1. YAZARLAR

  2. GÖNÜL AKKUŞ

  3. Hacı Bektaş’ın bilimsel kişiliği
GÖNÜL AKKUŞ

GÖNÜL AKKUŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hacı Bektaş’ın bilimsel kişiliği

A+A-

Hacı Bektaş Dergâhı içinde Aşevi’nde bulunan 12 öküzün pişirildiği Kara Kazan’ın yanında bulunan kazanların Kudretten kaynadığı söylenir. Bu inanışın yanında teknik bir ayrıntı söz konusudur. Burada baca bölümü arkadan bir metre kadar geniş olarak yapılmıştır. Ortada bulunan büyük ocaktan yanlardaki ocaklara, içten yuvarlak kanalla ısı ve duman akışı verilmiştir. Yandaki kazanlar bu ısı yardımı ile kaynamaktadır. Yılda bir kez bu bacanın temizliği yapılır. Buradan çıkan yağlı kara is, gözlerde sürme olarak kullanılır. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden Piri ziyarete gelenler bunu kıymetli bir hediye olarak kendi bölgelerine götürürler.

Aşevi’nde hava akımı sağlanarak soğutucu görevini yerine getiren bir kısım vardır. Mutfakta günümüz de kullanılan düzene yakın bulaşık yıkama yerleri bulunmaktadır. Dervişlerin ihtiyaçlarını karşılayacakları bölümlerden biri de ‘Hamam’ bölümüdür. Hünkâr, kara höyüğün rüzgâr enerjisinden yararlanmak için yel değirmeni yaptırmıştır. Hâlâ bir bölümü ayaktadır. Hırka Dağı’ndan getirilen yakacaklar ile buhar kazanı kaynatılarak, Ateş değirmeni denilen, değirmen Kullanılmıştır. Yörede bulunan tuz madeni Hünkâr tarafından tuz köyü civarında kullanıma sunulmuştur. Avrupa’da o tarihlerde bazı şövalyelerin aylıkları tuz ile ödendiğini kaynaklardan öğreniyoruz.  Yörenin zengin kaynaklarından olan mermer taşı (onyx)  işletmeciliği yapılmış, hâlâ ilçenin önemli gelir kaynağıdır. 

Hacı Bektaş Velî Müzesi kapsamı içine alınmış yapılardan birisi de Bektaş Baba Türbesi’dir. Bu türbenin içinde önceden ‘Güvenç’ler ailesi yaşamakta, buranın bakımını da üstlenmişlerdi. Müze kapsamına alınınca aileler buradan çıkarılmıştır. Her yıl kesik başlı Bektaş Baba’nın naaşı açılır. Yeniden pamukla sarılırmış. Buradan çıkan pamuklar hafif sarı renk alır ve mis gibi kokarmış, Bu pamuklar gelen ziyaretçilere azar azar verilirmiş. Dergâhın simgeselleşmiş meyvesi karadut   Hacıbektaş’ da altı yerde bulunmakta olup, bunlardan ikisi Balım Sultan, Kil dede, biride Bektaş Baba türbesindedir.

Beştaşlar söylencesinde anlatılan olayda sarı’nın öküzlerini kurt yemiştir. Oysa Hacı Bektaş Veli’nin bu olayda tespit ettiği yön çok daha önemlidir. Sarı’nın hayvanları hastadır. Sarı ise buna aldırmayarak hayvanları keserek insanlara yedirmek niyetindedir. Böylece zararını gidermek istemektedir. Sarı’nın niyetini bilen Hünkâr ise bu durumu anlatsa dahi ikna edemeyeceğinin farkındadır. Derin tıp bilgisinin yanı sıra veterinerlik bilgisine de sahiptir.  Sarı’nın hayvanlarını dağda bırakmış kurtlar da hayvanları yemiştir.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.