Türkiye, Somali'deki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Muhammed Abdullah Fermacu'yu tebrik etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Somali'de bugün yapılan seçimin başarıyla düzenlenmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Somali Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen eski Başbakan Muhammed Abdullah Fermacu'nun tebrik edildiği açıklamada, "Somali'de devletin inşası, kalıcı barış, istikrar ve refahın tesisine yönelik olarak yürüteceği çalışmalarda başarılar diliyoruz. 2016 Ekim ayında başlayan seçim sürecinin tüm zorluklara rağmen bugünkü cumhurbaşkanlığı seçimleriyle başarılı şekilde sonuçlandırılmış olması Somali'nin geleceği açısından ümit verici bir gelişmedir." ifadesi yer aldı.

Türkiye'nin insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması, güvenlik ve kalkınma alanlarında izlediği kapsamlı politikayla 2011'den itibaren Somali'ye destek verdiği vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye, Somali'nin yeniden ayağa kalkması ve uluslararası toplumda hak ettiği yeri alması bakımından önem arz eden bu yeni dönemde de uluslararası ortaklarla işbirliği halinde Somali hükümeti ile dost ve kardeş Somali halkının yanında yer almaya devam edecektir."