Göreve geldiği ilk günden beri imzaladığı kararnamelerle dünya çapında tartışma çıkaran ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefinde bu kez, ülkede laikliği garanti altına alan en temel yasalardan biri var. Trump, siyasi görüşlerini beyan eden kiliseleri cezalandıran bir yasayı ‘tamamen yok edeceğini’ söyledi.

YASA NEYİ ÖNGÖRMEKTE?

Trump’ın kampanya sürecinde de değiştirmeyi vaat ettiği yasa, kiliselerin ve kâr amacı gütmeyen vakıfların siyasi adaylara destek veya muhalefet beyan etmesine yaptırım getiriyor. Yasa kapsamında, bu kısıtlamayı ihlal edenlerin vergi muafiyeti kaldırılıyor. Böylece, dini kuruluşların siyasi kampanyalara doğrudan veya dolaylı biçimde müdahil olması engelleniyor.

DİN VE DEVLET AYRIMI

ABD’de kilise-devlet ayrımının temel taşlarından biri sayılan yasa, gelecekte başkan seçilecek olan Demokrat Partili Lyndon Johnson tarafından 1954’te hazırlanmış, Cumhuriyetçilerin çoğunluğu oluşturduğu Kongre tarafından onaylanmış ve Cumhuriyetçi Başkan Dwight Eisenhower tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

‘TAMAMEN KURTULACAĞIM’

Trump ise söz konusu yasadan ‘tamamen kurtulup yok edeceğini’ söyledi. ‘Ulusal Dua Kahvaltısı’ adlı etkinlikte konuşan Trump, yasanın din özgürlüğünü kısıtladığını öne sürdü. Trump, “Tanrının bahşettiği özgürlükler arasında inançlarımıza göre ibadet etme hakkı da var. Bu nedenle, Johnson yasasından kurtulacağım ve onu tamamen yok edeceğim. İnanç temsilcilerimize özgürce ve misilleme korkusu olmadan konuşma hakkını vereceğim” dedi. Amerikan basını, Trump’ın yeni bir kararnameyle bu vaadini yerine getireceğini yazdı.