ABD İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Gilllian Christensan yaptığı yazılı açıklamada,  "Söz konusu kararnameden kaynaklı tüm eylemler askıya aldı.” ifadesini kullandı.

"VİZESİ OLAN KİŞİLER SEYAHAT EDEBİLİR"

Sözcü, bu eylemlere söz konusu kararnameden etkilenen yolcuların  havacılık şirketlerine bildirilmesinin de dahil olduğunu kaydetti.

Amerikan medyasına konuşan Dışişleri yetkilileri yedi ülke vatandaşına vize ve giriş yasağı uygulayan kararnamenin vizesi olan yedi ülke vatandaşının vizelerinin iptali ile ilgili hükümleri askıya aldığını açıkladı.

İsmi açıklanmayan bir Dışişleri yetkilisi, "Vizelerin geri alınması hükmünü geri çektik. Vizeleri iptal edilmemiş ve ellerinde geçerli vizesi olan kişiler şimdi seyahat edebilirler.” ifadelerine yer verdi.

BEYAZ SARAY KARARINDA ISRARCI

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Washington eyaletinin Seattle kentinde görev yapan federal yargıç Robart, vize yasağının ABD genelinde geçici olarak durdurulmasına karar vermişti. Bunun üzerine Beyaz Saray’da ABD Adalet Bakanlığının “mümkün olan en kısa sürede” Başkan Trump’ın kararnamesini tekrar uygulamaya çalışacağını belirten bir açıklama yapmıştı.

Trump’ın geçen hafta cuma günü imzaladığı Başkanlık Kararnamesi, Irak, Suriye, İranLibyaYemen ve Somali olmak üzere 7 ülke vatandaşlarına vize verilmesi ve bu ülkelerden gelenlerin ülkeye alınmaması talimatını içeriyordu.