimliliğinin artırılması, çalışma barışının ve çalışanlar arasında eşitliğin sağlanması, yetki, sorumluluk ve haklar dengesinin korunması şimdilerde buna bağlı.
Açılacak bu sınav ile çalışanların kendilerini daha fazla geliştirme imkanı bulacakları aşikar. Tabi bu sayıları 4500'ü aşan çalışanın kamuya ve ülkemize sağlayacağı katma değer de, göz ardı edilmemeli.
En yakın tarihte güzel haberler almak dileğiyle…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum