17/25 Aralık sivil darbe girişiminden sonra 15 Temmuz’a kadar FETÖ ile mücadelede en büyük sıkıntı yüksek bürokraside ve siyasette yaşanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu yöndeki rahatsızlığını, “17/25 Aralık anlaşılsaydı 15 Temmuz olmazdı” ifadeleri ile dile getirmişti.

Ancak 15 Temmuz’a rağmen de hala FETÖ’nün yeterince anlaşılamadığını gösteren örnekler yurdun dört bir yanından gelmeye devam ediyor.

Örgütle ile ilişkili, iltisaklı ve örgüte üye üst düzey bürokratlara dokunulmadığı yönündeki tartışmaların ayyuka çıktığı bir dönemde, Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örgütün mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmalarda büyük bir skandalın yaşandığı ortaya çıktı.

Bir süre önce Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ ile birlikte 14 Başsavcı ve 1 Savcının görev yeri değişikliğine dair HSYK Kararnamesiyle Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına çekilen Erdoğan Bayraktar’dan sonra Tokat’ta yürütülen FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmada skandal bir karar imza atıldığı tespit edildi.

AVAZTÜRK’ün ulaştığı belgelerde, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Ömer Duran’ın telefonunda FETÖ’nün kripto haberleşme yazılımı olarak kullandığı ByLock çıkmasına rağmen, 2 Aralık 2012 günü yapılan sorgusunun ardından “Adli kontrol ve Yurt Dışına Çıkış Yasağı” konularak serbest bırakıldığı görüldü.

1.DERECE HUKUK MÜŞAVİRİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ

FETÖ şüphesiyle Adli Kontrol ve Yurt Dışı Çıkış Yasağı konularak serbest bırakılan Ömer Duran’ın, görevden alınmak ya da KHK ile ihraç yerine İçişleri Bakanlığı tarafından siyasi girişimler sonucu 1 Aralık tarihindeki kararname ile 1. Derece Hukuk Müşavirliği’nde görevlendirildiği öğrenildi. Duran’ın geçtiğimiz günlerde de geçici görevle Kırıkkale Vali Yardımcılığına atandığı iddia belirtildi.

Duran’ın İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde, bilhassa Kasım ayında çıkarılan KHK ile örgütle ilişkisi olmadığı iddia edilen yüzlerce polis ihraç edilmişti. Şimdi ise; İçişleri ve emniyet çevrelerinde Duran’ın bu listelerin hazırlanmasında dahlinin olup olmadığı sorgulanıyor.

İLK TESPİT 12 AĞUSTOS 2014

Öte yandan Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ömer Duran’ın 0505 561…6 nolu telefonundan ve 357729……48 ve 358764……88 IMEI numaralarından ByLock kullandığına dair ilk tespitin 12 Ağustos 2014 tarihli olduğu öğrenildi.

Duran’ın telefonunda tespit edilen ByLock için AVEA’nın bir çok kamu çalışanının da mağduriyetine ve KHK ile meslekten ihraçlarına sebep olan “IP çakışmasından” kaynaklı olduğu yönünde savunma yaptığı da belirtilirken, diğerlerinin KHK ile ihraç edilip Duran’ın 1. Derece Hukuk Müşaviri olarak görevlendirilmesi geçtiğimiz günlerde de geçici görevlendirme ile Kırıkkale Vali Yardımcılığı’na atanması ise İçişleri çevrelerinden büyük tepkiyle karşılandı.

TOKAT SORUŞTURMASINDA ÖNEMLİ BİR SİYASİNİN EŞİ DE VAR İDDİASI

Bu arada, Tokat’ta FETÖ’nün mülki idare yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada çok önemli bir siyasinin (Bakan) eşinin de ByLock kullandığının ortaya çıktığı iddia edildi. AVAZTÜRK’ün ulaştığı Tokat Adliye kaynakları iddiaları yalanlamazken, söz konusu kişiyle ilgili nasıl bir adli sürecin izleneceği merak ediliyor.

AVAZTÜRK Özel