Haber Detayı
10 Şubat 2017 - Cuma 18:15
 
TSK'dan Rusya'nın iddialarına cevap geldi!
TSK, Rusya'nın El Bab açıklamasına "Rus uçağının vurduğu personelimiz 10 gündür aynı noktadaydı" cevabını verdi.
DÜNYA Haberi
TSK'dan Rusya'nın iddialarına cevap geldi!

Kremlin'den  yapılan açıklamada "Rus savaş uçakları Türkiye’nin verdiği koordinatlar dahilinde hareket ediyordu" denilmişti.

TSK'dan yapılan açıklamada unsurlarımız 10 gündür aynı noktada denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklama şöyle:

Rusya Federasyonu Sözcüsü Dimitri Peskov’un 10 Şubat 2017 tarihinde 'Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından vurulan hedeflerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen koordinatlar olduğu, bu noktada Türk askerinin olmaması gerektiği' şeklinde bir açıklaması basında yer almıştır. Bu ifadelerin kamuoyunda yanlış bir algıya sebep olabileceği düşünülerek aşağıdaki bilgilerin paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

BİLGİLER DÜZENLİ OLARAK PAYLAŞILDI

Suriye’de icra edilen harekât kapsamında birliklerin birbirlerine zarar vermesinin önlenmesi maksadıyla; iki ülke arasında 12 Ocak 2017 tarihinde imzalanan ve yaklaşık olarak bir aydır yürürlükte olan mutabakat doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harekâta ilişkin bilgiler Rus muhataplarla düzenli ve karşılıklı olarak paylaşılmaktadır.

ASKERİMİZ 10 GÜNDÜR AYNI NOKTADAYDI

09 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır. Son olarak 8 Şubat 2017 tarihinde Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, dost unsurların bulunduğu noktaya bir roket atılması üzerine, unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları son olarak aynı gün akşam saat 23.11’de Humeymim’de bulunan Harekât Merkezindeki sorumlu personele tekrar iletilmiştir. Aynı saatlerde  Ankara’daki Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı karargâhına davet edilerek unsurların bulunduğu noktaların daha önce de verilen koordinatları bir kez daha elden kendisine verilmiştir.

Haber 7

Kaynak: Editör:
Etiketler: TSK'dan, Rusya'nın, iddialarına, cevap, geldi!,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı