MHP'li muhaliflerin kurdukları "hayır" platformuna ülkü ocakları yüz vermedi. MHP'li muhaliflerden Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ'ın oluşturdukları platforma MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya'nın da aralarında bulunduğu Ülkü Ocakları eski başkanları katılmadı.

PLATFORM KURULDU AMA

Edinilen bilgilere göre; anayasa değişiklik teklifinin oylanacağı referanduma karşı birlik arayışına giren MHP'li muhalifler umduklarını bulamadı. MHP'li muhalif isimler Sadi Somuncuoğlu'nun başkanı olduğu Milli Düşünce  Merkez'de bir süre önce gizlice bir araya gelerek strateji belirledi. Muhalifler ‘hayır’ kampanyasını geniş tutmak için platform oluşturma kararı aldı. Ancak gerek toplantı öncesinde gerek toplantı sonrasında bildiri ile referanduma hayır oyu kullanma çağrısı yapan bazı Ülkü Ocakları eski başkanları bu çağrıya uzak durdu.

AYRI YÜRÜYECEKLER

Kulislerde dillendirilen iddialara göre, platform teklifi MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Atila Kaya ve arkadaşlarına da götürüldü. 12 Eylül'den sonra Ülkü Ocakları'nda görev yapan Atila Kaya, Ulvi Batu, Servet Avcı, Musavvat Dervişoğlu, Alişan Satılmış ve Azmi Karamahmutoğlu ile de görüşen muhalifler olumsuz yanıt aldı. Eski başkanların kampanyaların ayrı yürütme kararı aldıkları öğrenildi. 

AVAZTURK/Kürşat Türkdoğan