FETÖ’cü cuntacıların kirlettiği haki üniformayı temizlemek TSK'ya düştü. TSK, 15 Temmuz'da bozulan imajını yenilemek için çalışma başlattı. İmaj yenileme çalışması kapsamında yürütülen çalışmalarda da öncelik üniformaya verildi. 15 Temmuz gecesi eğitim kamuflaj kıyafetleri ile zihinlere kazınan 'darbeci asker' imajını silmek isteyen TSK, bu amaçla üniformaları değiştirmek için düğmeye bastı.

İŞGALCİ ASKER İMAJI

Genelkurmay Karargahı, zihinlere kazınan "işgalci, darbeci asker" görüntülerinden rahatsız oldu. Yapılan saha araştırmalarında  15 Temmuz gecesi yaşanan görüntülerin gerek asker ve gerekse de vatandaşlar üzerinde olumsuz etki yarattığı belirlendi. TSK personelinin üniforma ile halkın arasına karışmakta tereddüt yaşadıkları belirlenmesi ve zihinlere kazınan olumsuz görüntülerin ortadan kaldırılması için harekete  geçilmesine karar verildi.

RENK DE DESEN DE DEĞİŞECEK

Hazırlanan raporda;  FETÖ’cü cuntacıların eğitim kıyafetleri ile şehirleri işgal etmeye kalkmaları ve çok sayıda vatandaşı katletmeleri üniformaya karşı olumsuz algı oluşturduğuna dikkat çekildi. TSK'nın bu nedenle acilen üniforma değişikliğine gidilmesi tavsiye edilen raporda şu görüş öne çıktı:

" TSK'nın en büyük gücü moralinden geliyor. Ancak 15 Temmuz ve sonrasında yaşananlar moral gücünü büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Kamuflaj kıyafetli askerlerin görüntüleri zihinlere kazındı. Gerek cunta faaliyeti içinde bulunan unsurlar gerekse karşı çıkanlar üniformalar nedeniyle büyük tedirginlik yaşıyor. Bu nedenle  vakit geçirmeden, kamuflajlardan başlayarak üniformaların renk ve desenlerinde değişikliğe gidilmeli."

AVAZTURK/Ali Çavuş