Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında uyuşturucu ticaretinden tutuklanan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ömür Ceylan’la ilgili şok bir ayrıntı daha ortaya çıktı. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sırasında Ceylan’ın APO’yu kurtarmak için İmralı’ya gitmeye çalışan darbecileri gözaltına almak isteyen kahraman polislere engel olmak istediği, cuntacı albayların geri gönderilmesi için talimat verdiği ortaya çıktı. Bu talimata direnen bir emniyet amiri ve 5–6 polisin 15 cuntacıyı gözaltına alıp büyük bir provokasyona engel olduğu bildirildi.  

ÖCALAN’I KURTARMAK İÇİN GİDİYORLARDI

15 Temmuz gecesi bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan’ı İmralı’dan kaçırmaya giden FETÖ’cüleri, kendilerini bekleyen hücumbota ulaşamadan Kazlıçeşme’de gözaltına alınmıştı.

Darbe soruşturması kapsamında tutuklanan ve aralarında Albay Barbaros Akça ve Süleyman Demirci’nin de bulunduğu 5’i albay, 15 kişilik grubun gözaltına alınması esnasında, uyuşturucudan tutuklanan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ömür Ceylan’ın cuntacılar safında yer aldığı belirtildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen uyuşturucu satışı ve temini ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ömür Ceylan’ın FETÖ’nün alçak 15 Temmuz darbesi sırasında aracıyla Kazlıçeşme’ye gittiği, burada cuntacılara direnen polislere engel olmak istediği belirlendi.

O MÜDÜRDEN ŞOK TALİMAT: “BIRAKIN GİTSİNLER”

Ceylan’ın cuntacılara destek olmasıyla ilgili hazırlanan raporlarda, ihanet olayı şöyle anlatıldı: “5 kişilik hain grup geldiğinde hain albay, aracı refüjden çıkartıp kaçmak istedi. Asker kıyafetli terörist albay zorluk çıkartınca ‘buradan bir yere gidemezsiniz, yetki bizde araçtan inin’ diyerek talimat verdik. Bu sırada ince uzun boylu, zayıf yapılı, esmer, siyah saçlı İl Emniyet Müdür Yardımcısı kendini tanıttı” ifadelerine yer verildi. Raporda eşkali verilen şahsın, şoförü ile birlikte siyah bir araçla gelen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ömür Ceylan olduğu ve cuntacıların bırakılması talimatını verdiği vurgulandı. “10 kişilik vatan hainleri bize G3’leri doğrulttuğu anda, biz de bu hainlere beylik tabancalarımızı doğrultarak TESLİM olmalarını istediğimiz sırada, benim 10-15 metre sol tarafımda bulunan polis memur Hakan, ‘müdürüm neden geri göndereceğiz’ şeklinde bağırmasını duydum. Ben yüksek sesle bağırarak ‘hepsini gözaltına alacağız, kelepçe takın’ talimatı verdim. Bu konuda il emniyet müdür yardımcısının bize ‘bu hainleri yakalayın gözaltına alın’ demesi gerekirken ‘geri gönderilen’ diyemez. Zaten bu hainleri gözaltına aldıktan sonra kendisini bir daha görmedim” ifadelerinin yer aldığı raporun darbe soruşturmasına bakan savcılığa iletilmediği, bir şekilde gizlendiği öne sürüldü.

Yeni Akit/Murat ALAN