Haber Detayı
06 Şubat 2017 - Pazartesi 16:56
 
Taksim Meydanı’na dev cami yapılacak
Taksim'e yapılması planlanan cami için hazırlanan proje İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Cami Sular İdaresi bitişindeki 1482 metrekarelik alanda inşa edilecek.
KÜLTÜR Haberi
Taksim Meydanı’na dev cami yapılacak

Onaya ilişkin karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Müftülüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Onaylanan proje ünlü mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyor.

Onaylanan projeye göre cami 900 metre taban oturumu üzerinde, yaklaşık 21 metre yükseliğinde olacak. 9.6 metre yüksekliğinde bir kubbesi olacak cami Sular İdaresi bitişindeki 1482 metrekarelik alanda inşa edilecek. Projede caminin altına otopark ve sosyal kültürel faaliyetler için konrefans salonu inşa edilmesi de planlanıyor. Caminin inşasına planlanan alandaki dükkanların tahliye edilmesinin ardından başlanacak. Caminin yapılacağı alan Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu için çalışmalar Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün koordinesinde başlatılacak. Taksim bölgesine cami yapılması daha önce de gündeme gelmiş hazırlanan çeşitli projeler uygulama aşamasına geçemeden mahkemeler tarafından iptal edilmişti.

Kaynak: (YA) - Yeni Akit Editör:
Etiketler: Taksim, Meydanı’na, dev, cami, yapılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı