AK Parti, bir yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hazırlanırken diğer yandan da referandumun muhasebesini çıkardı. Gerek cumhurbaşkanı Erdoğan ve gerekse de Başbakan Binali Yıldırım’a sunulan referandum raporunda bazı illerde alınan sonuçlarda yaşanan sürprizler ayrıntıları ile anlatıldı.

ERDOĞAN KAZANDI

AK Parti, 16 Nisan referandumun ardından alınan sonuçları masaya yatırdı. Sahada yapılan araştırmalar sandık sonuçları ile karşılaştırılarak hazırlanan raporda “EVET” ve ” HAYIR” tercihini etkileyen nedenler üzerinde duruldu.  Yapılan araştırmada “evet” tercihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyulan “güven” ve “sevgi” ilk sırayı paylaştı. Evet tercihinin motivasyonu “güven” ve “sevgi” olarak kendini dışa vururken, vatandaşların  reel davranışlarında “terörle mücadelede kararlılık”, “siyasi istikrar” başlıkları öne çıktı.

HDP FIRSATI TEPTİ

Öte yandan raporda doğu ve güneydoğudaki seçmen davranışları ve tercih değişiklikleri de masaya yatırıldı. Doğu ve Güneydoğu’daki seçmen davranışlarını etkileyen saiklere uzun yer ayrılan raporda HDP’ye duyulan öfkenin sandıkta dışa vurduğu belirtildi. Çözüm sürecinde yaşanan “güvenlik”, “huzur” ve refah düzeyinde kısa sürede yaşanan görece artışın terör örgütü PKK’nın hendek  çatışmaları  ile ortadan kaldırılmasına sessiz kalan HDP’nin vatandaşların tepkisini çektiği anlaşıldı. HDP’nin sürece sessiz kalması hatta özellikle belediyeler eliyle terör örgütü PKK’yı desteklediğine, barışa sahip çıkmadığına  ilişkin kanaatin  bölge illerinde “evet” tercihini önemli ölçüde tetiklediği belirlendi.

SÜRPRİZ BAZI BELEDİYELERDE

Öte yandan sahanın yanı sıra  AK Parti, sandık sonuçlarının da ayrıntılı analizini yaptı. Neredeyse her bir  sandık sonucu, seçmen profilleri uzun uzun incelendi. Özellikle asker-polis-yargı, memur ve belediye çalışanlarının oylarını kullandıkları sandık sonuçları  özel olarak incelemeye alındı. İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir ve bazı büyük ilçeler üzerinde yapılan sandık sonucu çalışmasında çarpıcı gözlemler yapıldı. Araştırmaya göre, Ankara başta olmak üzere  asker ve memur ve özellikle de belediye lojmanlarının bulunduğu sandıklarda  ilginç sonuçlara ulaşıldı. Askerlerin sandıklarında “hayır” sonucunun çıkması sürpriz sayılmazken asıl şok belediye çalışanlarında yaşandı. Belediye  lojmanlarının bulunduğu bazı il ve ilçelerde beklenenin aksine sandıklardan “hayır” önde çıktı.

AVAZTÜRK/Ali Çavuş