Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Suriye'nin El Bab kentinin DAEŞ'den alınması için 2 bin asker ve ağır silahlarla 3 koldan 2 gün önce başlattığı operasyonda ilerleme kaydedildiği belirtildi.

ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Türk savaş uçaklarının hava desteği verdiği operasyonda Türk topçuları da karadan DAEŞ mevzilerini yoğun bir şekilde bombalıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Bordo Bereli askerler ile komandoların da katıldığı operasyonda, kentin batısındaki Zemzem mahallesinde çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalar sonucunda El Bab kentinin iç mahallelerine girilirken, Zemzem caddesi, Zemzem Camii, Hikme Hastanesi ve kadın hastanesi şiddetli DAEŞ'in elinden alındı.

‘İNŞALLAH BU AKŞAM EL BAB’I ALIRIZ’

El Bab'da Suriye ordusu ile ÖSO arasındaki çatışmalar şiddetlendi

"Kentin iç mahallelerine kadar girdik. Batı tarafında DAEŞ saldırıya geçti, çok şiddetli çatışmalar yaşandı. El Bab'taki DAEŞ militanlarının yarısı kaçtı, yarısı da savaşıyor. Kabasin bölgesini de DAEŞ'den aldık. Kentin yüzde 30'unu ele geçirmişiz. İnşallah bu akşam El Bab'ı alırız. DAEŞ'den çok sayıda militan öldürdük. ÖSO'dan da çok sayıda kayıp var. Kentte çatışmaların artması üzerine ÖSO ve Türk askeri takviyeler gönderdi.

Türk savaş uçakları DAEŞ mevzilerini sürekli bombalıyorlar. Çatışmalar nedeniyle siviller çok zor durumda. DAEŞ onları canlı kalkan olarak kullanıyor. Fırsat bulan siviller kentten kaçıyor."

‘REJİM İLE EL BAB’DA ÇATIŞMAYA GİRDİK’

Atraç ayrıca, Suriye ordusunun El Bab'ın güneyinden kente doğru ilerlediğini aktardı.

Rusya savaş uçaklarının söz konusu bölgedeki DAEŞ mevzilerini bombaladığını söyleyen Atraç, Suriye ordusu ile dün çatışmaya girdiklerini de sözlerine ekledi.