Sigmar Gabrielin adı başbakan adaylığı için geçerken yüzde 20ler düzeyinde seyreden SPDnin (Sosyal Demokrat Parti) kamuoyu desteği, Bild gazetesi tarafından yapılan son kamuoyu anketine göre, CDU/CSUyu geçmiş durumda.

Insa tarafından 3-6 Şubat tarihleri arasında yapılan araştırmaya göre, bir hafta öncesine kıyasla kamuoyu desteğini 4 puan artıran SPD, yüzde 31 oy oranına ulaştı. Birlik partileri ise, aynı sürede bir puan düşüş yaşayarak, yüzde 30a geriledi.

Seçim sonrası olası hükümet formülleri arasında yer alan 'SPD liderliğindeki büyük koalisyon'a destek de yüzde 61 olarak görülüyor. SPD, Sol Parti ve Yeşiller koalisyonuna destek ise yüzde 48 düzeyinde.

Insa araştırmasında Almanyanın en güçlü üçüncü partisi olarak 'Almanya için Alternatif Partisi' (AfD) görünüyor. AfDnin kamuoyu desteği yüzde 12 dolayında. Sol Partinin yüzde 10, Yeşillerin yüzde 7, Hür Demokrat Parti FDPnin ise yüzde 6 oranında oy alması bekleniyor.

Martin Schulz önderliğindeki SPDnin, diğer kamuoyu yoklamalarında da yükselişte olduğu ortaya çıkmıştı. Birkaç gün önce açıklanan ARD DeutschlandTrend araştırmasında, Schulz Merkeli geride bırakmıştı. Araştırmaya göre, başbakan doğrudan halk tarafından seçilse Schulza destek yüzde 50, Merkele ise yüzde 34 düzeyindeydi