Türkiye bir yandan resmi tarih yalanlarıyla yüzleşirken, öte yandan da resmi tarih adı altında geçmişinin unutulmaya yüz tutan olay ve kahramanlarını yeniden keşfediyor. TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi, adeta inkar edilen Türk tarihiyle yeniden tanışmaya dönüştü. Gerek resmi tarih safsatalarıyla gerekse batıdan ithal çizgi filmlerdeki sübliminal mesajlarla kendi tarihinden, kültüründen ve inanç değerlendirilen uzak bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan statükonun tahtı sallandıkça tarihi olaylar ve kahramanlar yeni neslin rol modelleri olmaya başladı.

Uzmanlar, bu değişim sürecinin, tarihi olaylar ve kişilerin çizgi filmlerle işlenmesi ve yeni nesillere ve çocuklara aktarılması gerektiği uyarısında bulundu. Çocukların 2-2,5 yaşlarından sonra davranışları ve kişileri taklit etmeye başladığını belirten uzmanlar, “bugüne kadar batıdan ithal çizgi filmler üzerinden verilen mesajlarla maalesef kendi kültürüne yabancı bir nesil yetiştirildi. Sapkınlık ve cinselliğin ölçüsüzlüğü bu çizgi filmlere serpiştirilen sübliminal mesajlarla çocukların hafızalarına yerleştirildi. Eşcinsellik dahil yaygınlaşan sapkınlıkların altında bu çizgi filmlerin rolü oldukça fazla” dedi.

Türk tarihi ve tarihin kahramanlarının, öz kültür değerlerimizin çizgi işlendiği çizgi filmlerin bir an önce çocuklar için hazırlanması gerektiğini belirten uzmanlar, “Diriliş Ertuğrul’un 7’den 70’e her kesimde uyandırdığı heyecan ve bir diriliş ruhunu inkar edemeyiz. Bu çerçevede Diriliş Ertuğrul gibi tarihimizi nakşeden senaryolar bir an evvel çizgi film olarak da hazırlanıp çocuklarımıza sunulmalı” dediler.

AVAZTÜRK