AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, kamuoyunda tartışma yaratan akademisyen ihraçlarını savundu. Türkiye'nin 15 Temmuz'da büyük bir badire atlattığını vurgulayan Özdağ, "İhraç etmeyelim de Türkiye’yi sahneden mi silsinler" diye konuştu.

REJİM DEĞİŞECEKTİ

Türkiye'nin 15 Temmuz'da en uzun ve karanlık gecesini yaşadığını anımsatan Özdağ, bu tür girişimlerin bir daha yaşanmaması için her türlü tedbirin alınmasının olağan olduğunu ifade etti. Türkiye'nin iç savaşın eşiğinden döndüğünü anlatan Özdağ, şöyle konuştu:

"Tabii ki bu ihraçlar yapılacaktır. Eğer teröre iltisakınız varsa, eğer teröre müzahirliğiniz varsa bu ihraçları hak etmişsiniz demektir. Cumhuriyet tarihinin en karanlık gecesini yaşadık, en trajik gecesini yaşadık ve Türkiye'de belki de bir iç savaş çıkacak, belki rejim değişecekti ve Türkiye belki tarih sahnesinde silinmiş olacaktı, Sevr'de yapamadıklarını 15 Temmuz akşamı yapacaklardı. Bunlara karşı, bu 100 bin kişiyle, bu bahsetmiş olduğunuz kişilerle ilgili herhangi bir tasarrufta bulunmayalım mı? Hâlâ bu ülkede himmet paraları mı toplasınlar? Hâlâ tekrar yeniden 17-25 Aralığımı tekrar tecelli ettirsinler veyahut da 8 Şubatı mı tecelli ettirsinler?"

YANLIŞ DÜZELTİLİR

Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu ifade eden Özdağ, kendisinin de 28 Şubat sürecinde üniversiteden 3 kez atıldığını ve yargı yoluyla geri döndüğünü açıkladı. Akademisyen ihraçlarında yanlış yapılan işlem olması halinde bunun da düzeltileceğini kaydeden Özdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

" Ben 28 Şubatta atıldım, 3 defa atıldım ve 3 defada da geri döndüm. En son Danıştay 8. Dairesi önce beni haklı buldu, ardından aynı daire aynı gerekçelerle haksız buldu. Eğer burada çeşitli akademisyenlerle ilgili bir haksızlık varsa, eğer bir ince eleyip sık dokuma yapılmamışsa bunlarla ilgili şimdiye kadar olduğu gibi nasıl düzeltmeler yapıldıysa hep beraber; HDP olarak, CHP olarak, AK PARTİ olarak ve MHP olarak bunları düzeltmek de bizim için hem vicdanı bir borç hem de insani bir borçtur. Bunları elbette ki düzelteceğiz. Bir yanlışlık varsa, bir iltisakları yoksa bunları yapmak da bizim görevimizdir."

 

AVAZTURK/Ali Çavuş