TRT Genel Müdürü Şenol Göka’nın bugün sürpriz bir kararla istifa etmesinin yankıları sürerken, AVAZTÜRK, bu ani istifanın arka planına ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin seyahati için uçuşundan hemen sonra gerçekleşen istifanın, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile Şenol Göka’nın 11 Mayıs günü saat 16 sularında gerçekleşen görüşmesine dayandığı öğrenildi.

AVAZTÜRK’ün edindiği bilgilere göre; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 11 Mayıs 2017 günü saat 16:30'da TRT Genel Müdürü Şenol Göka’yı makamında kabul etti. Burada gerçekleşen görüşmede, Kurtulmuş, Göka’dan Genel Müdür Yardımcısı ve Daire Başkanlarından oluşan 5 ismin görevden alınmasını yerlerine de kendisinin hazırladığı listedeki isimlerin atanmasını ister. Göka ise; Kurtulmuş’un sunduğu v e AK Parti’ye katılmadan önce Genel Başkanlığını yaptığı HAS Parti’ye yakın isimlerden oluştuğu öğrenilen listeye karşı çıkar. Göka, görevden alınması istenen 2 bayan 3 erkek Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları için, “bu isimlerin en yakın çalışma arkadaşları, ekibi olduğu ve böyle bir tasarrufu kullanmayacağını” söyleyip, gerekirse istifa edeceğini belirterek makamdan ayrılır. Hemen akabinde de istifasını sunar.

Kurtulmuş’un, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile istişareden sonra mı böyle bir görüşmeyi yapıp yapmadığı merak edilirken, bir çok milletvekili ve Kabine Üyesinin, Şenol Göka’nın istifasını sürpriz olarak değerlendirdiği öğrenildi.

Öte yandan, Göka’nın istifasının basına düşmesi sonrasında apar topar Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un makamına giden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik’in, “neler oluyor, niye bu istifa” mealindeki sorularına ise Kurtulmuş’un “ben istifanın zeminini hazırladım” cevabı verdiği iddia edildi.

DAHA ÖNCE DE GENEL SEKRETER VE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ATAMIŞTI

Bu arada Numan Kurtulmuş’un, bir süre önce eski Özel Kalem Müdürü Bünyamin Korkmaz'ı TRT Genel Sekreterliğine atadığı, bir ayı aşkın bir süre önce de hali hazırdaki Özel Kalem Müdürü’nün yakın arkadaşı olan Fethi Fahri Kaya'yı da Genel Müdür Yardımcısı olarak atadığı öğrenildi. 

AVAZTÜRK/Özel