Taksim Camii'ne ilişkin Kurul kararından sonra projenin görselleri de ortaya çıktı. Minare yüksekliği 61 metre olması planlanan cami ile ilgili Kurul'un 'onay' kararından sonra bölgede bulunan dükkânların tahliyesine geçilecek.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Ocak günü yaptığı toplantıda caminin, Taksime adını veren ve I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye su taksimi yapmak için inşa edilen Taksim Maksemi'nin arkasına yapılmasına onay verdi. Maksem'in arkasında şu anda derme çatma bir mescit bulunuyor. Mescit ile Maksem'in arkasındaki otoparkın olduğu alana yapılacak cami ile bu alanda yer alan çiçekçi tezgahları kaldırılacak.

Vakıflara ait 2 bin 482 metrekarelik araziye yapılacak caminin mimarları Cumhurbaşkanlığı Külliyesini tasarlayan Y. Mimar Şefik Birkiye ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde inşa edilen Beştepe Millet Camii'ni Birkiye ile birlikte tasarlayan Dr. Mimar Selim Dalaman.

Bölgenin tarihi hassasiyeti dikkate alınarak yapıldı

Beyoğlu'nda yapılacak Taksim Camii'nin zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre olacak. Bu yükseklik özellikle diğer dini mabetlerin yüksekliği dikkate alınarak projelendirilmiş. Beyoğlu'nun tarihi hassasiyeti, bölge dokusu ve en önemlisi hemen arkasında yer alan Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik Kiliselerinin yükseklikleri dikkate alınmış. 20. yüzyıl başındaki Art Deco mimari stilinden esinlenilen Taksim Cami tamamlandığında Rum Ortodoks ve Ermeni Katolik Kiliselerinin komşusu olacak.

960 kişi ibadet edebilecek

Proje tamamlandığında aynı anda zemin katta 960 kişi ibadet edebilecek. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek. Yapıda konferans ve sergi salonları da yer alacak. 875 metrekare zemine oturan projenin dış cephesinde açık renk doğal taşlar kullanılması planlanıyor.
1968'de başlayan Taksim Camii tartışmasında Danıştay, 1983 senesinde cami yapılmasına izin vermemişti. Koruma Kurulunun verdiği onayın ardından, caminin yapımına başlanması bekleniyor.

Yenişafak