TSK'nın düzenlediği hava operasyonları terör örgütü PKK'nın nefesini kesti. Gerek uçaklarla ve gerekse de İHA'larla düzenlenen operasyonlarda büyük kayıp veren PKK, Kandil'deki ana üssünü daha doğuya taşıyarak sırtını İran'a dayadı. İran sınırına yakın bir bölgeye ana üssünü kaydıran PKK bu yolla hava operasyonlarını engellemeyi amaçladığı bildirildi.

İRAN İLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR

TSK'nın son aylarda düzenlediği hava operasyonları Kandil'de taş üstünde taş bırakmadı. PKK, ana üssünde  çok sayıda kayıp vermesi teröristlerdin morallerini bozdu. Örgüt içinde firar olayları artarken, ele başları da saldırılardan kurtulmak için Kandil'i terk etti. Kandil'de yaşanan can korkusu, ana üssün taşınması ile sonuçlandı. Sınıra yakın bir bölgeye yeni üs kuran PKK'nın bu yolla Türkiye ile İran'ı karşı karşıya getirmeyi planladığı kaydedildi. Türk Hava Kuvvetlerine bağlı uçakların yeni üssü  havadan bombalaması halinde İran hava sahasını ihlal etmek zorunda kalacağını düşünen teröristlerin yeni üslerini  bu nedenle sınıra taşıdıkları ifade edildi.

NAMLUNUN UCUNDA İKİ İSİM

Öte yandan güvenlik güçlerinin PKK'nın ele başlarından Murat Karayılan ile Cemil Bayık'ı ele geçirmek için zaman zaman havadan ve karadan nokta operasyonları  düzenledikleri öğrenildi. Bu nedenle başta Cemil Bayık, Murat karayılan olmak üzere Duran Kalkan ve Mustafa Karasu'nun da aralarında bulundukları teröristlerin Kandil'i terk ettikleri ve ayrı ayrı bölgelere kaçtıkları belirlendi. Sahadaki teröristlerle telsiz görüşmelerini de asgariye indiren terör ele başlarının, daha çok kurye ile iletişimi seçtikleri ifade edildi.

AVAZTURK/Kürşat Türkdoğan