Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray'daki Tuz Gölü doğalgaz depolama tesisi açılış töreninde konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşması:

Bedeli 700 milyon dolar olan depolama tesisinin hayırlı olmasını diliyorum. Tuz Gölü'nün yüzeyinin 1100 - 1400 metre altında doğalgaz depolama tesisi oluşturuldu.

'Türkiye ilk defa tanıştı'

Türkiye daha önce pek çok ilk gibi buradaki tesisin mühendislik ve teknolojisiyle ilk defa tanıştı. İlk etapta Türkiye'nin ihtiyacının 6'da 1'ini karşılayabilecek bir tesis.

Bir de müjde veriyorum. Açılışını yaptığımız 1,2 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesini 5,4 milyar metreküpe çıkaracak yeni bir yatırımı da başlatıyoruz.  2 milyarlık yeni yatırım devreye girdiğinde Tuz Gölü'nden günlük 80 milyon metreküpe kadar doğalgaz verilecek.

Şimdi de Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz, İnşaallah. Bu sene çalışmalara başlıyoruz.

Bugün Ankara'dan Aksaray'a karadan geldim. Elhamdülillah, Aksaray değişmiş.

4 yavrusu iamam hatipte okuyan bir babayım. Biz hiçbir beşeri gücün önünden eğilmeyiz. Biz sadece Rabb'imizin huzurunda eğiliriz.

Türkiye yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi.

'Geçin bunları!'

Cumhurbaşkanı olsan ne yazar, başbakan olsan ne yazar. Öleceğiz. Gideceğimiz yer toprak. Musalla taşında cumhurbaşkanı niyetine demeyecekler. Dolayısıyla kim kime hava atıyor. Geçin bunları! Tevazu!

'Projelere karşı çıkıyorlar'

Başkanlık sistemi ile çift başlılık kalkıyor. ABD ile karıştıranlar var. Bu farklı. Cumhurbaşkanının aktif olarak partisi var.

Köprü yaparsınız bunlar karşı çıkar. Marmaray'ı yaparsınız karşı çıkarlar.

Mersin'deki hastanenin açılışını yaptık. Burada suit oda var, kral odası var. Bunlar paralı değil. Bu hastaneye para vermedik. Yapana 25 yıllığına işlet dedik.

Gezi Parkı'ndan darbe girişimine

Yok canım, bu kadar da olmaz dediğimiz ne varsa gerçekleşti. Ağaç üzerinden bizi yıkmaya çalıştılar. Yargı yoluyla indirmek istediler. Terör örgütü evlere el koyarak işgale kalkıştı. Tutmayınca darbe yapmaya kalktılar.

Suriye ve Irak'ta yakın tarihin en ahlaksız katliamı yapıldı.

Ekonomiden diplomasiye Türkiye adeta 2. kurutuluş savaşı veriyor.

Sistem çatırdıyor

1. ve 2. dünya savaşlarında kurulan küresel sistem çatırdıyor. Yeni bir düzen kuruluyor. Bize rol biçiyorlar. Yeni düzende bize biçilen role boyun eğmiyoruz. Arzularımıza uygun bir güce sahip olmak gerekiyor. Amaç dünyanın yeniden kurulan düzeni içerisinde mümkün olan en avantajlı konumu elde etmektir.''